Zaginione miasto "Z" | Amazońska obsesja Percy'ego Fawcetta

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Na początku XX wieku brytyjski odkrywca Percy Fawcett wyruszył w głąb amazońskich lasów deszczowych w poszukiwaniu legendarnego zaginionego miasta, które nazwał "Z". Wyprawa ta stała się jedną z najtrwiększych tajemnic w historii eksploracji tego regionu i w dalszym ciągu nie doczekała się rozwikłania.

 

Fawcett miał obsesję na punkcie odkrycia starożytnej, zaawansowanej cywilizacji ukrytej w niezbadanych głębinach amazońskiego lasu deszczowego. Wierzył, że miasto, które nazwał roboczo miastem "Z", było legendarnym El Dorado, miejscem niewyobrażalnego bogactwa i potęgi. W latach 1906-1924 Percy Fawcett poprowadził kilka ekspedycji do amazońskiej dżungli. W trakcie swoich poszukiwań stanął w obliczu niezliczonych wyzwań, w tym wrogich plemion tubylczych, trudnych warunków środowiskowych i ciągłego zagrożenia chorobami. Pomimo trudności, pozostał zdeterminowany, aby udowodnić istnienie tego miejsca.


Percy Fawcett w 1911 roku

Wysiłki te zakończyły się w 1925 roku, kiedy to Percy Fawcett wraz ze swoim synem Jackiem i towarzyszem Raleighem Rimellem wyruszyli na swoją najbardziej ambitną i jak się później okazało OSTATNIĄ wyprawę. Mężczyźni weszli do dżungli i od czasu do czasu wysyłali wiadomości opisujące ich postępy. Jednak po ostatniej wiadomości wysłanej z głębi Amazonii, ekspedycja Fawcett zniknęła bez śladu. Zniknięcie Percy'ego Fawcetta i jego grupy dało początek licznym teoriom i legendom. Niektórzy wierzyli, że padli ofiarą rdzennych plemion, podczas gdy inni uważali, że padli ofiarą chorób lub głodu. Rodzina Fawcetta, wierzyła jednak, że odnaleźli oni słynne zaginione miasto i z jakiejś przyczyny, zdecydowali się tam pozostać.

 

Historia Percy'ego Fawcetta zainspirowała niezliczone książki, filmy i poszukiwaczy przygód, którzy próbowali rozwiązać zagadkę jego zniknięcia. Niektórzy starali się odnaleźć zaginione miasto, podczas gdy inni chcieli jedynie odkryć losy niefortunnego odkrywcy. W 1952 roku James Lynch, amerykański odkrywca, wyruszył na poszukiwanie zaginionego miasta. Uważał, że Fawcett mógł dotrzeć do celu i zamierzał odtworzyć jego kroki. Wyprawa Lyncha napotkała jednak trudności, w tym ataki wrogich plemion i wyzwania logistyczne.

Explorer's Club, organizacja założona przez samego Percy'ego Fawcetta, zorganizowała kilka wypraw na jego cześć. Misje te miały na celu zebranie informacji o ostatnim znanym miejscu pobytu Fawcetta i zbadanie regionu, w którym uważano, że zaginął. Chociaż wyprawy te wzbogaciły wiedzę na temat amazońskiej dżungli, nie dostarczyły ostatecznych odpowiedzi na temat losu Fawcetta.

 

W 2005 roku dziennikarz David Grann wyruszył w swoją własną podróż, aby rozwikłać tajemnicę. Jego książka "The Lost City of Z: A Tale of Deadly Obsession in the Amazon" szczegółowo opisuje jego śledztwo w sprawie życia i zniknięcia Fawcetta. Skrupulatne badania Granna odkryły nowe tropy i ponownie wzbudziły zainteresowanie tą historią. Jego praca zainspirowała ponowną falę wypraw do Amazonii.

Jednym z najważniejszych przełomów w poszukiwaniach zaginionego miasta było wykorzystanie technologii Lidar (Light Detection and Ranging). W 2012 r. ekspedycja naukowa wykorzystała Lidar do zbadania gęstego amazońskiego baldachimu, ujawniając wcześniej nieodkryte elementy archeologiczne pod gęstym listowiem. Odkrycie to na nowo rozbudziło nadzieję, że w dżungli mogą znajdować się pozostałości starożytnego miasta.

 

Historia Zaginionego Miasta Z nadal pobudza wyobraźnię. W ostatnich latach współcześni odkrywcy uzbrojeni w zaawansowaną technologię i narzędzia do mapowania rozpoczęli ekspedycje w poszukiwaniu wskazówek związanych z losem Fawcetta i istnieniem zaginionego miasta. Niektórzy twierdzą, że odkryli dowody archeologiczne, które potwierdzają teorię Fawcetta. Póki co, nikt nie wyszedł jeszcze poza twierdzenia. Czy ten stan ulegnie kiedyś zmianie?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj