Ziemianie mają zamiar wysłać sygnały powitalne na Proxima Centauri b

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Specjaliści z projektu METI (Messaging Extra-Terrestrial Intelligence) zamierzają wysłać sygnał powitalny w kierunku planety Proxima Centauri b - naszej najbliższej egzoplanety, której odkrycie ostatnio bardzo zafascynowało świat naukowy. Plany naukowców z projektu METI, zostały ujawnione w czasopiśmie Nature Physics.

Projekt zakłada wysyłanie sygnałów w kierunku planety Proxima Centauri B. Będą to sygnały radiowe i laserowe. Mają zawierać pozdrowienia, przeznaczone do hipotetycznych istot pozaziemskich, które mogą zamieszkiwać ten odległy system gwiezdny. Ponadto eksperci METI zamierzają wysłać sygnały do ​​innych obiektów oddalonych o tysiące lat świetlnych od Ziemi (Proxima Centauri b jest znacznie bliżej. - W odległości 4,2 lat świetlnych od Ziemi).

Wyobrażenie planety Proxima Centauri b - źródło: ESO

Nie jest to pierwsza próba znalezienia naszej planety "braci w rozumie". Na przykład, w 1974 roku wysłany został sygnał radiowy o nazwie "Arecibo Message". Został wysłany w kierunku gromady kulistej M13, znajdującej się w odległości 25 000 lat świetlnych. A wcześniej - w roku 1962 - Związek Radziecki wysłał wiadomość radiową "Pokój, Lenin, Związek Radziecki", również przeznaczoną rzekomo dla pozaziemskiej inteligencji.

 

Autorzy projektu twierdzą, że ze względu na bliskość odkrytej planety, ta nowa wiadomość będzie pierwszą próbą wysłania sygnału z możliwością jego odbioru w tych samych warunkach. Według ekspertów z projektu METI, ludzkość musi się nauczyć komunikować z innymi światami. Odrzucają oni założenie, że każda bardziej rozwinięta cywilizacja zdolna do podróży w nasze rejony kosmosu, pojawiłaby się raczej jako kolonizator.

Sonda kosmiczna Pionier - źródło NASA

Ludzkość już kilka razy wysyłała sygnały, adresowane do przedstawicieli obcych cywilizacji. Oprócz komunikatów za pomocą fal elektromagnetycznych, istnieją także namacalne wiadomości. Należą do nich wszystkie dryfujące w dalekim kosmosie statki kosmiczne "Pioneer" i specjalne płyty z komunikatami na pokładzie pojazdów z serii "Voyager".

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj