Zdaniem uczonych Wszechświat może istnieć od zawsze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Większość naukowców jest przekonana, że Wszechświat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu. Teoria ta, która miałaby wyjaśniać jego powstanie, jest bardzo popularna. Jednak uczeni opracowali nowy model, według którego Wszechświat istnieje od zawsze a Wielki Wybuch nigdy nie miał miejsca.

 

Najnowszy model Wszechświata został opracowany przez Ahmeda Faraga Ali'ego z egipskiego Benha University oraz Sauryę Das z brytyjskiego University of Lethbridge. Uważają oni, że osobliwość z której rozpoczął się Wielki Wybuch jest największym problemem ogólnej teorii względności, ponieważ wygląda to tak, jakby wszelkie prawa fizyki nagle przestały działać.

 

Model naukowców uwzględnia ciemną materię i ciemną energię, próbując rozwiązać wszystkie problemy ale jednocześnie odrzuca teorię Wielkiego Wybuchu. Uczeni w swoich badaniach opierali się o prace fizyka teoretyka Davida Bohma, który na początku lat 50. badał możliwość zastąpienia geodezji klasycznej trajektoriami kwantowymi.

Ali i Das zastosowali te trajektorie do równań, które również w latach 50. opracował indyjski fizyk Amal Kumar Raychaudhuri. W ten sposób udało się otrzymać poprawione o korekcję kwantową równania Friedmanna, czyli podstawowe równania kosmologii relatywistycznej, które określają ewolucję Wszechświata.

 

Opracowany przez nich model posiada elementy teorii kwantowej oraz ogólnej teorii względności. Ali i Das zakładają, że Wielkiego Wybuchu nigdy nie było a Wszechświat, w kategorii fizycznej, jest wypełniony kwantowym płynem, który składa się z tzw. grawitonów - jest to hipotetyczna cząsteczka, która nie posiada masy i odgrywa kluczową rolę w kwantowej teorii względności.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Alien9174

Wszechświat powstał na skutek

  • Wszechświat powstał na skutek drgań temperatury w nicości (w próżni) i reakcji między zimnem i ciemnością (ciemną materią) poprzez mikroeksplozje na poziomie kwantowym. Reasumując, Wszechświat ma swój początek, nicość, z której powstał Wszechświat - nie.
Portret użytkownika Arya

Wszechświat faktycznie mógł

Wszechświat faktycznie mógł powstać z nicości (choć to tylka jedna z możliwych opcji, druga jest taka, że istniał wiecznie). Natomiast w nicości nie mogła istnieć temperatura, ale... nie mogła istnieć z naszego logicznego punktu widzenia. Nie mogła też istnieć ciemność. Po prostu istniało tylko NIC. Ale dla zewnętrznego obserwatora (gdyby takowy istniał) NIC stanowiłoby informację. Wszystko co nas otacza, to nie energia a właśnie informacja. Coś musiało wpłynąć na nicość, by z niej powstał wszechświat który znamy. To musiała być jakaś informacja. Czy był to skutek drgań temperatury i różnicy między zimnem i ciemnością? Nie wiem, ale to możliwe. 

Ale to nie wszystko. Pójde dalej. Jak wiemy kwantowość zakłada istnienie równocześnie kilku możliwych stanów. Podam przykład. Zwykły komputer moze byc w stanie 0 lub 1. Komputer kwantowy, może byc w stanie 0, 1 lub 0 i 1 równocześnie. Ale tych stanów z punktu hmm... duchowości może być ilość nieskończona. Tak więc teoretycznie pomimo, że istniała tylko nicość, to równocześnie mógł istnieć obserwator. Wydaje się to sprzeczne, ale większość ludzi nie rozumie nawet komputerów kwantowych, a my tu rozważamy coś znacznie potężniejszego niz jakiś głupi komputer. Ten pierwotny stan istnienia i równocześnie nieistnienia nazwałbym dychotomią. Dopiero teraz mamy pełny obraz sytuacji. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj