Zagadka mumii z San Pedro - Od złotego poszukiwacza do legendy ludzi pigmejów

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W październiku 1932 roku, w poszukiwaniu złota w górach San Pedro w Wyoming, dwaj poszukiwacze Cecil Main i Frank Carr natrafili na nieoczekiwane odkrycie. Po zdetonowaniu ładunków wybuchowych, by dostać się do złóż, otworzyli małe pomieszczenie, w którym znaleźli zmumifikowane stworzenie. Stworzenie to, nazwane później Pedro, siedziało ze skrzyżowanymi rękoma, zakrywającymi nogi, ważyło około 450 gramów i miało zaledwie 17 cm wzrostu w pozycji siedzącej.

 

Cechy ciała, takie jak spłaszczona czaszka, duże, wyłupiaste oczy, i galaretowata substancja na czubku głowy, były niezwykłe. Gdy mumia została poddana badaniu rentgenowskiemu, okazało się, że jest to ciało anencefalicznego niemowlęcia, czyli niemowlęcia z wadą rozwojową mózgu, co nadawało mu wygląd miniaturowego dorosłego.

 

Po odkryciu, mumia Pedro stała się przedmiotem debat – czy była fałszerstwem, dzieckiem, czy jednym z legendarnych "małych ludzi"? W końcu trafiła do lokalnej apteki w Meeteetse w Wyoming, gdzie była eksponowana jako atrakcja, zanim została zakupiona przez biznesmena Ivana T. Goodmana, a później przekazana Leonardowi Wadlerowi z Nowego Jorku. Obecne miejsce jej przechowywania jest nieznane.

 

W latach 90. XX wieku antropolog George Gill z University of Wyoming badał kolejną mumię, nazwaną Chiquita, która była przechowywana przez rodziny rdzennych Amerykanów. Mimo że była to młoda dziewczynka, Gill zauważył wyraźne podobieństwa w obrządkach pogrzebowych między nią a Pedro, co wskazywało na możliwy związek pomiędzy nimi. Badania DNA wykazały, że obie mumię były rdzennymi Amerykanami i datowane są na około 1700 rok.

Podobieństwa między tymi dwoma mumię i legendami rdzennych Amerykanów o Nimerigar, czyli o rasie małych ludzi, dały podstawy do teorii o istnieniu takiej grupy w przeszłości. Historie Nimerigar, którzy byli opisywani jako istoty o wzroście około trzech stóp, uzdolnione magicznie, ale jednocześnie agresywne, zyskały na znaczeniu w kontekście odkryć mumii. W mitologii rdzennych Amerykanów istnieją opowieści o tym, jak Nimerigar atakowali swoje ofiary trującymi strzałami, a także o tym, że zabijali członków swojej społeczności, którzy byli starzy lub chorzy, uderzając ich w głowę.

 

Odkrycia mumii Pedro i Chiquita stały się ważnym elementem w poszukiwaniach dowodów na istnienie w przeszłości cywilizacji małych ludzi. Teoria o rasie "małych ludzi" w Ameryce była przedmiotem zainteresowania antropologów, naukowców i geologów. W 1876 roku w The New York Times i The Anthropological Journal donoszono o odkryciu sześcioakrowego cmentarza w Coffee County w Tennessee, który zawierał szczątki ludzi o wzroście około trzech stóp. Podobne odkrycia dokonano również w Ohio, w pobliżu Cochocton.

 

Te odkrycia rzuciły nowe światło na legendy i podań o małych ludziach, które mogą mieć podstawę w rzeczywistości. Chociaż nie ma już możliwości dalszego badania mumii Pedro, gdyż zaginęła, nadal istnieje ciekawość co do jej pochodzenia i znaczenia. Wraz z rozwojem technologii i postępem w badaniach archeologicznych, możemy odkryć więcej na temat tej zagadkowej mumii oraz innych podobnych znalezisk, które mogą rzucić światło na tę fascynującą zagadkę przeszłości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj