Wyspa Wielkanocna: tajemnica, której nie udało się rozwiązać

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wyspa Wielkanocna, położona na dalekim południu Oceanu Spokojnym, jest domem dla jednej z największych niewiadomych w historii ludzkości. Tę niewielką, izolowaną wyspę o powierzchni zaledwie 170 kilometrów kwadratowych otacza tajemnica, która przyciąga uwagę badaczy od setek lat. Główną zagadką są olbrzymie kamienne posągi zwane moai. Kto je stworzył? Jak zostały przeniesione w różne części wyspy? To pytania, na które nadal nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi.

 

Odkrycie Wyspy Wielkanocnej

Europejczycy odkryli Wyspę Wielkanocną w 1722 roku, kiedy holenderski żeglarz Jacob Roggeveen natrafił na nią podczas swojej podróży przez Ocean Spokojny. Wyspę nazwał „Wielkanocną” ze względu na datę odkrycia, która przypadała na święto Wielkanocy. Wyspa, pomimo swej odosobnionej lokalizacji, była zamieszkana przez plemię Rapa Nui, które zasłynęło z tworzenia imponujących kamiennych posągów - moai.

Tajemnicze Posągi Moai

Moai, olbrzymie posągi twarzy, wyrzeźbione z miękkiego kamienia wulkanicznego zwanego tufem, są symbolem Wyspy Wielkanocnej. Każdy posąg ma swój unikalny design i wymiary, a niektóre z nich osiągają imponującą wysokość 10 metrów.

Uważa się, że plemię Rapa Nui zaczęło tworzyć moai w XII wieku. Jednakże, mimo licznych badań, wciąż nie wiadomo, jak udało im się zrealizować ten niebywały wyczyn technologiczny. W szczególności, nadal jest niejasne, jak te ciężkie struktury zostały przeniesione w różne części wyspy.

Niewyjaśnione Teorie

Na przestrzeni lat powstało wiele teorii na temat sposobów transportu posągów moai. Jedna z najpopularniejszych sugeruje, że mogły być one przesuwane na drewnianych rolkach. Jednak teoria ta została podważona przez badania przeprowadzone przez naukowca Terry'ego Hannę w 2012 roku, które wykazały, że drzewa na wyspie zostały ścięte wieki wcześniej i nie było wystarczających zasobów do stworzenia drewnianych wałków.

Inna teoria sugeruje, że posągi mogły być przesuwane przy użyciu lin i kabli, wykorzystując dostateczną roślinność na wyspie. Ta hipoteza wydaje się bardziej prawdopodobna, choć wciąż nie wyjaśnia, w jaki sposób Rapa Nui mogli postawić posągi w wybranych miejscach.

Niekończąca się Tajemnica

Wyspa Wielkanocna wciąż przyciąga odkrywców i badaczy z całego świata. Jej nierozwiązane tajemnice, w szczególności zagadka powstania i transportu posągów moai, pozostają w sferze spekulacji i teorii. Ta mała, izolowana wyspa jest nieustającym przypomnieniem o niewyjaśnionych zagadkach naszej wspólnej historii. W mrokach niepewności tkwi jednak niezwykła fascynacja, która pcha naukowców do dalszych badań i odkryć, które mogą kiedyś rzucić nowe światło na tę nieodgadniętą tajemnicę.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika galileusz

Dzisiaj mamy już drukarki 3D

Dzisiaj mamy już drukarki 3D które potrafią wykonać dowolne kształty na zamówienie, kilka lat temu nie do pomyśłenia. Trzeba mieć podobne narzędzia ale o wiele większych możliwościach, to jest rozwiązanie  zagadki. Trzeba tylko użyć wybraźni i dopuścić do siebie myśl że przed nami był już ktoś na tej planecie, a  to ostatnie  przychodzi ludziom najtrudniej. 

Skomentuj