Wewnętrzne jądro ziemi prawdopodobnie się zatrzymało

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ostatnie trzęsienia ziemi wzbudziły zainteresowanie opinii publicznej tym co dzieje się głęboko pod ziemią. A dzieje się akurat sporo bo geolodzy, którzy nieco lepiej rozumieją dynamikę wnętrza Ziemi właśnie odkryli, że stałe wewnętrzne żelazne jądro Ziemi – które normalnie wiruje w prawie beztarciowej stopionej zewnętrznej powłoce – wydaje się zwalniać i zatrzymywać się. Czy to w tym należy upatrywac zwiększonej aktywności sejsmicznej w ostatnich tygodniach?

 

Konsekwencje tego procesu nie są znane, ale naukowcy uspokajają, że nie będą katastrofalne. A czymś takim byłoby zatrzymanie pola magnetycznego naszej planety.

„Znaleźliśmy zaskakujące dowody na to, że wewnętrzne jądro prawie przestało się obracać w ciągu ostatniej dekady i może doświadczać odwrócenia wielowiekowej okresowości oscylacji” – napisali w opublikowanym artykule geofizycy Yi Yang i Xiaodong Song z Uniwersytetu Pekińskiego

Od zaledwie kilku dekad wiemy, że wewnętrzne jądro Ziemi obraca się względem płaszcza nad nim, co zostało potwierdzone w 1996 roku przez tego samego Songa i jego kolegę Paula Richardsa, sejsmologa z Columbia University. Przed ich pracą pomysł, że wewnętrzne jądro Ziemi obraca się oddzielnie od reszty planety, był niesprawdzoną teorią, przewidzianą przez niesprawdzony model ziemskiego pola magnetycznego. Od tego czasu naukowcy z Ziemi próbują dowiedzieć się – z odległości 5100 kilometrów – jak szybko lub wolno wiruje wewnętrzne jądro naszej planety.

 

Początkowo sądzono, że jądro wewnętrzne dokonuje całkowitej rewolucji co 400 lat, napędzanej momentem elektromagnetycznym i równoważonej przyciąganiem grawitacyjnym. Ale inni naukowcy wkrótce zasugerowali, że obraca się znacznie wolniej, a zakończenie rewolucji zajmuje 1000 lat lub więcej. Szybkość tego obrotu i pytanie, czy się zmienia, jest nadal przedmiotem kontrowersji. Jednak wewnętrzne jądro najwyraźniej się zatrzymuje jak w hollywoodzkim filmie katastroficznym i ten fakt wywołuje gorącą debatę.

 

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, Song powrócił do tej samej metody, którą on i Richards zastosowali, aby dojść do wniosku, że wewnętrzne jądro wiruje. W 1996 roku śledzili odczyty fal sejsmicznych z powtarzających się trzęsień ziemi, zwanych dubletami, które przemieszczały się przez wewnętrzne jądro od południowego Atlantyku do Alaski w latach 1967-1995. Gdyby wewnętrzne jądro się nie poruszało, fale uderzeniowe musiałyby podążać tą samą drogą. Ale Song i Richards wykazali, że od lat 60. do 90. fale sejsmiczne przyspieszały o ułamek sekundy.

 

Teraz, w nowym badaniu z Yangiem, Song ponownie przejrzał stare dane i porównał je z nowszymi wzorami niemal identycznych fal sejsmicznych, które wskazują, że wewnętrzne jądro zwolniło, a nawet może już się odwróciło jeśli chodzi o kierunek obrotu. Odkryto, że od około 2009 roku trajektorie, które wcześniej wykazywały znaczne fluktuacje czasowe, pozostały praktycznie niezmienione, gdy fale sejsmiczne przechodziły przez rdzeń i wychodziły z drugiej strony. Jakakolwiek różnica czasu zniknęła. Ten globalny wzorzec sugeruje, że rotacja w jądrze ostatnio utknęła w martwym punkcie.

 

Yang i Song uważają również, że niedawne zatrzymanie rotacji wewnętrznego jądra jest spowodowane odwrotną rotacją. Solidna żelazna kula ślizga się w drugą stronę podczas 70-letniej oscylacji. Według ich obliczeń wystarczyłaby niewielka nierównowaga sił elektromagnetycznych i grawitacyjnych, aby spowolnić, a następnie odwrócić obserwowany obrót jądra wewnętrznego.

 

Ale to nie wszystko. Naukowcy zauważają, że 70-letnia zmiana zbiega się z innymi okresowymi zmianami obserwowanymi na powierzchni Ziemi, w długości dnia i polu magnetycznym, które mają okresowość od sześciu do siedmiu dekad. Dziesięcioletnie wzorce w obserwacjach klimatu, takie jak średnia globalna temperatura i wzrost poziomu mórz, również wydają się dziwnymi zbiegami okoliczności.

 

Według Younga i Songa te częste, powoli zmieniające się, subtelne fluktuacje, które pojawiają się co 60 do 70 lat, wskazują na „system rezonansowy w różnych warstwach Ziemi”. Ponieważ uważa się, że wewnętrzne jądro Ziemi jest dynamicznie połączone z zewnętrznymi warstwami, z zewnętrznym jądrem za pomocą sprzężenia elektromagnetycznego, a z płaszczem za pomocą sił grawitacyjnych, badanie może również pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób procesy zachodzące w głębi naszej planety wpływają na jego powierzchnię.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kwadri

Nie nie zatrzymało się, a

Nie nie zatrzymało się, a obraca się w przeciwnym kierunku niż płaszcz. Jest to pierwszy etap przebiegunowania. W końcu cała Ziemia zacznie się obracać w przeciwnym kierunku. Jądro najzwyczajniej jako żelazo najwcześnej odpowiada na zmiany magnetyczne w galaktyce.

Portret użytkownika EndIsNear

Aby zrozumieć przyczynę tego

Aby zrozumieć przyczynę tego zjawiska, trzeba najpierw poznać historię. Największym sekretem świata jest to, że w przeszłości zdarzały się potężne globalne kataklizmy, które dziesiątkowały populację i powodowały upadki imperiów. Kroniki z XIV i VI wieku opisują wydarzenia jak z filmu katastroficznego. Wymieniają "niezwykłe trzęsienie ziemi na całym świecie", "trujące wyziewy z ziemi", "ogień spadający z nieba przez 16 dni", "spadające gwiazdy" (meteoryty), "słońce stało się ciemne na 18 miesięcy", "kule gradowe o niewiarygodnych rozmiarach", "pioruny które zabiły tysiące ludzi i zwierząt", susze i ulewne deszcze niszczące uprawy i powodujące głód tak wielki że ludzie dopuszczali się kanibalizmu, oraz "zarazę która ogarnęła niemal cały świat" i "zmiotła trzecią część rasy ludzkiej". A wszystko to działo się w ciągu zaledwie paru lat. Te globalne katastrofy powodowane są oddziaływaniem pola magnetycznego Słońca, które raz na kilkaset lat nagle się zwiększa. Gdy to się dzieje, Ziemia uderzana jest gwałtownymi kataklizmami. Niestety, kolejna taka katastrofa nastąpi już w latach 2023-2025. Potężne trzęsienia ziemi zniszczą całe kraje. Na Ziemię spadać będą asteroidy. Potężne burze geomagnetyczne spowodują długotrwałe braki prądu. Nagła zmiana klimatu na całym świecie doprowadzi do powszechnego głodu. Rządy boją się wybuchu paniki i buntu. Zamierzają rozpętać wojnę światową, aby za pomocą terroru utrzymać się przy władzy. Pozwolą na rozprzestrzenienie się zabójczej pandemii, która zabije kilka miliardów ludzi. Media, zarówno mainstreamowe jak i alternatywne, będą was okłamywać, że jest to kryzys wywołany ręką ludzką. Powiedzą, że choroba jest spowodowana promieniowaniem, albo wirusem z laboratorium. Chodzi o to, abyście nie dowiedzieli się, co to za choroba i jak ją wyleczyć. Trzęsienia ziemi i zmiany klimatu będą tłumaczyć działaniem HAARP. Powiedzą, że asteroidy to bomby atomowe, a brak prądu jest spowodowany atakiem hakerskim lub atakiem EMP. Nie wierzcie w to. Podobne kataklizmy zdarzały się już w dawnych czasach. To nie jest tylko kolejna teoria spiskowa, ale cykl globalnych kataklizmów potwierdzony zapiskami kronikarzy. Trudno wam w to uwierzyć, ponieważ całe życie byliście oszukiwani przez historyków, a media zaprogramowały was tak, abyście lekceważyli takie ostrzeżenia. Nie oceniajcie tego pochopnie, ale samodzielnie przeanalizujcie dowody. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na stronie reset676.com Przeczytajcie i ostrzegajcie innych.

Skomentuj