Wiatr odsłonił nowe glify w Nazca

Kategorie: 

Nowe odkryte geoglify Nazca

Silne wiatry o prędkosci do 100km/h szalejące w prowincji Ica w Peru odsłoniły na płaskowyżu Nazca nowe  nieznane dotąd geoglify. Wśród odkrytych geoglifów znajduje się zygzakowata linia, zwierze z rodziny wielbłądowatych, ptak oraz wąż o długości 60m.

 

Według wstępnych analiz, prymitywniejsze w formie geoglify wskazują na okres przejściowy pomiędzy kulturą Paracas a kulturą Nazca która pojawiła się około 2000 lat temu.

 

Pilot Eduardo Herran i badacz Gomez de la Torre zuważyli geoglify w zeszłym tygodniu w czasie lotu inspekcyjnego nad pustynią Nazca. Geoglify znajduja się na dwóch zboczach gór w dolinie El Ingenio w pobliżu płaskowyżu Nazca gdzie znajdują się słynne geoglify.

[ibimage==22347==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Fragment znanych geoglifów

Geoglify Nazca znajdujące się na jałowym płaskowyżu. Smaganym silnymi oceanicznymi wiatrami,  pokrywają ogromny obszar 450km2. I stanowią jedną z największych  zagadek archeologicznych swiata. Rysunki pokazują zwierzęta, owady, stylizowane rośliny a także wzory geometryczne długie na wiele kilometrów.

 

Rysunki widoczne są w całości tylko z lotu ptaka i tylko wtedy można zdać sobie sprawę z ogromu projektu,  który zrealizowali starożytni mieszkańcy tych terenów. Zagadką pozostaje odpowiedz na pytanie w jakim celu ludzie włożyli tyle wysiłku budując tajemnicze struktury.

 

Dla współczesnych rysunki zostały odkryte dopiero w 1926 r . Alfred Kroeber i Toribio Mejia Xesppe dwaj naukowcy,  początkowo uznali linie za kanały irygacyjne jednak po bardziej szczegółowych badaniach uznali, że mają charakter religijny.

[ibimage==22348==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Inni badacze tacy jak Paul Kosok i Maria Reiche twierdzą, że jest ogromna mapa nieba gdyż niektóre z rysunków rozpościerających się na wiele kilometrów pokrywają się rzeczywiście z orbitalnym ruchem gwiazd w kontury gigantycznych zwierząt odzwierciedlają gwiazdozbiory. Ta teoria jest obecnie uznawana za najbardziej prawdopodobną.

 

Według tej teorii starożytni określali przy pomocy rysunków pory zasiewu pól i zbiory plonów, gdyż geoglify wyznaczają czasowe pojawianie się na niebie konstelacji i gwiazd. Oraz wyznaczają wschody i zachody słońca w czasie równonocy wiosennej i jesiennej a także przesilenia letniego.

[ibimage==22350==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Jakiekolwiek było przeznaczenie geoglifów, ludzie tworzący je musieli posiadać zaawansowaną wiedzę matematyczną i astronomiczną. Dziwi to zwłasza biorąc po uwagę fakt, że cywilizacja Nazca nie pozostawiła po sobie pisma ani sladów znajomości procesu produkcji żelaza.

 

Skala projektu dowodzi także, że społeczeństwo kultury Nazca było swietnie zorganizowane z centralnym osrodkiem władzy koordynującym działania mas ludzi budujących geoglify.

 

Koordynaty nowego odkrycia zostały już określone w celu wpisania go na  listę chronionych miejsc dziedzictwa kulturowego Peru. Pomoże to w chronieniu cennych zabytków przed dewastacją, gdyż w przeszłości dochodziło do uszkodzeń geoglifów przez ciężki sprzęt kopalni odkrywkowej działającej w pobliżu. 

 

 

 

Wiadomość  pochodzi z portalu historycznego:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika febe

Ja to widze tak: jest sobie

Ja to widze tak: jest sobie grupa kolesi, która majstruje nowe zwierzątka. I co ktorys skończy robotę, zamiast na fejsie, zamieszcza sobie gifa na skałkach. Być może te wszystkie "patyki" gdzieś się łączą i wskazują na jedno źródło? Artyści z nich marni, do rysunku zbytnio się nie przykładali, rzecz w tym, żeby z gory, szybciuchno wyryć (najpewniej jakimś urządzeniem kierowanym za pomocą pilocika lub komputerka) uproszczoną podobiznę swojego dzieła.

Portret użytkownika baca

najdziwniejsze w tych

najdziwniejsze w tych rysunkach jest to, że (mimo iż są dosyć staranne) to zawsze w nich występuje jeden palec, który jest nienaturalnie skrzywiony/wygięty pod niezwykłym kątem - nawet pająk to ma - jeśli jakaś postać nie ma palca no to wtedy coś dziwnego sterczy jej spod ogona albo nad ogonem hmm... moja teoria jest taka że ten palec to taki starożytny symbol faka życzliwie przekazany dla potomnych...
Homoś, jak tylko równiez to zauważy, powinien się tym od razu zachwycić i napisać mały cykl, no powiedzny dwustu pięćdziesięciu w porywach do trzystu, opartych na biblii artykułów, zajmujących się problematyką zdeformowanego palca, który powstał po potopie...

Portret użytkownika elfy

ten "palec u nogi pająka

ten "palec u nogi pająka słuzy do rozmnazania panie ignorancie, najciekawszy fakt jest taki ze ten pająk jest bardzo mały i by zaobserwowac " dodatkowy palec" potrzeba użyc szkła powiekszającego. POzatym ten dodatkowy palec jest tylko wysuwany w czasie kopulacji, szkoda mi ciebie panie niebieski adolfku (ignorancie)

Portret użytkownika as

"Według wstępnych analiz,

"Według wstępnych analiz, prymitywniejsze w formie geoglify wskazują na okres przejściowy pomiędzy kulturą Paracas a kulturą Nazca"

Metoda typologiczna wiecznie żywa i nieomylna. "Prymitywniejsze w formie"...i już wiadomo kiedy powstały i kto wykonał. A kto RZECZYWIŚCIE wykonał wcześniej poznane geoglify z Nazca, skoro nie można ich do niczego porównać? Nie wiadomo.
A może właśnie odwrotnie: te prymitywniejsze w formie to nieudolnie naśladownictwo tych, którzy widzieli piękne oryginały i chcieli zrobić coś podobnego? To równie prawomocna koncepcja.

Portret użytkownika InżynierBud.

Nie wiem czy do was ludzie

Nie wiem czy do was ludzie dotarło ale 490km^2 to kwadrat nieco ponad 21 x 21 kilometrów.

Ktoś mi powie że to ludzie zrobili? Jesteście aż tak tępi?
Piramide Cheopsa też ludzie zbudowali? Macie jakiekolwiek pojęcie o budownictwie?

Skomentuj