Ziemia miejscem, gdzie czas zwalnia - odkrycie, które zaskakuje naukowców

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Od dawna wiadomo, że czas jest pojęciem względnym - jego postrzeganie zależy od wieku i otaczających okoliczności. Naukowcy do tej pory nie do końca rozumieją, od czego zależy nasze wewnętrzne poczucie upływu czasu. Okazuje się jednak, że istnieje miejsce na Ziemi, gdzie czas płynie wolniej - niezależnie od tego, co robimy.

 

W niedawnym badaniu psychologowie z Wielkiej Brytanii i Holandii odkryli, że czas znacznie zwalnia podczas ćwiczeń fizycznych. Nieważne, czy trening jest intensywny, czy raczej łatwy - czas na siłowni zawsze płynie wolniej.

 

Naukowcy zrekrutowali ponad 30 aktywnych mężczyzn i kobiet. Osoby bez zegarków, polegające wyłącznie na wewnętrznym poczuciu czasu, proszone były o zmierzenie 30 sekund. W spoczynku ludzie zgłaszali, że czas upłynął nieco później, co oznacza, że w rzeczywistości minęło ponad 30 sekund.

 

Sytuacja zmieniła się, gdy uczestnicy eksperymentu usiedli na rowerkach treningowych. Niezależnie od tego, czy rywalizowali ze swoimi awatarami, czy jechali w swoim tempie, pół minuty trwało dla nich średnio o 8% dłużej. Oznacza to, że szybciej zdawali sobie sprawę z upływu czasu.

 

Zgodnie z wcześniejszymi badaniami, wyniki potwierdzają, że podczas wysiłku fizycznego spowalnia się percepcja czasu. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich prac, naukowcy nie znaleźli związku między intensywnością ćwiczeń a postrzeganiem czasu.

 

Na postrzeganie czasu wpływa wiele czynników - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do tych ostatnich należą emocje, temperatura ciała, samopoczucie, a nawet tętno. Wcześniej zakładano, że spowolnienie czasu podczas ćwiczeń wynika z faktu, że pobudzenie fizyczne sprawia, że człowiek czuje się lepiej we własnym ciele. Ponadto w tym momencie ludzie odczuwają dyskomfort, a nawet ból, a wiadomo, że odczuwanie bólu spowalnia upływ czasu.

 

Wyniki obecnego badania sugerują jednak, że przyczyna może być inna. Wyniki nie uległy zmianie nawet wtedy, gdy ochotnicy wykonywali ćwiczenie w komfortowym trybie. Być może same ćwiczenia znacznie zniekształcają postrzeganie czasu, a nie ich intensywność i stopień dyskomfortu.

 

Aby wyciągnąć ostateczne wnioski, potrzebne są jednak większe badania. Możliwe, że w przypadku doświadczonych rowerzystów czas płynie szybciej, ponieważ niektóre badania wykazały, że początkujący rowerzyści nie skupiają się na jeździe w taki sam sposób. Poza tym teoretycznie wynik mógłby być inny, gdyby uczestnicy eksperymentu rywalizowali nie z awatarem, ale z innymi ludźmi.

 

Naukowcy wciąż nie potrafią dokładnie powiedzieć, dlaczego postrzeganie czasu zmienia się w różnych sytuacjach. Jedno jest pewne - na siłowni czas zawsze płynie wolniej, niezależnie od tego, co robimy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj