Zarejestrowano drugi szybki impuls radiowy z tego samego ciała niebieskiego. A jeśli to kosmici?

Image

Źródło: NASA

Za pomocą dwóch dużych radioteleskopów naukowcy po raz pierwszy byli w stanie wykryć drugi szybki rozbłysk radiowy pochodzący z tego samego obiektu. Wszystkie wykryte wcześniej szybkie rozbłyski radiowe pochodziły z różnych ciał niebieskich. Istnieje hipoteza, że ​​te najsilniejsze sygnały radiowe to wiadomości od obcych cywilizacji. A drugi sygnał z jednego źródła w pewnym sensie potwierdza tę hipotezę.

 

Zdarzenia te są dość rzadkie, ale astronomowie nigdy nie zaobserwowali dwóch sygnałów z tego samego punktu. Najdziwniejsze jest to, że ich natura jest wciąż nieznana. Nowy szybki rozbłysk radiowy, nazwany FRB 190520, dostarcza mocnych dowodów na to, że źródłem tych tajemniczych sygnałów mogą być różne obiekty niebieskie. Nowy obiekt jest drugim w historii, który nie tylko wytwarza powtarzalne szybkie rozbłyski radiowe, ale także emituje słabsze, stałe promieniowanie między głównymi zdarzeniami.

 

Wykryte po raz pierwszy w 2007 r. szybkie rozbłyski radiowe uwalniają w ciągu kilku milisekund więcej energii niż Słońce w ciągu roku. Astronomowie od dawna zastanawiają się nad źródłem tych nagłych, jasnych błysków. Ponieważ jednak pochodzą one głównie z galaktyk oddalonych o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, rozbłyskują szybko i nie powtarzają się, identyfikacja ich źródeł jest bardzo trudna.

 

Naukowcy po raz pierwszy zobaczyli nowy szybki rozbłysk radiowy FRB 190520 przy użyciu chińskiego sferycznego radioteleskopu z aperturą pięćset metrów FAST. FAST potwierdził, że odległy obiekt emitował częste i powtarzalne rozbłyski radiowe, a późniejsze obserwacje wykonane za pomocą sieci VLA w Nowym Meksyku określiły jego lokalizację. 

 

Astrofizycy odkryli, że źródło powtarzających się rozbłysków znajdowało się w galaktyce karłowatej około 3 miliardów lat świetlnych od Ziemi. VLA potwierdził również, że źródło FRB 190520 było małe i zwarte oraz że badało słabsze sygnały między dużymi wybuchami. Dwa błyski z tego samego źródła z jednej strony mogą prowadzić naukowców do nowych hipotez dotyczących ich natury, z drugiej jednak rodzą jeszcze więcej pytań, bo po raz pierwszy astronomom udało się zarejestrować dwa szybkie rozbłyski radiowe z jednego źródło.

 

Istnieje hipoteza, że ​​szybkie rozbłyski radiowe są najpotężniejszymi sygnałami radiowymi obcych cywilizacji. A drugi sygnał z jednego źródła w pewnym sensie potwierdza tę hipotezę.

Ocena:
Brak ocen

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...