Wiara w magiczne siły poprawia żywotność człowieka

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com

Można być dowolnie sceptycznym w stosunku do rozmaitych czasami irracjonalnych wierzeń ludzi, ale nie można zaprzeczyć, że wiara w cos, nawet amulet, często bardzo nam pomaga. Badacze z University of Queensland w Brisbane (Australia) przeprowadzili stosowne badania i okazało się, że wiara w mistyczną moc daje wiele zysków.

 

Przede wszystkim wiara w talizmany i temu podobne rzeczy daje nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją co znakomicie pomaga w zwalczaniu stresu. Naukowcy przeprowadzili specjalne badania, w których brał udział od 53 do 132 osób.

 

Okazało się, że w sytuacji, gdy dana osoba nie ma wpływu na okoliczności jest bardziej prawdopodobne, że uwierzy w możliwość wpływania na przyszłość. Drugi zespół składał się z ludzi, którym powiedziano, że mają pełną kontrolę nad sytuacją. Wreszcie trzeci eksperyment zakładał sprawdzenie, jaka jest siła oddziaływania gdy stwarza się wrażenie, że tylko przepowiednie stwarzają wrażenie, że można znowu kontrolować sytuację.

 

Wyniki eksperymentów wskazują, że znacznie wzrasta zainteresowanie przepowiedniami w czasach zagrożenia i niepewności. W takich trudnych czasach ludzie czują potrzebę kontrolowania sytuacji. Wiara w wyższą siłę pozwala wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa i sprawia złudzenie, że przyszłość jest przewidywalna i można na nią wpływać.

 

Właśnie to pociąga ludzi w magicznych rytuałach. Po nawet najbardziej dzikich ceremoniach ludzie twierdzą, że czują się spokojniej, lepiej. Ich zdrowie psychiczne jest w lepszym stanie. Różne talizmany i amulety to też przedmioty, które mają dodawać rzekomej siły. Jednak naukowcy twierdzą, że ów pozytywny efekt może zostać zniweczony, jeśli ten kto wierzy w swoje wróżbiarstwo nie osiąga pożądanego rezultatu.

 

Jest jeszcze jeden ważny aspekt tej sprawy a jest nim istota rzeczywistości. Gusła i magia rzeczywiście istnieje i potwierdza to nawet ultrakatolicki Wojciech Cejrowski. Wielka siła magii ma swoje podłoże w dopiero poznawanych mechanizmach probabilistycznych cechujących specyfikę kwantowego świata, w którym się znajdujemy. Jeśli komuś dzięki magii a właściwie dzięki wierze, nawet w garbate aniołki, poprawiło się samopoczucie i nagle życie zaczęło na niego zsyłać tylko to czego sobie życzył to tym lepiej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika black.serpent

Kiedyś szanowałem Cejrowkiego

Kiedyś szanowałem Cejrowkiego i osobiście nie mam nic do tego, że jemu poczucie bezpieczeństwa daje właśnie wiara w dogmaty kościoła katolickiego - każdy może przecież wierzyć w co chce. Problem w tym, że on właśnie ma to podejście "ultra" jak wspomniał autor artykułu. Mianowicie kiedy słyszę jego styl wypowiedzi pełen chorego fanatyzmu, wiary w te... syjo-pierdoły (czysto subiektywnie) wytworzone przez człowieka przy jednoczesnym gnojeniu wszystkich innych wyznań, dosłownie wszystkiego co nie jest katolickie - bo nie ukrywajmy Chrześcijaństwo a Katolicyzm dzieli przepaść nie do opisania. Gość jest inteligentny, ale Bilbii chyba jednak nie czytał (a jeżeli czytał to napewno nie ze zrozumieniem...) - co w sumie mnie nie dziwi bo większość niedzielnych wędrowców "tam i z powrotem" nigdy nie miała jej nawet w rękach, a jeśli nawet to skończyło się pewnie na oglądaniu okładki... Masz mózg... szukaj, dostał(e/a)ś go nie na darmo, dziedziczenie wiary po przodkach "bo tak trzeba" to tylko jeszcze jedna bzdura dla ociężałych umysłowo, umiłowanych w konformizmie, typowych owiec, które trzeba zbawić.
 
Tym, którzy również szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania polecam ten film: http://youtu.be/-65s3iWIyY4
wiadomo... żeby dojść do prawdy trzeba mieć naturę sceptyka, dziś jest taki zamęt informacyjny, że już niczego nie można być pewnym, jednak z czasem elementy układanki stają się coraz bardziej spójne tworząc coraz bardziej wyrazisty obraz.

Portret użytkownika andy V

Tylko umysł człowieka

Tylko umysł człowieka natchnięty iskrą Stwórcy jest tą siłą, która może absolutnie wszystko. Bezduszny, materialny talizman czy amulet sam w sobie nie znaczy nic. Zawieszony np. na gwoździu wbitym w ścianę może spokojnie wisieć nawet i sto lat i nie zdziała nic. Natomiast w ręku człowieka ma za zadanie  ukierunkować umysł w pożądaną stronę. Odmienne twierdzenie to twierdzenie że batuta jest ważniejsza aniżeli dyrygent.

Portret użytkownika andy V

Każda wiara w coś nowego -

Każda wiara w coś nowego - lepszego zaczyna się obiecankami, a kończy hekatombą. Przykłady? Proszę bardzo: we Francji najpierw były hasła WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO, a potem gilotyna wprowadzała tą równość w życie. W Rosji bolszewicy mieli stworzyć raj na ziemi, a sprowadzili kilkadziesiąt milionów pod ziemię. I najnowsze fakty: jak wyglądają : Afganistan, Irak, Libia, Egipt i Syria po próbach wprowadzania t.zw. demokracji, a w rzeczywistości to przecież chodzi o przejęcie przez międzynarodowe koncerny bogactw naturalnych w danym kraju. W czyich rękach a raczej łapach są te koncerny to już odpowiedzcie sobie sami.

Portret użytkownika STASIEK

Kto przebywa w pieczy

Kto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
mówi do Pana: Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam.
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.
W nocy nie ulękniesz się strachu
ani za dnia - lecącej strzały,
ani zarazy, co idzie w mroku,
ni moru, co niszczy w południe.
Choć tysiąc padnie u twego boku,
a dziesięć tysięcy po twojej prawicy:
ciebie to nie spotka.
Ty ujrzysz na własne oczy:
będziesz widział odpłatę daną grzesznikom.
Albowiem Pan jest twoją ucieczką,
jako obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego.
Niedola nie przystąpi do ciebie,
a cios nie spotka twojego namiotu,
bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie,
aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.
Na rękach będą cię nosili,
abyś nie uraził swej stopy o kamień.
Będziesz stąpał po wężach i żmijach,
a lwa i smoka będziesz mógł podeptać.

Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie;
osłonię go, bo uznał moje imię.
Będzie Mnie wzywał, a Ja go wysłucham
i będę z nim w utrapieniu,
wyzwolę go i sławą obdarzę.
Nasycę go długim życiem
i ukażę mu moje zbawienie.
to wystarczy  inne to pierdoly

Portret użytkownika Karen

Wiara w Wyższe Istoty, wiara

Wiara w Wyższe Istoty, wiara w Kreację daje najwyższe energetyczne wibracje człowiekowi, bo ma kontakt z takimi własnie Energiami. Natomiast malutka i płytka wiara w przedmioty wyprodukowane przez samego człowieka uruchamia niższe istoty często z tego samego poziomu, co ów wierzący i daje mu to, w co on wierzy czyli materialne, a nie duchowe fanty. Dlatego nawet drobna myśl jest energią, nie tylko utrwalona wiara. Jak i o czym myślisz to przyciągaszi w tym tkwisz.

Portret użytkownika Raist

Ja wierze że przestaniesz

Ja wierze że przestaniesz ćpać to gówno i zaczniesz zachowywać się jak normalny człowiek baco. Twoje komentarze są naprawdę tak interesujące jak gówno w przeręblu. Zauwazyłem że zachowujesz się jak taka mała dziewczynka, wszystko co Ty sobie wymyslisz to jest ok, natomiast posty innych to już musisz wyśmiewać, to naprawdę jest żałosne i kazdy się z Ciebie śmieje, a Ty robisz dalej to samo, no jak inaczej nazwać idiotę? Biggrin

Strony

Skomentuj