Yazılıkaya, hetycka świątynia to jeden z najstarszych znanych kalendarzy

Kategorie: 

Źródło: Murat Özsoy

Malowidła zawarte na kamiennych rzeźbach, sprzed około 3200 lat temu, zawierają opis „podziemnej krainy” znajdującej się pod ziemią. Rozszyfrowanie malowideł zajęło badaczom prawie 200 lat. Nowe ustalenia zostały zawarte w artykule naukowym w czasopiśmie Journal of Skyscape Archeology.

 

Yazılıkaya, zwana również miastem Midasa, została odkryta w 1834 roku, przez francuskiego archeologa Charlesa Texiera. W świątyni znajduje się wiele rzeźb wyrytych w skale, a badacze stojący za nową interpretacją twierdzą, że mają one symboliczne znaczenie związane z podziemnym światem, ziemią i niebem, a także z cyklami przyrody, takimi jak pory roku. W toku badań ustalono, że najwyższe bóstwa w komorze A odnosiły się do gwiazd północnych, podczas gdy komora B poświęcona była zaświatom.

 

Nie jest jasne, dlaczego Hetyci zbudowali Yazılıkayę ani do czego jej używali. Zaproponowano wiele pomysłów – na przykład, że jedna z przestrzeni była wykorzystywana do ceremonii noworocznych, a druga była mauzoleum hetyckiego króla. Jeszcze w 2019 roku naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii zasugerowali, że niektóre rzeźby bogów mogą być kalendarzem, który jest w stanie śledzić zarówno lata słoneczne, jak i miesiące księżycowe. Taki kalendarz wyprzedziłby swoje czasy o całe stulecia, poprzedzając nawet słynną cywilizację Majów. Ich interpretacja nie została przyjęta ciepło przez społeczność naukową. Między innymi dlatego, nowe badanie skupiło się na symbolice zawartej w rzeźbach.

 

Zwrócili oni uwagę na fakt, że istotnym aspektem hetyckiej kosmologii było „cykliczne odnawianie się życia”. Następstwo dnia i nocy, przejście Księżyca z nowiu w pełnię, oraz zmiana zimy w lato to zaledwie kilka z przykładów.Rzeźby przypominające kalendarz, odzwierciedlają ten cykliczny pogląd na naturę. Co ciekawe, Hetyci ponownie zgadzali się w tej kwestii z cywilizacjami Mezoameryki, dla których cykliczność świata była bardzo ważnym dogmatem.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Skomentuj