Zgodnie z przekształconym równaniem Drake'a obce cywilizacje muszą istnieć

Kategorie: 

Źródło: dreamstime

Naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku nawiązali ostatnio do słynnego równania Drake'a i stwierdzili, że inteligentne obce cywilizacje definitywnie istniały przed naszą. Wszystko to dzięki najnowszym osiągnięciom w badaniach nad egzoplanetami, które zapewniły naukowcom konieczne dane.

 

 

Warto może jednak zacząć od wytłumaczenia czym jest ów równanie. Z założenia miał to  być wzór pozwalający określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej Galaktyce. Zaproponował je dr Frank Drake w latach 60' XX wieku. Głównym celem równania nie było jednak dokładne określenie liczby cywilizacji, ale raczej dokładniejsze zrozumienie mechanizmów, które wpływają na szanse powstania takich cywilizacji.


Korzystając z odkryć dzisiejszej nauki oraz modyfikując formę i intencję równania Drake'a ustalono wskaźnik prawdopodobieństwa tego, że jeden lub więcej gatunków istot technologicznie ewoluowało w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie w historii obserwowalnego Wszechświata. Nowe równanie, które zawiera aktualne dane z należącej do NASA satelity Kepler dotyczy liczby egzoplanet, na których mogłoby się zagnieździć życie.

Frank Drake, twórca równania

Zgodnie z obliczeniami badaczy z Nowego Jorku prawdopodobieństwo tego, że Ziemia jest jedyną planetą z rozwiniętą cywilizacją wynosi około 10−24 . Wynik obliczeń wskazuje wyraźnie, że ludzkość nie jest jedyną cywilizacją, która osiągnęła wysoki poziom rozwoju technologicznego. Wygląda na to, że tym razem to nie zdjęcia obcych lub starożytne teksty a właśnie matematyka zwana przez wielu "Królową Nauk" przyczynia się do odpowiedzi na odwieczne pytanie ludzkości.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika koper

<p>Niesamowite jest

Niesamowite jest ograniczenie umysłowe niektórych "naukowców". 10^-24 ma "dowodzić" istnienia innych cywilizacji podczas gdy 10^-400 to szansa przypadkowego powstania jednej cząsteczki jednego prostego aminokwasu.

Portret użytkownika lipka

Szok czym zajmują się

Szok czym zajmują się naukowcy i za co dostają pieniądze ale tylko bezmózg może myśleć, że jesteśmy jedyną cywilizacją, natomiast kim trzeba być żeby z egzoplanety wyczytać, że na naszej Ziemi musiała zagnieździć się ludzkość?  

Portret użytkownika Homo sapiens

Obce cywilizacje są

Obce cywilizacje są stworzone tak jak ludzkość, wszystko jest stworzone i jest wielkim dziełem Projektanta Boga Wszechogącego YHWH ! Wspaniały przykład posługiwania się „językiem projektu” w doniesieniach naukowych. DNA to rzeczywiście informacja, zapisane zdanie rządzące się prawami języka, takimi jak gramatyka. A czy dać początek informacji i posługiwać się językiem może coś innego niż umysł? Nowe badanie ze szwedzkiego Karolinska Institutet ujawnia, że „gramatyka” ludzkiego kodu genetycznego jest bardziej skomplikowana niż jakikolwiek język, którym posługujemy się na świecie. Projekt poznania ludzkiego genomu w latach 2000 ukazał, w jaki sposób 3mln zasad azotowych A, C, G i T, z których składa się ludzki genom, jest ułożonych. Jednak sama kolejność nie wystarczy, aby zmienić coś na lepsze w medycynie – trzeba również zrozumieć, co dane sekwencje liter oznaczają. Innymi słowy, konieczne jest odnalezienie „słów” i „gramatyki” języka genomu. Komórki w naszym organizmie zawierają prawie identyczny genom, jednak różnią się trochę od siebie, ponieważ różne geny są aktywne w różnych typach komórek. Każdy gen ma rejon regulujący, który zawiera instrukcje mówiące, kiedy i w jaki sposób dany gen ma być aktywny. Kod regulujący jest odczytywany przez białka zwane czynnikami transkrypcyjnymi, które wiążą się do konkretnych „słów DNA” i w ten sposób zwiększają lub zmniejszają ekspresję danego genu. Pod przewodnictwem Prof. Jussi Taipalego badacze z Karolinska Institutet zidentyfikowali poprzednio większość słów DNA rozpoznawanych prze konkretne czynniki transkrypcyjne. Jednak – podobnie jak w naszych językach naturalnych – słowa DNA mogą być łączone w słowa złożone i wtedy odczytywane przez wiele czynników transkrypcyjnych. Brakowało nam jeszcze wiedzy o mechanizmie, który umożliwia odczyt takich złożonych słów. Tym właśnie zajęli się naukowcy w swoim ostatnim badaniu opublikowanym w Nature – przyjrzeli się zasadom, według których czynniki transkrypcyjne wiążą się ze złożonymi słowami w DNA. Ich analiza ujawniła, że gramatyka kodu genetycznego jest dużo bardziej złożona niż nawet ta obowiązująca w najmisterniejszych językach, jakimi posługują się ludzie. Złożone słowa w DNA nie tworzą się poprzez jedynie wykasowanie „spacji”, lecz w taki sposób, że proste słowa łącząc się ze sobą równocześnie zmieniają się same w sobie, co daje dużą liczbę zupełnie nowych słów. Odkrycie takie może mieć duże znaczenie w medycynie i leczeniu chorób genetycznych, przybliża nas bowiem do zrozumienia, w jaki dokładnie sposób kod genetyczny kontroluje ekspresję genów.

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika felicyta

 a ten swoje o kosmicie jahwe

 a ten swoje o kosmicie jahwe, ktory swoim statkiem kosmicznym ladowal na jakiej gorze (ktora do dzis, nota bene, jest okopcona ) i "rozmawial" z Mojzeszem...prawdziwy Stworca jest duchem, niewyrazalnym i niepojetym...ale do niektorych, to nigdy nie dotrze...

Portret użytkownika kit

Tylko co  by mieli chcieć od

Tylko co  by mieli chcieć od ludzi? Coś materialnego - nie sądzę. Coś niematerialnego jak strach - to czemu ludzie nie żyją po 1000 lat dostarczając go przez ten czas, tylko kopią w kalendarz po jakiś 80 latach?

Strony

Skomentuj