Wielka zagadka Białej Piramidy Xi'an. Czy istnieje naprawdę?

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Płaska równina chińskiej prowincji Shaanxi, skrywa dziesiątki spektakularnych kopców, nazywanych chińskimi piramidami. Grobowce powstały w pobliżu starej stolicy Państwa Środka Xi'An. Jedna z nich, zyskała sobie międzynarodowe zainteresowania, po swoim "zniknięciu". Mowa o tajemniczej białej piramidzie zwieńczonej klejnotami, która przyćmiłaby nawet Wielką Piramidę w Gizie.

 

Pierwsze znane obserwacje ogromnej białej piramidy w Chinach pochodzą sprzed ponad wieku z wpisów z pamiętnika amerykańskiego biura podróży i kupca Freda Meyera Schrodera, który zauważył ją z oddali podczas spaceru w 1912 roku. Schroder doniósł, że widział gigantyczną piramidę wraz z otaczającymi ją mniejszymi budowlami. Sęk w tym, że przez te wszystkie lata, niemal nikt nie zdołał odnaleźć tej budowli.

 

Schroder oszacował, że główna piramida miała co najmniej 300 metrów wysokości i 500 metrów z każdego boku. Takie wymiary dałyby konstrukcji dziesięć razy większą objętość niż Wielka Piramida w Egipcie, która mierzy 140 metrów wysokości. Mongolski przewodnik Schrodera, twierdził że piramidy mają co najmniej 3000 lat i że informacje na ich temat były zawarte w starożytnych dokumentach klasztornych.

 

Druga i najsłynniejsza obserwacja Białej Piramidy w Xi'an, pochodzi od pilota Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych, Jamesa Gaussmana, który leciał z Chin do Assam w Indiach wiosną 1945 roku. W pewnym momencie, jego oczom ukazał się ogromny biały kształt, pilot twierdził, że była to piramida, umiejscowiona na południowym zachodzie od miasta Xi'an.

Po upływie dwóch lat, doszło do kolejnej i jak się okazało ostatniej obserwacji tej piramidy w ciągu ostatnich 80 lat. Inny pilot, pułkownik Maurice Sheahan, dalekowschodni dyrektor Trans World Airlines, leciał nad doliną w pobliżu gór Qin Ling w Chinach, około 64 km na południowy zachód od Xi'an, kiedy również zobaczył te gigantyczną piramidę. Relacja Sheahana znalazła się w wydaniu The New York Times z 28 marca 1947 roku. Dwa dni po raporcie The New York Times opublikował zdjęcie domniemanej piramidy, które później przypisywano Gaussmanowi.

 

W międzyczasie, chińscy archeolodzy zdecydowanie zaprzeczali istnieniu takiej piramidy. Ich zdaniem, obserwacje Białej Piramidy z Xi'an to w rzeczywistości opisy piramidy Maolinga, grobowca cesarza Wu z dynastii Han. To właśnie ona pojawia się na powyższej fotografii. Takie wyjaśnienie wiąże się jednak z pewnym problemem. Każda z obserwacji Białej Piramidy, umiejscowiała ją w pobliżu gór Qin Ling, podczas gdy mauzoleum Maolinga leży na odizolowanej, płaskiej równinie po zupełnie innej stronie Xi'an.

 

Trudno uwierzyć, że doświadczeni piloci popełniliby tak duży błąd w ocenie swojego położenia. Co więcej, kopiec Maolinga leży na północny zachód od Xi'an, podczas gdy Gaussman i Sheahan umieścili piramidę na południowym zachodzie. Sheahan twierdził zresztą, że Biała Piramida miała mieć idealny trójkątny kształt co nie pokrywa się ze zwieńczonym płasko wyglądem mauzoleum Maolinga.

Czy to możliwe, że New York Times po prostu użył zdjęcia mauzoleum jako zdjęcia poglądowego, aby zobrazować czytelnikom piramidę w Chinach? Oczywiście że tak, przy czym nie znaczy to wcale, że prawdziwa Biała Piramida wciąż czeka na odkrycie. Równie prawdopodobne jest to, że Schroder, Gaussman i Sheahan mylili się w swoich opisach i szacunkach wielkości, a ich obserwacje dotyczyły czegoś zupełnie innego.

 

Kto wie, być może prawdziwa Biała Piramida leży gdzieś w surowym terenie Gór Qin Ling, wśród wysokich gór i głębokich wąwozów. Liczni badacze i odkrywcy próbowali odnaleźć legendarną Białą Piramidę jednak żaden jak do tej pory nie odniósł sukcesu. Czy wydaje się wam że ten stan rzeczy, ulegnie kiedyś zmanie?

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj