Zasugerowano, że zachowania lękowe u ludzi rozwinęły się z powodu dinozaurów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół naukowców z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego oraz Instytutu Cytologii i Genetyki Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk podzielił hipotezę o występowaniu wysokiego lęku u ludzi na skutek spotkań z dinozaurami. Praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie Evolutionary Biology.

 

Według neurobiologa Petera Menshanova, adiunkta fizjologii na Nowosybirskim Uniwersytecie Państwowym, takie zachowania lękowe można zaobserwować u ludzi, szczurów i większości ssaków. Mieńszanow zauważa, że odpowiada za to ​​ostatni wspólny przodek ssaków żył w erze mezozoicznej, kiedy dinozaury jeszcze istniały i stanowiły dla nich zagrożenie.

 

Eksperymentując na szczurach, naukowcy odkryli, że jedno niepokojące wydarzenie w młodym wieku wystarczy, aby powtórzyć tę emocję do końca ich życia. Tak szybkie programowanie zaburzeń behawioralnych jest zwykle spowodowane hormonami stresu, glikokortykosteroidami i brakiem tlenu, niedotlenieniem.

 

Według naukowców starożytny przodek człowieka musiał ukrywać się przed dinozaurami pod ziemią, jednocześnie stawiając czoła stresowi i niedotlenieniu. Doprowadziło to do utrwalenia wysokiego lęku u ssaków w przyszłości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj