Wykazano, iż Czyngis-chan posiadał europejskie korzenie

Kategorie: 

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=9tjqMCvn0Bo

Genetycy z Mongolii i Korei Południowej uznali, że Czyngis-chan miał europejskie korzenie. Naukowcy przeprowadzili analizę genetyczną ciał znajdujących się na terytorium kopalni węgla kamiennego Tavan Tolgoi i materiału pobranego od członków rodziny założyciela imperium mongolskiego.

 

 

W celu określenia więzi rodzinnych, łączących ludzi, którzy znaleźli się wśród odkrytych szczątków,  naukowcy porównali markery genetyczne w genomie mitochondrialnym, substytucje nukleotydowe i mutacje, wpływające na powtarzające się fragmenty DNA. Ponadto, genetycy zbadali niepełne chromosomy (autosomy) i Y-chromosomy.

 

Stwierdzono, że rodzina należała do haplogrupy R1b-M343, czyli grupy ludzi, mających wspólnego przodka i mieszkających głównie w Europie Zachodniej oraz w południowym Uralu. Tak więc, mimo mongolskiego wyglądu, krewni Czyngis-chana posiadają również korzenie europejskie.

 

Naukowcy uważają, że imperium mongolskie Czyngis-chana należało do haplogrupy R1b-M343, a nie C3c-M48 – powszechnej w Azji i mającej związki z rodziną cesarską. Genetycy uważają, że ludzie, których ciała znaleziono w Tavan Tolgoi mogą pochodzić z małżeństw między dynastią Bordjigin (rodzina, która należała do Czyngis-chana) i klanów Ongudai lub Hongirad, donosi Lenta.ru.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Medium

@tallinn

@tallinn

Nasuwa się prosty wniosek, że obrazki Czyngis-chana powstały nie na bazie rzeczywistości, tylko były zwyczajnie podrobione na rzecz fałszywej legendy, całkiem zresztą świeżej. Niech jeszcze specjaliści odtworzą wygląd tej postaci i mity runą w gruzach.

A bo to mało takich podrabianych podobizn w sfałszowanych źródłach? Wystaczy przekartkować w Wikipedii kolejno poczet papieży.

BTW: 
 

Skomentuj