Zaproponowano wyjaśnienie dziwnych otworów w dnie oceanu

Kategorie: 

Źródło: Julia D. Sigwart

Naukowcy odkryli rzędy dziur na dnie Morza Beringa, które były rozmieszczone w prostych rzędach o długości do kilku metrów. Wyniki badań sugerują, że struktury te są prawdopodobnie dziełem skorupiaków.

 

Zeszłego lata eksperci z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) dokonali niezwykłego odkrycia. Eksplorując odcinek Grzbietu Śródatlantyckiego na północ od Azorów za pomocą zdalnego aparatu, naukowcy odkryli dziwne dziury, które były rozmieszczone w regularny sposób i były ułożone w prostych rzędach o długości do kilku metrów. Zespół specjalistów kierowany przez Julię D. Sigwart z Seckenberg Museum odkrył, że podobne struktury znajdują się również w Oceanie Spokojnym. 

 

W lipcu-wrześniu ubiegłego roku naukowcy uczestniczyli w ekspedycji AleutBio, której celem było badanie fauny głębinowej Morza Beringa i Rówu Aleuckiego za pomocą zdalnej kamery wyposażonej w kamerę. Na głębokości około 3500 metrów urządzenie uchwyciło rzędy otworów podobnych do tych znalezionych na Atlantyku. Łącznie na soczewkę urządzenia wpadło 196 rzędów, rozmieszczonych na powierzchni 5660 metrów kwadratowych. Wszystkie znajdowały się na Morzu Beringa, podczas gdy w Rowie Aleuckim nie było ani jednego.

Ustalono, że otwory robią tak zwane obunogi, które kopiują dziury za pomocą gnatopodów, czyli pierwszej pary nóg piersiowych, zwykle używanych do chwytania zdobyczy. Analiza literatury wykazała, że ​​podobne dziury znajdowano od lat 60. na dnie oceanów w pobliżu Azorów. Jednak przez cały ten czas nikt nie był w stanie ustalić, w jaki sposób powstają te struktury. Z jednej strony, dzięki odpowiedniemu ułożeniu, rzędy otworów wyglądają na sztuczne, jakby powstały w wyniku zbierania rdzeni przez naukowców. Z drugiej strony małe kupki osadu wokół każdego otworu wskazują, że wykopały je jakieś zwierzęta.

 

Rzędy otworów były połączone ze sobą pod powierzchnią gleby. Wewnątrz i w pobliżu struktur naukowcy widzieli łącznie 96 zwierząt, w tym równonogi, heteronogi, jeżowce i pierścienice. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Ecology and Evolution.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj