Wirus zombie mógłby zniszczyć ludzkość w ciągu 100 dni

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badania przeprowadzone przez studentów z Uniwersytetu Leicester wskazują, że apokalipsa zombie nie potrwałaby długo. Modele matematyczne pokazują, że już w ciągu 100 dni od wybuchu epidemii zombie, na świecie pozostałoby tylko 273 żywych ludzi.

 

Jest to dość zaskakujące, że potencjalna epidemia wirusa zamieniającego ludzi w bezmyślne zombie jest przedmiotem badań naukowych. W 2013 roku, mikrobiolodzy Jonathan D. Dinman oraz Samantha Price stwierdzili, że wybuch takiej epidemii jest całkiem możliwy a wirus zombie istnieje w pewnym sensie pod postacią wścieklizny - zakażenie jest niemal w 100% śmiertelne, zamienia człowieka na chwilę w "żywego trupa" i przeprogramowuje jego zachowanie tak aby gryzł innych ludzi, dzięki czemu infekcja się rozprzestrzenia. Jednak wirus wścieklizny musiałby wyewoluować, ponieważ w obecnej postaci zabija swoją ofiarę zaledwie kilka dni po wystąpieniu objawów.

 

Studenci z Uniwersytetu Leicester postanowili sprawdzić jak niebezpieczna mogłaby być epidemia zombie. Wzięto pod uwagę, że każdy zombie miałby 90% szans na znalezienie jednej ofiary w ciągu dnia i mógłby przetrwać 20 dni bez ludzkiego mięsa. Przy uwzględnieniu populacji startowej na poziomie 7,5 miliarda osób i pojawieniu się tylko jednego zombie, już w ciągu 20 dni doszłoby do epidemii.

 

Przy braku jakiejkolwiek izolacji geograficznej, populacja ludzi na świecie spadłaby do 181 w ciągu 100 dni od wybuchu pandemii. Sytuacja byłaby niewiele lepsza, gdyby rozprzestrzenianie się zombie zostało utrudnione przez czynniki geograficzne - po 100 dniach od rozpoczęcia epidemii, pozostałoby tylko 273 żywych ludzi.

 

Przy kolejnych symulacjach, studenci wydłużyli długość życia zombie do jednego roku, ale dali ludziom 10-procentową szansę na zabicie jednego stwora w ciągu dnia. Uwzględniono także rozmnażanie ludzi - dodano zdolność kobiety w wieku reprodukcyjnym do urodzenia jednego dziecka co każde trzy lata. Bardziej rozbudowany model matematyczny pokazał, że wszystkie zombie wyginęłyby tysiąc dni po wybuchu epidemii a 9 tysięcy dni później, ludzkość ponownie zaczęłaby się odradzać.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj