Zapomniana starożytna cywilizacja Ludzi Morza

Kategorie: 

Źródło: Innemedium.pl

Według nowej teorii, opracowanej na podstawie starożytnych egipskich tekstów, enigmatyczni "Ludzie Morza" mogą być powiązani z starożytnymi Luwami. Ta zapomniana cywilizacja odegrała kluczową rolę w upadku epoki brązu i wydarzeniach prowadzących do Wojny Trojańskiej.

 

Starożytni Luwowie byli potężnym ludem, który zamieszkiwał obszar od północnej Grecji po Liban. Przez długi czas stanowili poważne zagrożenie dla sąsiednich imperiów, takich jak Imperium Hetyckie. Około 3200 lat temu Luwowie zaatakowali Hattuszę zarówno od strony lądu, jak i morza, doprowadzając do upadku tej cywilizacji.

 

Badacze z Luwian Studies twierdzą, że starożytne egipskie teksty opisujące ataki "Ludzi Morza" na Cypr i Syrię odnoszą się właśnie do tej potężnej, lecz zapomnianej cywilizacji. Luwowie, dzięki rozbudowanej strategii i kontroli nad rozległym terytorium, przez długi czas stanowili poważne zagrożenie dla sąsiednich królestw.

Jednak w końcu Luwowie zostali pokonani przez połączone siły królów mykeńskich, którzy zbudowali ogromną flotę i zaatakowali nadmorskie miasta Azji Mniejszej. Następnie doszło do legendarnej Wojny Trojańskiej, w której Luwowie zostali ostatecznie zniszczeni, a Troja zrównana z ziemią.

 

Upadek Luwów i Troi oznaczał koniec epoki brązu i zapoczątkował okres ciemnych wieków na tym obszarze. Przez stulecia Grecy utracili umiejętność pisania, podczas gdy Luwowie zachowali ją aż do połowy pierwszego tysiąclecia p.n.e. Świadczą o tym liczne starożytne teksty odkryte jeszcze w XIX wieku, przed odnalezieniem inskrypcji mykeńskich, minojskich i hetyckich.

 

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się jednak z tezami badaczy z Luwian Studies. Wielu archeologów kwestionuje istnienie tak potężnej, zapomnianej cywilizacji. Christoph Bachhuber z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzi, że konieczne jest odkrycie podobnych przykładów monumentalnej sztuki i architektury w zachodniej Anatolii, a także tekstów z tych samych stanowisk, aby potwierdzić tę hipotezę.

 

Mimo kontrowersji, teoria o powiązaniu "Ludzi Morza" z starożytnymi Luwami rzuca nowe światło na upadek epoki brązu i wydarzenia prowadzące do Wojny Trojańskiej. Być może ta zapomniana cywilizacja odegrała kluczową, choć dotychczas niedocenianą rolę w kształtowaniu historii starożytnego Bliskiego Wschodu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj