Wielka powódź na Marsie. Kolejna wskazówka dotycząca życia na tej planecie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ostatnie dowody pokazały, że na Marsie mogła wystąpić wielka powódź. Być może na planecie nadal znajdują się pozostałe po niej formy życia.

Obecnie naukowcy coraz częściej potwierdzają, że Czerwona Planeta jest w stanie utrzymać życie. Dzięki sondzie Curiosity oraz danymi, które zebrała po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że 4 miliardy lat temu, na Marsie miała miejsce wielka powódź.

 

Odkryto gigantyczne, przypominające fale, struktury na dnie krateru Gale o wysokości 10 m, oddalone od siebie o 140 m. Do powodzi mógł doprowadzić meteor, którzy uderzył w planetę i spowodował stopienie lodu znajdującego się na jej powierzchni. Po powodziach nastąpił okres ulewnych deszczy i wysokich temperatur, co mogło umożliwić rozwinięcie się życia na Marsie.

Znaleziono również dowody, że na Czerwonej Planecie istnieje słonowodne jezioro. Znajduje się pod południową pokrywą lodową Marsa. Jej zasolenie jest tak duże, że nie zamarza. Być może jest ro środowisko życia form ekstremofilnych, które potrafią żyć w niskich temperaturach oraz przy niskiej zawartości tlenu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj