Zaginione lata Jezusa. Gdzie dorastał chrześcijański Mesjasz?

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Jezus Chrystus jest jedną z największych zagadek ludzkości. Życie twórcy jednej z najważniejszych religii na świecie, w większości pozostaje tajemnicą. Jednym z najbardziej kłopotliwych pytań jest to, co Jezus robił przed swoją publiczną działalnością?

 

Biblia nie podnosi tego tematu zbyt często co prowadzi do wielu spekulacji wśród uczonych. Śledząc opisy młodego życia Jezusa, w Nowym Testamencie istnieje około 18-letnia przerwa. Tradycja chrześcijańska sugeruje, że Jezus po prostu żył w Galilei w tym okresie. Istnieje niewiele informacji historycznych, które pozwalałyby określić, co spotkało go w tamtych latach.

 

Wiek 12 i 29 lat, przybliżony wiek na obu końcach nieznanych lat, ma pewne znaczenie w judaizmie okresu Drugiej Świątyni : 13 lat to wiek bar micwy , wiek świeckiej dojrzałości, a 30 lat wieku gotowości do kapłaństwa. Ogólnie przyjęte teorie odnośnie losu Jezusa opierają się na Ewangelii Świętego Marka. Stwierdzenie z Marka 6: 3 odnoszące się do Jezusa jako „Czy to nie jest cieśla…?”bywa traktowane jako wskazówka, że ​​przed ukończeniem 30 roku życia Jezus pracował właśnie w tym zawodzie (i być może nabierał w nim biegłości). Podobne pytanie można również znaleźć w Ewangelii Mateusza 13:55. Jest w niej stawiane pytanie: „Czy to nie jest syn cieśli?” sugerując, że zawód ten był kojarzony nie tylko z samym Jezusem, ale także i jego przybranym ojcem. 

Podejmowano wiele prób uzupełnienia brakujących osiemnastu lat. Doprowadziło to do opowieści o tym, jak podróżował do odległych miejsc, takich jak Indie, Persja, a także Amerykę Północną. Inne historie, takie jak te, które krążą wokół wierzeń, że Jezus dotarł do Wielkiej Brytanii, a nawet odwiedził Kornwalię, stworzyły barwne narracje związane z królem Arturem i legendą o poszukiwaniu Świętego Graala.

 

Niektórzy chrześcijanie uważają, że brakujące lata mają niewielkie znaczenie, a wszelkie objawienia na ich temat raczej nie wpłyną na zrozumienie wiary chrześcijańskiej. Innymi słowy, gdyby to było ważne, znalazłoby się w Biblii. Inni uczeni przyjęli pogląd, że wiedza o tym, gdzie był Jezus i czego doświadczył podczas tych nieudokumentowanych lat, może pomóc w zrozumieniu wielu zagadek otaczających chrześcijaństwo.

Od wielu lat krążą pogłoski, że Watykan skrywa tajemniczą prawdę o życiu Jezusa oraz że ta informacja może drastycznie zmienić tradycyjne wierzenia.  Czy gdzieś w archiwach kryję się opowieść o epickiej wyprawie Jezusa po kolebkach starożytnych kultur? Według Nowego Testamentu głównymi miejscami służby podjętej przez Jezusa były Galilea i Judea, a działania odbywały się również w okolicznych obszarach, takich jak Peres i Samaria. Sęk w tym, że treść Nowego Testamentu ustalił przecież Watykan.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj