Zaskakujące odkrycie dotyczące ewolucji Homo sapiens, dziwnie różni się od ewolucji zwierząt

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Cambridge dokonał zaskakującego odkrycia dotyczącego historii ewolucji naszego gatunku. Okazuje się, że model ewolucyjny Homo sapiens znacząco różni się od rozwoju innych naczelnych, a nawet wszystkich ssaków.

 

Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Ecology & Evolution" wskazują, że tempo powstawania nowych gatunków ludzi było niezwykle wysokie w porównaniu z innymi ssakami. Podczas gdy u większości zwierząt obserwuje się początkowy wzrost liczby gatunków, a następnie stabilizację i stopniowe wymieranie, w przypadku hominidów sytuacja była odwrotna.

"Wzór, który widzimy u wielu wczesnych hominidów, jest podobny do tego u wszystkich innych ssaków. Tempo specjacji wzrasta, a następnie stabilizuje się, po czym tempo wymierania zaczyna rosnąć. Sugeruje to, że głównym czynnikiem ewolucyjnym była konkurencja międzygatunkowa" - wyjaśnia dr Laura van Holstein, główna autorka badania.

Jednak analiza dotycząca Homo sapiens przyniosła zaskakujące wyniki. Modelowanie komputerowe pokazało, że rosnąca konkurencja między gatunkami ludzi doprowadziła do pojawienia się coraz większej liczby nowych gatunków. Taka sytuacja jest niezwykła w ewolucji ssaków, ale zaobserwowano ją w społecznościach chrząszczy żyjących na tropikalnych wyspach.

 

Według naukowców obecnie znanych jest 17 różnych gatunków hominidów, a w rzeczywistości mogłoby ich być jeszcze więcej. Badacze sugerują, że Homo sapiens wydaje się być w stanie prześcignąć wszystkich swoich krewnych w opanowaniu narzędzi i technologii. Te umiejętności pozwoliły naszym przodkom szybko zająć nisze ekologiczne, do których inni krewni nie zdążyli się przystosować, co doprowadziło do ich wyginięcia.

"To odkrycie rzuca nowe światło na naszą historię ewolucyjną i pokazuje, że rozwój Homo sapiens znacznie odbiegał od modelu obserwowanego u innych ssaków" - podsumowuje dr van Holstein.

Wyniki badań dostarczają cennych informacji na temat złożoności i wyjątkowości procesu ewolucji naszego gatunku. Dalsze badania w tym obszarze mogą pomóc lepiej zrozumieć, co sprawiło, że Homo sapiens odniósł tak spektakularny sukces ewolucyjny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj