Wybuch w kosmosie spowoduje, że na nocnym niebie pojawi się druga gwiazda polarna

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W 2024 roku obserwatorzy nocnego nieba będą mieli okazję podziwiać wyjątkowe zjawisko astronomiczne - eksplozję gwiazdy nowej zwanej w gwiazdozbiorze Korony Polarnej. Ten spektakularny wybuch, który zdarza się raz na około 80 lat, sprawi, że przez krótki czas nowa gwiazda rozbłyśnie na nocnym niebie, jaśniejąc tak intensywnie jak Gwiazda Polarna.

 

Układ podwójny T Coronae Borealis (T CrB), znajdujący się w odległości około 3000 lat świetlnych od Ziemi, jest odpowiedzialny za niezwykłe wydarzenie. T CrB składa się z czerwonego olbrzyma i białego karła, które krążą wokół siebie. Kiedy biały karzeł pobierze wystarczającą ilość materiału od swojego towarzysza, na jego powierzchni następuje wybuch syntezy jądrowej, prowadzący do eksplozji nowej.

 

Oczekuje się, że ten wybuch gwiazdy nastąpi między lutym a wrześniem 2024 roku i przez około tydzień będzie widoczny gołym okiem jako jasna "nowa" gwiazda o jasności porównywalnej do Gwiazdy Polarnej. Po tym czasie intensywność jej blasku stopniowo osłabnie, aż w końcu zgaśnie.

 

Aby obserwować ten kosmiczny spektakl, obserwatorzy powinni skierować swój wzrok w stronę Korony Polarnej, znajdującej się pomiędzy konstelacjami Boethesa i Herkulesa. Rozbłysk będzie widoczny na nocnym niebie jako jasna "nowa" gwiazda, ułatwiając obserwację zarówno gołym okiem, jak i przez lornetkę.

Ostatnia eksplozja T CrB miała miejsce w 1946 roku, więc nadchodząca eksplozja stanowi wyjątkową okazję dla miłośników astronomii, by być świadkami tego rzadkiego zjawiska. Urzędnicy NASA podkreślają, że obserwacja wybuchu nowej gwiazdy jest wyjątkową okazją, by podziwiać piękno i cudowność nocnego nieba.

 

Cykl eksplozji nowej gwiazdy T CrB będzie się powtarzał w przyszłości. Biały karzeł będzie systematycznie gromadził materiał od swojego towarzysza, czerwonego olbrzyma, aż do momentu, gdy zgromadzi wystarczającą ilość, by spowodować kolejną eksplozję. Ten fascynujący układ podwójny gwiazd będzie zatem nadal dostarczał astronomom i obserwatorom nieba niezwykłych widowisk.

 

Nadchodzący wybuch nowej gwiazdy T Coronae Borealis to wydarzenie, na które warto zwrócić uwagę miłośnikom astronomii. Przez krótki czas jasność tej gwiazdy będzie imponująca, dając obserwatorom okazję do podziwiania tego rzadkiego zjawiska kosmicznego. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by doświadczyć magii nocnego nieba!

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj