Zderzenie Marsa z tajemniczym obiektem może odpowiadać za istnienie dziwnych księżyców tej planety

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy mają nową teorię na temat pochodzenia i właściwości Fobosa i Deimosa, dwóch tajemniczych księżyców Marsa. Według nich, kluczem do zrozumienia tych obiektów jest zderzenie Marsa z ciałem przypominającym kometę, do którego miało dojść we wczesnym Układzie Słonecznym.

 

Przez lata naukowcy spierali się na temat natury tych księżyców. Czy są one przechwycone obiekty z Pasa Asteroid, czy może powstały z materii wyrzuconej z powierzchni Marsa w wyniku jakiegoś kataklizmu? Nowa hipoteza, przedstawiona na 55. Konferencji Nauk o Księżycu i Planetach, może pomóc rozwikłać tę zagadkę.

 

Grupa planetologów pod przewodnictwem Courteney Monchinski z Tokijskiego Instytutu Technologii opracowała model, według którego Fobos i Deimos powstały w wyniku zderzenia Marsa z obiektem przypominającym kometę, bogatym w lód wodny. Symulacje komputerowe pokazują, że taki impakt mógł wyrzucić w przestrzeń wystarczającą ilość materii, z której następnie ukształtowały się obecne księżyce.

"Wprowadzenie lodu do korpusu impaktora pozwala części materiału wyrzuconego podczas zderzenia na odparowanie i opuszczenie układu" - wyjaśnia Monchinski. "To poprawia dopasowanie modelu do obserwowanego składu, gęstości i porowatości księżyców Marsa."

Naukowcy rozważali dwa scenariusze, z zawartością lodu na poziomie 70% i 90% w płaszczu impaktora. W obu przypadkach obfitość pary wodnej w dysku uderzeniowym spowodowała jego rozszerzenie, co jest kluczowe dla powstania Fobosa, a także ochłodzenie poniżej temperatury topnienia krzemianów, pozwalając na przetrwanie materiału chondrytu. Para wodna mogła następnie skroplić się i zostać uwięziona w satelitach, tworząc lód".

Chociaż tak duża zawartość lodu wydaje się nierealna w dzisiejszym Układzie Słonecznym, wiadomo, że we wczesnych jego etapach mogły istnieć obiekty o znacznie wyższej zawartości wody. Analiza gleby z planetoidy Ryugu wykazała, że jej macierzyste ciało mogło zawierać od 20 do 90 procent wody.

Jeśli ta nowa teoria okaże się prawdziwa, pozwoli ona nie tylko wyjaśnić pochodzenie Fobosa i Deimosa, ale także rzuci nowe światło na wczesną historię Układu Słonecznego i procesy, które kształtowały planety i ich księżyce.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj