Zielona kula ognia nad rosyjskim miasteczkiem akademickim. Czy to przypadek?

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Dość zastanawiające zdarzenie miało miejsce ostatnio na terenie Federacji Rosyjskiej w Nowosybirsku. Mieszkańcy jednej z dzielnic tego miasta znanej jako Akademgorodok zgłosili niedawno obserwację zielonej ognistej kuli spadającej w kierunku Ziemi. Całe to zdarznie nie byłoby pewnie tak niezwykłe gdyby nie fakt, że obiekt został dostrzeżony w okolicy jednego z głównych centrów badawczych na terenie Rosji. Stąd też, pojawiły się głosy iż nie był to wcale meteoryt, a raczej ślad po testach jakiejś zaawansowanej technologii.

Zgodnie z zeznaniami oraz nagraniami wykonanymi przez obecnych na miejscu kierowców, 27 listopada w godzinach wieczornych, zielona kula światła wydawała się spadać z nieba. Miejscowe media natychmiast ogłosiły, że doszło tam do upadku meteorytu, z tym że głosy na ten temat są conajmniej podzielone. Lokalni astronomowie, nie spodziewali się żadnego zjawiska tego typu a na obecną chwilę nie wiadomo im o jakichkolwiek pobliskich nam skupiskach meteorytów, które mogłyby dotrzeć do Ziemi.

Biorąc pod uwagę spektakularny charakter całego tego zdarzenia, rosyjskie media społecznościowe przepełniły się rozmaitymi spekulacjami na temat jego faktycznej natury. Warto chyba nadmienić, że placówki akademickie z Akademgorodoka zostały zbudowane jeszcze za czasów Zimnej Wojny i po dziś dzień pełnią funkcję rosyjskiej Doliny Krzemowej. Nie byłoby w tym więc nic dziwnego gdyby zaobserwowany opadek meteorytu albo został spowodowany przez pracujących tam naukowców, albo był w rzeczywistości czymś zupełnie innym.

Część z placówek położonych w granicach tej dzielnicy jest zaangażowana w rozwój badań nad technologią nuklearną, laserową oraz rozwojem nowych paliw i technik spalania. Czy jednak byliby oni w stanie stworzyć coś tak niezwykłego? Nie wykluczone, że był to jedynie meteoryt a ludzie, na siłę doszukują się związku tam gdzie go nie ma. Jednak dla zachowania uczciwości, zbieg okoliczności powinien być ostatnim z rozpatrywanych przez nas rozwiązań.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Zn

Zielona "kula"?. Raczej

Zielona "kula"?. Raczej bardzie seledynowa a to oznacza: Jeśli odcień seledynu jest jasny, to jest to meteoryt kamienny czyli chondryt (z grubsza). Jeśli ciemno zielony z domieszką barwy czerwono-ceglastej to najprawdopodobnie resztki satelity. Jeśli białobłękitno-czerwony to może być meteoryt żelazno-niklowy (z innymi domieszkami). Bolidy kamienne lecą najczęściej dość wolno, w porównaniu do innych meteorytów. Żelazne "na oko"  bywają szybsze (te które widziałem są zapewne z innego roju o innej prędkości własnej). Szczątki satelitów są wyraźnie, co oczywiste, wolniejsze a kąt ich opadania bardziej stromy.  To najprostsze wytłumaczenie ale oczywiście niekoniecznie prawdziwe.

Skomentuj