Zdaniem ekspertów do 2030 roku odkryjemy życie pozaziemskie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na odwieczne pytanie "Czy jesteśmy sami we Wszechświecie", lub przynajmniej w naszej galaktyce, dowiemy się prawdopodobnie za kilkanaście lat. Tak uważają naukowcy, którzy już w niedalekiej przyszłości będą poszukiwać życia pozaziemskiego w naszym najbliższym sąsiedztwie.

 

Teleskop kosmiczny Kepler, który zakończył swoją misję w połowie maja w tym roku ze względu na uszkodzenie dwóch kół reakcyjnych, przyczynił się do odkrycia 105 planet podobnych do Ziemi oraz ponad 2300 kandydatów na planety. Natomiast w 2017 roku NASA zaczęła wykorzystywać kolejny teleskop kosmiczny, następcę Keplera, Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Jego zadaniem będzie wyszukiwanie planet pozasłonecznych metodą tranzytu. Wystrzelenie go na wysoką elipytczną orbitę okołoziemską pozwoli dokonać przeglądu całego nieba, poszukując planety krążące wokół jasnych gwiazd w naszym najbliższym sąsiedztwie.

 

Misja potrwa prawdopodobnie dwa lata, w trakcie której przebadanych zostanie około pół miliona gwiazd. Uczeni spodziewają się odkryć kilkaset planet podobnych do Ziemi. Przyszłe instrumenty, takie jak James Webb Space Telescope czy misja StarShade będzie śledzić te odkrycia, sondować atmosferę oraz poszukiwać życia. Naukowcy szacują, że do roku 2030 będziemy w stanie odkryć życie pozaziemskie, jeśli w ogóle istnieje, oraz odpowiedzieć na wyżej zadane pytanie.

Do tego jeszcze potężny kosmiczny teleskop James'a Webba - JWST - James Webb Space Telescope - któy dopiero co rozpoczął pracę w punkcie libracyjnym Ziemi. Jego reagujące na podczerwień matryce chłodzone ekstremalnie niską temperaturą, mają dać zdjęcia planet pozasłonecznych i być może tak dowiemy się o istnieniu obcych, albo przynajmniej form życia. Będzie można analizować widmo planet wyciągając wnioski o składzie ich atmosfery lub obecności bakterii produkujących metan. Dzięki JWST być może uda się też zobaczyć struktury budowane przez obce cywilizacje, jak osławione Sfery Dysona, dostępne dla cywilizacji kosmicznych na wyższym poziomie rozwoju.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj