Znaleziono dowody na to, że życie jest starsze niż Układ Słoneczny

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zwolennicy teorii panspermii będą zadowoleni, ponieważ naukowcy znaleźli sposób, aby udowodnić, że życie musiało powstać poza ziemią. Dowodem okazał się kod genetyczny a raczej stały wzrost jego stopnia komplikacji.

 

Genetycy starali się ekstrapolować wstecz, aby ustalić, kiedy powstały pierwsze ekwiwalenty nukleotydów, czyli podstawowych składników strukturalnych DNA i RNA. Aby do tego dojść zastosowano ciekawe rozwiązanie. Zainteresowano się tak zwanym prawem Moore'a które mówi, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się, co dwa lata. Powoduje to gwałtowny wzrost liczby tranzystorów w mikroprocesorach, który nadal trwa.

 

Jeśli jakiś obserwator zewnętrzny chciałby zmierzyć tę szybkość wzrostu, łatwo dałoby się dokonać ekstrapolacji do tyłu do momentu, gdy liczba tranzystorów w układzie scalonym wynosiła zero. Innymi słowy, data powstania mikroprocesora byłaby do obliczenia poprzez analizę stopnia komplikacji układu. Z dużym prawdopodobieństwem ekstrapolacja prowadziłaby nas wtedy do okolic 1960 roku, czyli momentu w czasie, gdy powstał pierwszy układ scalony. Naukowcy chcieli użyć tej metody, aby dotrzeć do punktu zero dla życia.

[ibimage==17218==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Zagadnieniem zajęli się Alexei Sharov z Narodowego Instytutu ds. starzenia się w Baltimore i jego kolega Richard Gordon z Gulf Specimen Marine Laboratory na Florydzie. Twierdzą oni, że jest możliwe dokonanie pomiaru złożoności życia i szybkości, z jaką staje się bardziej skomplikowane. Począwszy od prokariontów do eukariontów, bardziej złożonych stworzeń takich jak robaki, ryby i wreszcie ssaków. To daje wyraźny gwałtowny wzrost identyczną z prawem Moore'a, choć w tym przypadku czas podwojenia to nie dwa lata a 376 000 000 lat.

 

Sharov i Gordon w pracy naukowej wyjaśnili metodologię regresji liniowej dla genetycznej złożoności (w skali logarytmicznej) przeliczony z powrotem do jednej pary zasad sugeruje czas powstania życia = 9,7 ± 2,5 miliarda lat temu. Stąd już tylko krok do uznania, że życie musiało powstać poza Układem Słonecznym, ponieważ Ziemia ma zaledwie 4,5 miliarda lat. Odkrycie stwarza cały szereg innych doniosłych pytań, a najważniejsze z nich to jak i gdzie powstało życie.

 

Niektórzy uczeni nie bez racji uznają, że nie jest rozsądne założenie, że złożoność życia wzrastała w tym samym tempie w całej historii Ziemi. Być może wczesne etapy powstania życia tworzyły złożoność znacznie szybciej niż teraz. To pozostawia jakąś nadzieję dla naciągnięcia harmonogramu stworzenia życia do długości egzystencji naszej planety.

[ibimage==17219==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Sharov i Gordon odrzucają jednak takie insynuacje i zwracają uwagę, że astronomowie uważają, że Słońce powstało częściowo z pozostałościami wcześniejszej gwiazdy, więc nie byłoby w tym nic dziwnego, że życie z wcześniejszego okresu mogłoby być zachowane w gazie, pyle i lodowych chmurach, które po niej pozostały. Według tego sposobu myślenia, życie na Ziemi jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się wiele miliardów lat wcześniej wokół naszej poprzednika naszej obecnej gwiazdy.

 

Obaj naukowcy twierdz, że ich interpretacja wyjaśnia również paradoks Fermiego, który zadał pytanie, skoro wszechświat jest wypełniony inteligentnym życiem, to, dlaczego nie możemy zobaczyć na to żadnego dowodu.  Jednak, jeżeli życie ma około 10 miliardów lat i wyewoluowało do poziomu złożoności osiągniętego przez ludzi, to możemy być jednymi z pierwszych, jeśli nie pierwszymi, cywilizacjami inteligentnymi w naszej galaktyce. I to jest powód, dlaczego, gdy wpatrujemy się w przestrzeń, nie możemy jeszcze zobaczyć śladów innych inteligentnych gatunków.

 

Nie ma wątpliwości, że jest to kontrowersyjny pomysł, który wzburzyć teoretyków ewolucji.  Ale jest to analiza prowokująca, ciekawa i ekscytująca, a z pewnością warta dyskusji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Klakier

  1. NA POCZĄTKU BÓG

 

1. NA POCZĄTKU BÓG STWORZYŁ NIEBO I ZIEMIĘ
2. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.
3. Wtedy Bóg rzekł: Niechaj się stanie światłość! I stała się światłość.
4. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności.
5. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy.
6. A potem Bóg rzekł: Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!
7. Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało,
8. Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
9. A potem Bóg rzekł: Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha! A gdy tak się stało,
10. Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg widząc, że były dobre,
11. rzekł: Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona. I stało się tak.
12. Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego gatunku i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich gatunków. A Bóg widział, że były dobre.
13. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci.
14. A potem Bóg rzekł: Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata;
15. aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią. I stało się tak.
16. Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy.
17. I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią;
18. aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.
19. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień czwarty.
20. Potem Bóg rzekł: Niechaj się zaroją wody od roju istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba!
21. Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody, oraz wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju. Bóg widząc, że były dobre,
22. pobłogosławił je tymi słowami: Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody morskie, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi.
23. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień piąty.
24. Potem Bóg rzekł: Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów! I stało się tak.
25. Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre.
26. A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!
27. Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
(BT)
 
Ot i cała prawda. Naukowcy nie grzeszą inteligencją.
 
Rz 1:19-22
19. To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił.
20. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.
21. Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce.
22. Podając się za mądrych stali się głupimi.
(BT)

Portret użytkownika Gość

A  ja uważam, że tzw Big Bang

A  ja uważam, że tzw Big Bang to jest Big Bzdura i tylko dziwię się tym poważnym profesorom, że z uporem maniaka to ciągle powtarzają jakby mieli blokady ma móżdżkach....No cóż, dziwny jest ten świat

Portret użytkownika Endor

Życie jest cudem i napewno

Życie jest cudem i napewno pochodzi od Wszechmocnego ! Wszystko co jest związane z życiem ma początek w Stwórcy, dlatego powinniśmy się modlić do Jego Syna Chrystusa Pana, Dziewicy Maryji oraz Ducha Świętego !

Bóg stworzył nieskończone ilości istot rozumnych o różnych szczeblach bytowania. Choć rozumem nie można dowieść istnienia Aniołów, to jednak można wskazać na odpowiedniość ich istnienia.

Portret użytkownika Klakier

Gdzie w Biblii masz choćby

Gdzie w Biblii masz choćby jeden jedyny dowód, że Maryja została dziewicą?
 
Mt 1:24-25
24. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie,
25. LLECZ NIE ZBLIŻAŁ SIĘ DO NIEJ, AŻ PORODZIŁA SYNA, KÓREMU NADAŁ IMIĘ JEZUS (BT)
Po drugie :
 
Jn 14:6
6. Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
(BT)
Pokaż mi jeden jedyny tekst w Biblii gdzie Bóg nakazuje modlitwę do zwykłego grzesznego człowieka w twoim przypadku np. do Maryji, a jeśli zapewne stwierdzisz, że Maryja była bez grzechu to przeczytaj ten fragment i DOBRZE sie nad nim zastanów dlaczego Maryja nazywa Jezusa swoim zbawicielem skoro ona nie potrzebowała zbawienia bo była bez grzechu - 
 
Łk 1:46-47
46. Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana,
47. i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
(BT)

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj