Żaba z oczami w ustach. Co wywołało te niezwykłą anomalię?

Kategorie: 

Źródło: Public Domain

Ta jedyna w swoim rodzaju ropucha została znaleziona w ogrodzie przez dwie małe dziewczynki w Ontario w Kanadzie. Według naukowców, wpływ wywiera na nią zjawisko genetyczne, które biolodzy nazywają makromutacją.

 

Zgodnie z definicją, jest to mutacja, mająca znaczący wpływ na organizm, spowodowana zmianą w genie regulatorowym. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Princeton, makromutacje są jedynym wyjaśnieniem różnic w liczbie segmentów ciała u stawonogów. Do spowodowania tak ogromnych zmian fizycznych, potrzeba bardzo relatywnie niewielu zmian w genach. Dobrym przykładem są koty polydactylowe, które charakteryzują się dodatkowym palcem.

Zdjęcie niezwykłej żaby z oczyma wewnątrz ust, zostało zrobione przez Scotta Gardnera z The Hamilton Spectator, lokalnej gazety w Hamilton w Kanadzie. Pojawiło się ono w książce Richarda Dawkinsa z 1996 roku z następującym podpisem: 

"Ta brzydka ropucha z oczami w pysku została znaleziona, kiedy żyła dziko w kanadyjskim ogrodzie. Według fotografa Scotta Gardnera z The Hamilton Spectator, ropucha została znaleziona przez dwie dziewczyny w ich ogrodzie w Hamilton w Ontario. Mówi, że położyły ją na kuchennym stole, aby zrobić jej zdjęcie. Kiedy otworzyła usta, okazało się, że znajdują się tam jej oczy."

Przypuszcza się, że przyczyną mutacji była pasożytnicza infekcja. Donoszono, że inwazja Trematode jest związana ze zwiększoną liczbą mutacji kończyn płazów, zwłaszcza brakujących, zniekształconych i dodatkowych tylnych nóg. Badanie przeprowadzone w 2002 roku przez Jeffreya Stoppera z Wydziału Biologii Sacred Heart University w USA wykazało, że „cysty przywry, powodują ogromne zakłócenia i nieprawidłowy wzrost komórek w kończynach zakażonych stworzeń”.

Jak dotąd nie ma dowodów na to, że przywry mogą powodować nieprawidłowe ustawienie oczu, więc na razie ta mała kanadyjska ropucha pozostaje dziwną tajemnicą historii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj