Wieża Babel - mit czy rzeczywistość? Naukowcy znaleźli pierwsze dowody na jej istnienie

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wieża Babel jest jednym z najbardziej fascynujących i tajemniczych motywów biblijnych. Opowieść o wieży, która miała sięgać niebios, i o pomieszaniu języków przez Boga, stanowiła dla wielu przedmiot refleksji i spekulacji. Czy jednak wieża ta istniała naprawdę? Ostatnie odkrycia naukowe rzucają nowe światło na tę zagadkę.

 

Niedawno odkryta starożytna tabliczka datowana na VI wiek p.n.e. przedstawia wieżę oraz władcę Mezopotamii, Nabuchodonozora II. Jest to ważny znalezisko potwierdzający realność istnienia wieży, która przez wieki była kojarzona jedynie z legendą.

 

Badacze sugerują, że budowę wieży, znaną jako ziggurat Etemenanki, rozpoczęto już za panowania króla Hammurala, około 1792-1750 p.n.e., a zakończono 43 lata później. Konstrukcja, o wysokości około 91 metrów i siedmiu poziomach, była zlokalizowana w sercu starożytnego Babilonu.

 

Mimo że wieża istniała, nadal nie wiadomo, czy biblijna opowieść o pomieszaniu języków ma jakieś realne podłoże. Niektórzy uczeni uważają, że historia ta mogła być metaforą różnorodności języków na świecie. Inni sugerują, że wieża była wybudowana nie po to, aby sięgać nieba, ale jako sanktuarium boga Marduka.

Wieża Babel nie była jedynie legendarną konstrukcją. Była symbolem potęgi i wpływów Babilonu. Jako jedna z pierwszych wysokich budowli na świecie, jej historia oddziaływała na kulturę i religię starożytnego świata, pozostawiając trwały ślad w pamięci potomnych pokoleń.

 

Odkrycie tabliczki z VI wieku p.n.e. z obrazem Wieży Babel jest znaczącym dowodem na to, że legenda może mieć swoje korzenie w rzeczywistości. Pomimo że wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, naukowcy są o krok bliżej zrozumienia, jak historia tej imponującej konstrukcji przeplata się z mitologią, dając nam wgląd w fascynujący świat starożytnej kultury i wierzeń.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj