Wojna o planetę między ludźmi a neandertalczykami trwała 100 000 lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak pokazują dane, neandertalczycy i ludzie toczyli brutalne wojny na całym świecie od ponad 100 000 lat. Coś spowodowało jednak, że dużo więcej sukcesów odnosił człowiek rozumny - homo sapiens.

 

Do tej pory ustalono, że neandertalczycy i współcześni ludzie wywodzili się z tej samej gałęzi ewolucyjnej. Nasz genom jest w 99,7% podobny. Około 600 tysięcy lat temu nasi przodkowie zostali podzieleni na dwie części. Ci, którzy później stali się znani jako Homo neanderthalensis, wyruszyli na eksplorację Eurazji. Homo sapiens pozostawał w Afryce przez wiele tysiącleci.

 

Jednak w końcu homo sapiens, podążając za swoimi kuzynami, udał się również na inny kontynent. Teraz archeolodzy i antropolodzy badają, w jaki sposób oba gatunki współistniały na tych samych obszarach.

 

Zarówno neandertalczycy, jak i homo sapiens byli wykwalifikowanymi myśliwymi, dobrymi wojownikami i posiadali dobre umiejętności organizacyjne. Jednak ze względu na cechy strukturalne ciała przodkowie współczesnych ludzi byli bardziej płodni. To był jeden z powodów, dla których dokonali exodusu z Afryki - w poszukiwaniu zasobów żywności. Jednak do tego czasu neandertalczycy zajęli najbogatsze terytoria Eurazji, co doprowadziło do długiej rywalizacji między tymi dwoma gatunkami.

Jednocześnie dzięki podobieństwom genomów ludzi i neandertalczyków naukowcy doszli do wniosku, że nasi krewni mieli takie same instynkty ochrony swoich terytoriów jak my. Walka o dominację w Eurazji trwała ponad 100 000 lat. Najlepszym dowodem na to, że neandertalczycy nie tylko walczyli, ale i odnosili sukcesy w wojnie, jest to, że nie zostali natychmiast pokonani. Zamiast tego przez około 100 000 lat neandertalczycy opierali się ekspansji współczesnych ludzi.

 

Na podstawie wszystkiego, co badacze wiedzą o zwyczajach współczesnych ludzi, trudno było oczekiwać, by spotykając rywali na rozległych obszarach bogatych w zdobycz, ludzie pozwolili im pozostać w pobliżu. Jednym z powodów, dla których homo sapiens dążyli do eksterminacji neandertalczyków, mógł być czynnik demograficzny.

Wzrost populacji nieuchronnie zmusza ludzi do zdobywania większej ilości ziemi, aby zapewnić wystarczającą ilość terytorium do polowania i karmienia potomstwa. Jednak fakt, że walka trwała tak długo, dowodzi, że neandertalczycy byli nie mniej zręcznymi, zręcznymi i odważnymi wojownikami niż nasz gatunek. Pod względem uzbrojenia, taktyki, strategii ludzie i neandertalczycy byli w przybliżeniu równi.

 

Jednak w pewnym momencie tej wojny nastąpił punkt zwrotny. Nie wiadomo na pewno, co było tego przyczyną. Naukowcy uważają, że jednym z prawdopodobnych czynników jest wynalezienie broni dalekiego zasięgu. Być może wynalezienie broni dalekiego zasięgu – łuków, włóczni, maczug do rzucania – pozwoliło to bardziej zgrabnym Homo sapiens na pokonanie krępych neandertalczyków z daleka. Stosując taktykę „uderz i uciekaj” .

Innym powodem może być pomysłowość homo sapiens, która pozwoliła im zdobyć więcej zdobyczy przy mniejszym wysiłku. Dlatego lepiej karmić swoich ludzi, którzy mają więcej siły na długie walki. Ponadto obfitsze i satysfakcjonujące jedzenie zwiększało przeżywalność dzieci, a tym samym dawało przewagę liczebną homo sapiens. Eksperci podkreślają, że gdyby neandertalczycy byli pacyfistami, jak sądzą niektórzy badacze, wojna zakończyłaby się znacznie szybciej. Prawdopodobnie w pewnym momencie ludzie byli w stanie stać się bardziej wykwalifikowanymi wojownikami niż ich krewni. To był głóny powód, dla którego współcześni ludzie podbili planetę.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika edek

Dziś już wiadomo, że genom

Dziś już wiadomo, że genom świni jest blisko w 95% zbieżny z genomem człowieka, małpy możliwa granica górna zaś wynosi 97%.

Ciekawe co na to małpy skoro bliżej im do świni niż do człowieka.

Portret użytkownika Homo sapiens

W opini niezależnych badaczy

W opini niezależnych badaczy ci tzw. "neandertalczycy" to ludzie długowieczni którym kości brwi się powiększyły od długości lat życia ! Ale nie wykluczone że istniała inna rasa super inteligentnhych tzw. "neandertalczyków" jak informuje Biblia !!!

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj