Wilkołaki - podstawowe prawdy i kłamstwa o krwiożerczych ludziach wilkach

Kategorie: 

http://pl.potwory.wikia.com

W roku 1999 w USA ponad 900 osób ubezpieczyło się na wypadek przemiany w wilkołaka. Sam przywódca III Rzeszy Adolf Hitler nazwał na cześć tych mitycznych stworów jedną ze swoich kwater w czasie II wojny światowej. Co takiego jest w tych tajemniczych istotach, że nawet dzisiaj, blisko kilkaset lat od ostatniej ich obserwacji, nadal są one obiektem tak dużego zainteresowania ludzi ?

 

Pierwsze historie związane z wilkołactwem można datować na V wiek p.n.e kiedy to grecki historyk Herodot opisywał plemię Neurów, które zgodnie z jego relacjami, potrafiło zmieniać się w wilki na kilka dni w roku i następnie wracali oni do formy ludzi. Herodot określił tą zdolność mianem Lykantropii (z grec. Lycantropes Lukos (wilk) + Anthropos (człowiek)).

IB Image

Źródło: www.cgmeetup.net

Koncept wilkołaków, jako istot polujących na ludzi pojawił się a zarazem rozpowszechnił w Europie na początku średniowiecza. Ich wygląd różnił się w zależności od regionu, ale zazwyczaj charakteryzowało je kilka podstawowych cech. Większość legend mówi, że były one o wiele większe od zwyczajnych wilków, zachowywały ludzki głos i oczy oraz potrafiły chodzić na dwóch nogach i zjadały szczątki świeżo pochowanych ludzi. Co ciekawsze ludzie, podejrzewani o wilkołactwo byli obiektem takich samych prześladowań jak czarownice. Mimo iż procesy wilkołaków nie były aż tak powszechne, to dochodziło do nich nawet we wczesnym XVIII wieku.

IB Image

Źródło: Wikipedia

Istniało wiele gwarantowanych sposobów na zostanie wilkołakiem. Najbardziej powszechnymi z nich było: odziedziczenie genu wilkołactwa po rodzicach, zostanie pogryzionym przez wilkołaka, zostanie przeklętym przez cyganów, założenie pasa ze skóry wilka, picie wody z odcisku w ziemi wilkołaka oraz chyba najciekawsze, spanie w lesie podczas pełni księżyca świecącej na naszą twarz. Szczęśliwie, mity ludowe omawiały też kilka sposobów na rozwiązanie problemu wilkołactwa. Jedni proponowali egzorcyzmy inni przebijanie dłoni gwoździami, ale chyba najbardziej powszechną metodą było zabicie wilkołaka, który doprowadził do naszej przemiany.

IB Image

Źródło: joemonster.org

Częstotliwość pojawiania się tych istot w mitologiach poszczególnych ludów, była w dużej mierze związana z ilością lasów i dzikich zwierząt na określonym terenie. W związku z czym w regionach bardziej zalesionych, historie te pojawiały się częściej niż na południu. Naturalnie Włosi i Portugalczycy nie byli od nas "gorsi" w tej kwestii i mieli oni swoje własne odpowiedniki tych istot czyli włoskie "Lupo Manaro" albo portugalskie "Lobisomem". Co ciekawe, nie wszystkie mity określają wilkołaki jako złe krwiożercze istoty. Zgodnie z legendami opowiadanymi choćby na Litwie i Łotwie, wilkołak (zwany przez nich "vilkacis") czasami przynosił ludziom skarby.

 

Dywagując na temat wilkołaków, trudno nie odnieść się do stworzonego przez hollywoodzkie filmy mitu o ich odwiecznej walce z wampirami . Oczywiście jest to fikcja, której trudno byłoby o coś odleglejszego do ludowej prawdy. Zgodnie z mitami opowiadanymi w rożnych państwach Europy martwe wilkołaki miały się czasem odradzać właśnie do postaci wampirów. Idąc dalej, śląskie słówko "volkodlak" oznaczające wilkołaka, w języku serbskim tłumaczy się nawet na "wampir".

IB Image

Podobnie do legend i historii opisanych przez Herodota, w Skandynawii opowiada się też o tak zwanych wojownikach Ulfhednar. Zgodnie z opowieściami, przebierali się oni w skóry wilków i rzekomo byli w stanie przejmować kontrolę nad duchami zwierząt i używać ich w walce. Mniej więcej takie same praktyki pojawiały się też w Europie północnej, gdzie zajmować się tym mieli tkz. okrutnicy. Warto przywołać tutaj również słynnych berserków, nordyckich wojowników ogarniętych bitewnym szałem, którzy swą nazwę zawdzięczają noszonym przez siebie niedźwiedzim skórom. Naturalnie regiony świata, w których wilki nie występowały, również dorobiły się swojej wersji legendy. Tym samym Ameryka Południowa panicznie bała się ludzi pum, Azja ludzi tygrysów, natomiast Afryka ludzi hien.

IB Image

IB Image

Wyobrażenia tych wariacji wilkołaków zostały wykorzystane w wielu grach komputerowych

Oczywiście w dzisiejszych czasach historie o wilkołakach to głównie domena mitów i legend. Doniesienia o żądnych krwi pół ludziach traktuje się dziś wyłącznie jako pierwotne przypadki schorzeń takich jak Hipertrichoza (zwana syndromem wilkołactwa). Naturalnie nauka odrzuca podania o tych istotach, jako że przeczą one zdrowemu rozsądkowi, a nie da się ukryć, że wyjaśnienie zagadki fenomenu lykantropii zdecydowanie przerasta dzisiejszych badaczy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika JosephLyc-V

Wilkołaki Istnieją, zwany

Wilkołaki Istnieją, zwany przez wielu „wirus” Lyc-V został on uznany za główna przyczynę powstawania problemu wilkołactwa.
Efekty jego wpływu w organizmie widoczne są na tyle, na ile zdołał się
on rozprzestrzenić w ciele. Lub jak dużo mamy go w naszym genie, tak można go przekazywać genetycznie z człowieka na człowieka.
Pozostaje uśpiony do czasu, gdy ofiara ulegnie jakiemuś dużemu stresowi lub gdy Księżyc będzie w pełni. Uaktywnia się on podczas pełni ze względu na duże oddziaływanie Księżyca na Ziemie i jest zwuazane z jego polem grawitacyjnym. Dochodzi wtedy do „przebudzenia” wilczego DNA i zachodzą skomplikowane zmiany w ciele, upodabniające ofiarę do wilka. Również stopień przemiany jest zależny od tego jak bardzo skutecznie został zainfekowany organizm…
Niekiedy ciężko jest obudzić Lyc-V istnieje też masa sposobów jak tego dokonać aczkolwiek kiedy to nastąpi z późniejszymi przemianami nie ma już większego problemu. Jedni chorzy stają się całkowicie wilkami,wilkołakami inni zaś tylko wilkoludźmi a wynika to z różnej ilości wilczego DNA u określonego szczepu
Lyc-V oraz różnego stopnia penetracji przez wirusa komórek ofiary. Jeśli infekcji ulegnie tylko połowa z nich, to tylko w połowie dochodzi do ekspresji wilczych genów pod katalitycznym wpływem Księżyca.
Są także przypadki kiedy to po przemianie pozostajemy w postaci wilka na zawszę ale to zależy od wielu czynników np. tak jak już pisałem wcześniej od tego jak bardzo skutecznie został zainfekowany organizm lub umiejętności opanowania przemiany. Jeżeli Lyc-V jest za słaby na całkowitą przemianę zmianie ulegną tylko zrastanie się brwi, nagły porost włosów a także zaostrzenie się uszu i wyczulenie niektórych zmysłów.
Człowiek zmieni się psychicznie ale wygląd się zbytnio nie zmieni to znaczy osoba chora będzie bardziej agresywniejsza, będzie często się z każdym kłócić i prowadzić do bijatyk zacznie więcej jeść a szczególnie mięsa, ten właśnie przypadek zalicza się do wilkoludzi.
Wierzcie mi na słowo interesuje się lykanotropią i wiem coś na ten temat ;)))

Portret użytkownika green wolf 666

jestem fanem wilków a co

jestem fanem wilków a co zatym idzie wilkołaków również od małego interesują mnie wilki a po zatym to dobry znak ze mi sie brwi zrastają ? hehe chciał bym zostać jednym znich

Portret użytkownika Zenek :)

Wilkołak - żołnierz

Wilkołak - żołnierz NIEŚMIERTELNEJ armii Anubisa....

Wilka w totemie (jako towarzysza) miał Krak i cała zstępna od niego linia Piastów.....

I faktycznie "wilkołactwo" ma związek z Księżycem.... choć niekoniecznie taki jaki jest oficjalnie podawany....

Portret użytkownika chiński sprzedawca jaj

Wiecie, co jest

Wiecie, co jest najzabawniejsze w wilkołakach, wampirach i wielu innych mitycznych potworach? Większość z nich wywodzi się z mitów Słowian, a cały świat kojarzy je z Germanami, Wikingami, Grekami i ch** wie kim jeszcze... Szczerze mówiąc, to niewiele mnie obchodzi, czy wilkołaki naprawdę istnieją, ale fajnie, że cały świat jara się takim Wiedźminem*, zawsze jest to okazja do pokazania trochę ciekawostek choćby graczom. Może wreszcie uda się przekonać ludzi, że Polacy nie gęsi i też mają swoje mity, baśnie i legendy.
*Jakby ktoś był nie w temacie, Wiedźmin zdobył coś w rodzaju Oscarów dla gier komputerowych w 5 kategoriach.

Portret użytkownika Monika W.

A co to jest ten Wiedźmin?

A co to jest ten Wiedźmin? Czy to jest gra oparta na filmie/serialu w którym grał Żebrowski?
Poziom filmu tak dla 5÷6 klasy szkoły podst.  , gdyby nie sceny nagości (Sitek) mogły by go oglądać i młodsze dzieci. Nie dotrwałem do końca. Stąd pytanie :  znalazł w końcu tę ukochaną czarownicę za którą biegał przez większość filmu?

Portret użytkownika chiński sprzedawca jaj

Mówisz o serialu?

Mówisz o serialu? Rzeczywiście gniot, jakich ze świecą można szukać. W życiu nie widziałem gorszej adaptacji książki. A w poście mówiłem oczywiście o grze komputerowej Wiedźmin, która ostatnio zgarnia wszelkie nagrody i została ogłoszona grą roku 2016 na świecie. Gra jak to gra - już z racji gatunku nie może być klasyczną adaptacją. Daje możliwość "wcielenia" się w Geralta i przeżywania przygód z jego pozycji. Kto wie, niejeden gracz na pewno zacznie czytać książki, a znając inteligencję Amerykanów to gotowi są uwierzyć, że wszystko wydarzyło się naprawdę Smile W sumie dla mnie nie ma to większego znaczenia, ale cieszy - w końcu skoro 13% mieszkańców USA wierzy w Reptylian, może drugie 13% pod wpływem gry, a potem książek zacznie wierzyć w nasze mity i legendy?
P.S. Przypominam, że grą roku 2015 miał być Fallout 4, na którego wszyscy czekali 7 lat. Wyszło na to, że lepiej żeby czekali następne 7, bo w porównaniu do oczekiwań gra okazała się kompletną porażką. Nad Wieśkiem dosłownie cały świat pieje z zachwytu, a my możemy pękać z dumy!
http://antyweb.pl/fallout-4-placze-w-kaciku-jak-mala-dziewczynka-wiedzmin-3-otrzymal-juz-175-nagrod-gry-roku-brawo/

Portret użytkownika Sio

Znam kogoś kto widział coś

Znam kogoś kto widział coś takiego no i skończyło  się to schizofrenią paranoidalną.
Było to to dokładnie w tym miejscu gdzie widziałem też podobnych jak szaraki, ale w półśnie.
Czasami w miejscu jest dziwna energia. A czy one istnieja czy jest to tylko projekcja umysłu na zagrożenie czy sytuacje czy informacje to kto  wie - niech się wypowie jak już.
Jest taki stan umysłu w którym można doświadczać fleszów demonów czy podobnych istot. Zazwyczaj zwiastują problemy, choroby itd.
Ice kiedyśpowiedział,że tzw reptalianie posługują się obrazami aby przekazywać informacje i rozumują w ten sposób nie zagłębiając się zbytnio. Telewizja też tak działa. Podobno żydzi też myślą obrazami choć wielu jest wśród nich intelektualistów.
Myślę że wizje to inny sposób rozumowania i odczuwania w tym wizje świętych itd.
 

Skomentuj