Zasugerowano, że zachowania lękowe u ludzi rozwinęły się z powodu dinozaurów
Image
Zespół naukowców z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego oraz Instytutu Cytologii i Genetyki Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk podzielił hipotezę o występowaniu wysokiego lęku u ludzi na skutek spotkań z dinozaurami. Praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie Evolutionary Biology.
Według neurobiologa Petera Menshanova, adiunkta fizjologii na Nowosybirskim Uniwersytecie Państwowym, takie zachowania lękowe można zaobserwować u ludzi, szczurów i większości ssaków. Mieńszanow zauważa, że odpowiada za to ostatni wspólny przodek ssaków żył w erze mezozoicznej, kiedy dinozaury jeszcze istniały i stanowiły dla nich zagrożenie.
Eksperymentując na szczurach, naukowcy odkryli, że jedno niepokojące wydarzenie w młodym wieku wystarczy, aby powtórzyć tę emocję do końca ich życia. Tak szybkie programowanie zaburzeń behawioralnych jest zwykle spowodowane hormonami stresu, glikokortykosteroidami i brakiem tlenu, niedotlenieniem.
Według naukowców starożytny przodek człowieka musiał ukrywać się przed dinozaurami pod ziemią, jednocześnie stawiając czoła stresowi i niedotlenieniu. Doprowadziło to do utrwalenia wysokiego lęku u ssaków w przyszłości.
- 1180 odsłon
Dodaj komentarz