Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Jedna z najbardziej liczących się technologii przyszłości - tak z powodzeniem można określić sztuczną inteligencję, która ma coraz ważniejszy wpływ na nasze życie codzienne. Wszystko wskazuje na to, że w miarę upływu czasu jej ingerencja będzie wzrastać. W jaki sposób wykorzystujemy obecnie jej możliwości oraz potencjał? Podpowiadamy.

 

Czym jest sztuczna inteligencja

Sztuczną inteligencję określamy zdolność maszyn do nauki, myślenia, planowania czy też kreatywności. Wyróżniamy wiele rodzajów SI. Jednym z nich jest oprogramowanie - wyszukiwarki internetowe, wirtualni asystenci czy też systemy służące do rozpoznawania twarzy oraz mowy. Kolejne, to SI ,,ucieleśniona" czyli w praktyce mowa o np. robotach, samochodach czy też dronach. SI pojawia się w wielu aspektach naszej codzienności. Często nie przywiązujemy do niej wagi - stała się dla nas niemalże rozwiązaniem oczywistym, albo też na tyle ukrytym, że nie zdajemy sobie sprawy z jej działań. O czym mowa jakich mowa?

Zastosowania SI w życiu codziennym

Sztuczna inteligencja w ogromny sposób ingeruje w podejmowanie naszych decyzji zakupowych. Z powodzeniem może także kreować nasze potrzeby. Nic więc dziwnego, że firmy korzystają z jej potencjału na skalę globalną kierując z jej pomocą reklamy na całe grupy wiekowe, dokładnie analizując ich zachowania. SI jest ponadto nieoceniona w handlu pod względem zarówno optymalizacji produktów, jak i planowania zasobów etc.

 

SI to także cyfrowi asystenci. Można zaobserwować ich zastosowanie chociażby w smartfonach. Odpowiadają na pytania, pomagają w organizacji codziennych zajęć etc. Nie bez znaczenia jest także rola SI w tłumaczeniu maszynowym - oprogramowaniu do tekstów mówionych lub pisanych i dotyczy to także automatycznego tworzenia tekstów.

 

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana także w przedmiotach codziennego użytku, w tym np. urządzeniach AGD, które przewidują potrzeby użytkowników i dzięki temu przyspieszają przygotowywanie potraw. Mowa o takich jak między innymi lodówka, zmywarka, kuchenka czy nawet robot kuchenny.

 

SI, to także inteligentne budynki, miasta oraz infrastruktura. Inteligentne termostaty uczą się na podstawie naszych zachowań. Takie działania sprzyjają oszczędzaniu energii. Z kolei w inteligentnych miastach SI z powodzeniem mogłaby regulować ruch drogowy. SI to także pojazdy autonomiczne i mimo że nie są jeszcze tak mocno popularne, to samochody już korzystają m.in. z funkcji bezpieczeństwa opartych na sztucznej inteligencji. W dużej mierze korzysta na niej także nawigacja.

 

Przewidywania wobec zastosowania SI są jasne: ma ona zmienić niemal wszystkie aspekty naszego życia - od opieki zdrowotnej, po transport, produkcję przemysłową, żywność i rolnictwo administrację publiczną i rzecz jasna nasze codzienne czynności.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj