Zjawisko spontanicznego samospalenia wciąż pozostaje niewyjaśnione

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Samoistne i niemal całkowite spalenie się ciała do dziś jest jedną z niewyjaśnionych zagadek. Nauka potwierdziła ponad 200 takich przypadków na całym świecie i powstało kilka teorii, które mogą wyjaśnić to zjawisko.

 

Przypadki samozapłonu są podobne do siebie. W 1986 roku 58-letni emerytowany strażak George Mott został znaleziony martwy w swoim apartamencie w USA - a właściwie to znaleziono jego nogę, skurczoną czaszkę i kawałki klatki piersiowej. Podobne zdarzenie miało miejsce w Irlandii w 2010 roku. 76-latek spalił się w swoim domu a koroner potwierdził, że był to właśnie przypadek spontanicznego samozapłonu.

 

Co więcej, nauce są znane również historie, w których człowiek zdołał przeżyć samozapłon. W 1985 roku Wietnamczyk Frank Baker siedząc na kanapie w pewnym momencie zaczął się palić, jednak udało mu się ugasić ogień. Większość naukowców twierdzi, że człowiek bez powodu nie może się zapalić, choć większość ofiar spaliła się a w ich otoczeniu nie było żadnego zagrożenia związanego z ogniem.

 

Jak twierdzą uczeni, aby cokolwiek mogło się spalić, wymagane są trzy rzeczy: bardzo wysoka temperatura, źródło paliwa i środek utleniający. Należy jednak zaznaczyć iż ciało ludzkie składa się głównie z wody, więc spalenie się jest raczej trudne do osiągnięcia. W tym właśnie momencie powstają różne teorie, które w mniejszym lub większym stopniu mają tłumaczyć to zagadkowe zjawisko.

 

Niektórzy uważają, że tłuszcz w organiźmie człowieka może działać jako źródło paliwa, natomiast włosy lub odzież może zadziałać niczym knot świecy. Ciało człowieka spaliłoby się od wewnątrz a najbliższe otoczenie pozostałoby w stanie nienaruszonym. Swoją teorię dla tego zjawiska posiada również brytyjski biolog i autor, Brian Ford. Ketoza powoduje iż ludzkie ciało produkuje niewielkie ilości acetonu - substancji łatwopalnej. Zdaniem Forda, osoba chora może wytworzyć jej wystarczającą ilość a nawet mała iskra może doprowadzić do zapłonu.

 

Inna, znana teoria głosi iż metan pojawiający się w jelitach może się w jakiś sposób zapalić. Niestety jakby na to nie spojrzeć, są to tylko teorie i trudno jest stwierdzić wprost co może powodować samoistny zapłon. Sprawa jest jednak niezwykle interesująca, więc nauka może kiedyś będzie w stanie wyjaśnić to zjawisko.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Obserwzrok

A, może chodzi tu o

A, może chodzi tu o niezbadane zjawiska energetyczne występujące w ciele człowieka. Kwantowe, emocjonalne, duchowe. Mówimy tu o tym że wszystko jest wibracją czyli energią.

Skomentuj