Wrony uczą się liczyć na głos - niezwykłe odkrycie niemieckich naukowców

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Niewiarygodne odkrycie niemieckich naukowców! Okazuje się, że wrony, te inteligentne ptaki drapieżne, potrafią nauczyć się głośnego liczenia do czterech. Wyniki przełomowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Tybindze zostały właśnie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Science".

 

Zespół badaczy z Niemiec postanowił sprawdzić, czy te niezwykłe ptaki są w stanie opanować umiejętność liczenia na głos. Do eksperymentu wybrano trzy wrony padlinożerne, znane z niezwykłych zdolności poznawczych. Okazało się, że wrony nie tylko rozumieją pojęcie liczb, ale potrafią je także wyrazić poprzez głośne krakanie.

 

Naukowcy najpierw uczyli ptaki skojarzeń pomiędzy określonymi liczbami a odpowiadającymi im sygnałami dźwiękowymi. Wrony miały za zadanie zakrakać tyle razy, ile wskazywała wyświetlana na ekranie liczba lub słyszany dźwięk. Po naciśnięciu klawisza na monitorze dotykowym, prawidłowe odpowiedzi były nagradzane smakołykami.

 

Okazało się, że wszystkie trzy wrony z powodzeniem opanowały tę umiejętność. Przed wydaniem dźwięków ptaki zatrzymywały się, jakby planując liczbę rechotów. Zdarzały się jednak i pomyłki - czasem wrony krzyczały mniej więcej raz, tracąc rachubę. Naukowcy zauważyli, że podobne zachowanie obserwuje się u małych dzieci podczas nauki liczenia.

 

To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na zdolności poznawcze tych intrygujących ptaków. Wrony, powszechnie postrzegane jako sprytne i inteligentne, udowodniły, że potrafią nie tylko rozumieć liczby, ale także wyrażać je za pomocą dźwięków. Badanie to otwiera nowe perspektywy w badaniach nad poznaniem zwierząt i może mieć daleko idące konsekwencje dla naszego rozumienia inteligencji u przedstawicieli królestwa zwierząt.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj