Wybrzeże Szkieletów - Namibijska pustynia pochłania wraki statków

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Namibia, kraj położony w południowo-zachodniej Afryce, skrywa wyjątkowe i niesamowite miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata - Wybrzeże Szkieletów. Ten surowy, dzikich krajobraz wzdłuż wybrzeża Atlantyku to prawdziwa perła Namibii, choć nie zawsze budzi pozytywne skojarzenia.

 

Wybrzeże Szkieletów, leżące w obrębie słynnej Pustyni Namib, jest znane ze swojej niegościnności i trudnej dostępności. Dla żeglarzy, którzy kiedyś próbowali przetrwać w tych niebezpiecznych wodach, był to prawdziwy test wytrzymałości. Silne fale Prądu Benguelskiego, gęsta mgła, a także nieustannie przesuwające się wydmy pustyni stwarzały śmiertelne zagrożenie dla statków próbujących dotrzeć do brzegu.

 

Buszmeni, rdzenni mieszkańcy tych terenów, nazywali to miejsce "krainą, którą Bóg stworzył w gniewie" - i trudno się z nimi nie zgodzić. Liczne wraki statków, wyrzucane na brzeg przez morze, dały temu regionowi ponurą nazwę "Wybrzeża Szkieletów". Najsłynniejszym z nich jest Eduard Bolen, handlowiec, który osiadł na mieliźnie w gęstej mgle w 1909 roku. Jego wrak, obecnie ponad 300 metrów od linii brzegowej, stał się symbolem tej niebezpiecznej i fascynującej części Namibii.

 

Przez lata, jakie upłynęły od zatonięcia, pustynia stopniowo pożerała wybrzeże, pochłaniając kolejne wraki statków. Wydmy nieustannie przesuwają się, niemal całkowicie zakrywając niektóre z nich. Wybrzeże Szkieletów stało się więc swego rodzaju cmentarzyskiem statków na pustyni, przyciągającym miłośników historii, wraki i odkrywców.

Choć krajobraz ten może wydawać się nieprzyjazny, to właśnie ta surowa, nieokiełznana natura przyciąga turystów, pragnących doświadczyć niezwykłej atmosfery tego miejsca. Spacery wśród wydm, podziwianie malowniczych zachodów słońca nad oceanem i eksploracja zapomnianych wraków to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje Wybrzeże Szkieletów.

 

Namibia, z jej różnorodnością przyrody i dziedzictwa kulturowego, nieustannie zaskakuje i zachwyca podróżników. Wybrzeże Szkieletów to tylko jeden z licznych klejnotów tego niezwykłego kraju, który warto odkryć i doświadczyć na własnej skórze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj