Znaleziono dowody na to, że życie jest starsze niż Układ Słoneczny

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zwolennicy teorii panspermii będą zadowoleni, ponieważ naukowcy znaleźli sposób, aby udowodnić, że życie musiało powstać poza ziemią. Dowodem okazał się kod genetyczny a raczej stały wzrost jego stopnia komplikacji.

 

Genetycy starali się ekstrapolować wstecz, aby ustalić, kiedy powstały pierwsze ekwiwalenty nukleotydów, czyli podstawowych składników strukturalnych DNA i RNA. Aby do tego dojść zastosowano ciekawe rozwiązanie. Zainteresowano się tak zwanym prawem Moore'a które mówi, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się, co dwa lata. Powoduje to gwałtowny wzrost liczby tranzystorów w mikroprocesorach, który nadal trwa.

 

Jeśli jakiś obserwator zewnętrzny chciałby zmierzyć tę szybkość wzrostu, łatwo dałoby się dokonać ekstrapolacji do tyłu do momentu, gdy liczba tranzystorów w układzie scalonym wynosiła zero. Innymi słowy, data powstania mikroprocesora byłaby do obliczenia poprzez analizę stopnia komplikacji układu. Z dużym prawdopodobieństwem ekstrapolacja prowadziłaby nas wtedy do okolic 1960 roku, czyli momentu w czasie, gdy powstał pierwszy układ scalony. Naukowcy chcieli użyć tej metody, aby dotrzeć do punktu zero dla życia.

Zagadnieniem zajęli się Alexei Sharov z Narodowego Instytutu ds. starzenia się w Baltimore i jego kolega Richard Gordon z Gulf Specimen Marine Laboratory na Florydzie. Twierdzą oni, że jest możliwe dokonanie pomiaru złożoności życia i szybkości, z jaką staje się bardziej skomplikowane. Począwszy od prokariontów do eukariontów, bardziej złożonych stworzeń takich jak robaki, ryby i wreszcie ssaków. To daje wyraźny gwałtowny wzrost identyczną z prawem Moore'a, choć w tym przypadku czas podwojenia to nie dwa lata a 376 000 000 lat.

 

Sharov i Gordon w pracy naukowej wyjaśnili metodologię regresji liniowej dla genetycznej złożoności (w skali logarytmicznej) przeliczony z powrotem do jednej pary zasad sugeruje czas powstania życia = 9,7 ± 2,5 miliarda lat temu. Stąd już tylko krok do uznania, że życie musiało powstać poza Układem Słonecznym, ponieważ Ziemia ma zaledwie 4,5 miliarda lat. Odkrycie stwarza cały szereg innych doniosłych pytań, a najważniejsze z nich to jak i gdzie powstało życie.

 

Niektórzy uczeni nie bez racji uznają, że nie jest rozsądne założenie, że złożoność życia wzrastała w tym samym tempie w całej historii Ziemi. Być może wczesne etapy powstania życia tworzyły złożoność znacznie szybciej niż teraz. To pozostawia jakąś nadzieję dla naciągnięcia harmonogramu stworzenia życia do długości egzystencji naszej planety.

Sharov i Gordon odrzucają jednak takie insynuacje i zwracają uwagę, że astronomowie uważają, że Słońce powstało częściowo z pozostałościami wcześniejszej gwiazdy, więc nie byłoby w tym nic dziwnego, że życie z wcześniejszego okresu mogłoby być zachowane w gazie, pyle i lodowych chmurach, które po niej pozostały. Według tego sposobu myślenia, życie na Ziemi jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się wiele miliardów lat wcześniej wokół naszej poprzednika naszej obecnej gwiazdy.

 

Obaj naukowcy twierdz, że ich interpretacja wyjaśnia również paradoks Fermiego, który zadał pytanie, skoro wszechświat jest wypełniony inteligentnym życiem, to, dlaczego nie możemy zobaczyć na to żadnego dowodu.  Jednak, jeżeli życie ma około 10 miliardów lat i wyewoluowało do poziomu złożoności osiągniętego przez ludzi, to możemy być jednymi z pierwszych, jeśli nie pierwszymi, cywilizacjami inteligentnymi w naszej galaktyce. I to jest powód, dlaczego, gdy wpatrujemy się w przestrzeń, nie możemy jeszcze zobaczyć śladów innych inteligentnych gatunków.

 

Nie ma wątpliwości, że jest to kontrowersyjny pomysł, który wzburzyć teoretyków ewolucji.  Ale jest to analiza prowokująca, ciekawa i ekscytująca, a z pewnością warta dyskusji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Klakier

  1. NA POCZĄTKU BÓG

 

1. NA POCZĄTKU BÓG STWORZYŁ NIEBO I ZIEMIĘ
2. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.
3. Wtedy Bóg rzekł: Niechaj się stanie światłość! I stała się światłość.
4. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności.
5. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy.
6. A potem Bóg rzekł: Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!
7. Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało,
8. Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
9. A potem Bóg rzekł: Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha! A gdy tak się stało,
10. Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg widząc, że były dobre,
11. rzekł: Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona. I stało się tak.
12. Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego gatunku i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich gatunków. A Bóg widział, że były dobre.
13. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci.
14. A potem Bóg rzekł: Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata;
15. aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią. I stało się tak.
16. Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy.
17. I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią;
18. aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.
19. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień czwarty.
20. Potem Bóg rzekł: Niechaj się zaroją wody od roju istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba!
21. Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody, oraz wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju. Bóg widząc, że były dobre,
22. pobłogosławił je tymi słowami: Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody morskie, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi.
23. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień piąty.
24. Potem Bóg rzekł: Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów! I stało się tak.
25. Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre.
26. A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!
27. Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
(BT)
 
Ot i cała prawda. Naukowcy nie grzeszą inteligencją.
 
Rz 1:19-22
19. To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił.
20. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.
21. Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce.
22. Podając się za mądrych stali się głupimi.
(BT)

Portret użytkownika Gość

A  ja uważam, że tzw Big Bang

A  ja uważam, że tzw Big Bang to jest Big Bzdura i tylko dziwię się tym poważnym profesorom, że z uporem maniaka to ciągle powtarzają jakby mieli blokady ma móżdżkach....No cóż, dziwny jest ten świat

Portret użytkownika Endor

Życie jest cudem i napewno

Życie jest cudem i napewno pochodzi od Wszechmocnego ! Wszystko co jest związane z życiem ma początek w Stwórcy, dlatego powinniśmy się modlić do Jego Syna Chrystusa Pana, Dziewicy Maryji oraz Ducha Świętego !

Bóg stworzył nieskończone ilości istot rozumnych o różnych szczeblach bytowania. Choć rozumem nie można dowieść istnienia Aniołów, to jednak można wskazać na odpowiedniość ich istnienia.

Portret użytkownika Klakier

Gdzie w Biblii masz choćby

Gdzie w Biblii masz choćby jeden jedyny dowód, że Maryja została dziewicą?
 
Mt 1:24-25
24. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie,
25. LLECZ NIE ZBLIŻAŁ SIĘ DO NIEJ, AŻ PORODZIŁA SYNA, KÓREMU NADAŁ IMIĘ JEZUS (BT)
Po drugie :
 
Jn 14:6
6. Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
(BT)
Pokaż mi jeden jedyny tekst w Biblii gdzie Bóg nakazuje modlitwę do zwykłego grzesznego człowieka w twoim przypadku np. do Maryji, a jeśli zapewne stwierdzisz, że Maryja była bez grzechu to przeczytaj ten fragment i DOBRZE sie nad nim zastanów dlaczego Maryja nazywa Jezusa swoim zbawicielem skoro ona nie potrzebowała zbawienia bo była bez grzechu - 
 
Łk 1:46-47
46. Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana,
47. i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
(BT)

Portret użytkownika b@ron

sceptyyk...na nikogo nie

sceptyyk...na nikogo nie pozuje ani nikogo nie odgrywam...skąd ten pomysł? co do wiary...skądś się to wszystko wzieło, póki co to "bóg " dla mnie to projektant niewiadomego pochodzenia ...nie wierzę w kościół ani żadną religię ,nie wierzę też w wielki wybuch ...pytanie nie było cyniczne ,a ty potrafisz uwierzyć że bóg był tak wszechmogący że potrafił stworzyć siebie???...a teraz ja mam pytanie do ciebie, czy niewiara w boga ,takiego jakim go uznają większości jest złe albo niedopuszczalne?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika sceptyyk

"...pytanie nie było cyniczne

"...pytanie nie było cyniczne ,a ty potrafisz uwierzyć że bóg był tak wszechmogący że potrafił stworzyć siebie???..." Czy to nie jest cynizm? – postawa etyczna, charakteryzująca się nieuznawaniem wartości i norm obowiązujących w danym środowisku?
Cynizm wiąże się z negatywnym poglądem na naturę ludzką. Według cyników nie istnieją "wyższe wartości", czy ideały (np. Bóg). Są one jedynie słowami... Mam odpowiadać Ci na pytania o poziomie, co było pierwsze jajko czy kura? Kolego,nie mnie oceniać Twój światopogląd,jakikolwiek on jest ja to szanuję.Pozdrawiam.

Portret użytkownika b@ron

sceptyyk...no widzisz...na

sceptyyk...no widzisz...na niektóre pytania nie ma odpowiedzi,nie świadczy to jednak że te pytania nie nurtują ...nic złego w tym ptaniu nie ma. nie mniej jednak jeśli rozmawiam o "stworzeniu świata" i powstaniu życia ...pytanie nasuwa się samo ...a skąd się wziął bóg???...i gdzie tu cynizm??

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika mosiek431

Widzisz wystarczy chwile

Widzisz wystarczy chwile pomyśleć a odpowiedz sama się ujawnia. Skoro Bóg stworzył świat to stworzył wszystko to co nas otacza. Materie/energie zło, dobro, grawitacje ,prawa, fizyki , logikę itd. Mówiąc prościej stworzył wszystko to co dzisiaj poznajesz swoimi zmysłami. A zmysły widzą słyszą czuja itd wszystko to co stworzył kreator. Logika podpowiada Ci że coś musi mieć swój początek. Jednak jeżeli stwórca jest stwórcą wszechrzeczy oczywiste staje się że prawa które on "stworzył" "wymyślił" "ustalił" wcale nie muszą "GO" dotyczyć. Inaczej to ujmując stwórca wcale nie musi mieć początku lub końca ponieważ to on sam to prawo stworzył. Patrząc na to wszystko oczami "zwykłego śmiertelnika" śmiało można stwierdzić ze twórca tak wspaniałej gry sims wcale nie musi grać z nami w tą grę na takich samych zasadach.
 

Portret użytkownika Omg

Tak, to logiczne. Zmarnujmy

Tak, to logiczne. Zmarnujmy całe życie jakie dał nam Bóg, by się do niego modlić... Nie chcę obrazić niczyich uczuć religijnych, ale jeśli ktoś naprawdę wierzy, że właśnie po to Bóg stworzył nam ten cały cudny świat, to jest zdrowo puknięty. Mam ogromnę nadzieję Endor, że jesteś tylko trollem i nie wierzysz naprawdę w te głupoty które tu rozgłaszasz. W innym wypadku szczerze współczuję zmarnowanego życia. To tak, jakbym ja dał komuś do zjedzenia jabłko, a ktoś by modlił się do mnie w podzięce aż by mu to jabłko zgniło. To dlatego Bóg nie chciał, by ludzie odprawiali modły do posągów, Jezus też o tym mówił, ale i tak znajdą się zawsze fanatycy którzy będa osprawiali tańce deszczu, składali ofiary i budowali świątynie... 

Portret użytkownika Juszka1980OGL

używając prawa Moor'a

używając prawa Moor'a próbowano na najprostrzych stworzeniach ( w sumie nie wiem czym one są) czyli wirusach sprawdzicić ewolucję i jak ma to się do matematyki. NG ładnie to przedstawił w filmie i co ciekawe tylko jedna modyfikacja na przeszło 30 trafiała we wzór matematyczny. niby wirus to DNA czy RNA ale najprostrza forma jaka może być a taki błąd - nawet nei statystyczny.
Natua rządzi się swoimi prawami i nawet najbardziej wymyślny wzór, teoria nie jest w stanie przewidzieć jej złożoności. 
 

Portret użytkownika marcin

gdybanie i to dość naciągane

gdybanie i to dość naciągane gdyby nie średniowiecze już dawno byśmy latali w daleki kosmos
 gdyby nie II wojna może nie latali byśmy wcale
jedna mała kometa i wcale by nas nie było
a te kilkanaście razy co było wymieranie na naszej planecie
nie da sie policzyć ile czasu ewoluje sie do inteligencji myślącej

Portret użytkownika biedulka

Trele morele dla

Trele morele dla ewolucjonistów.
Życie i cały wszechświat  ma swojego wielkiego projektanta. Zaistniało wtedy kiedy On tego zapragnął. Szkoda, że jego ziemskie twory tego niedoceniają i z maniakalnym uporem to niszczą.

Portret użytkownika baca

zycie powstało poza Ziemią no

zycie powstało poza Ziemią no ale nie poza Ukladem Słonecznym, bo odwieczny cykl wyglada tak że jak się słonko wypali to sobie puchnie i eksploduje a dopiero potem z pyłu po eksplozji formują się na nowo planety no i nowa gwiazda.
tak już było w naszym Ukladzie Słonecznym aż dwa razy - obecne Słońce jest trzecią inkarnacją
my również tak powstaliśmy a także kilka pierwiastków do ktorych utworzenia potrzebna jest taka eksplozja na przyklad złoto i platyna - młode gwiazdy tych pierwiastków nie mają...
tak więc każdy atom naszych ciał pochodzi z wnętrza Słońca i wczesniejszych dwóch które były przed tym obecnym
to dlatego Słońce jest prawdziwe.
w nie fałszywych kulturach to ono a nie jakiś przyszywany na chama i grubymi nićmi żyd jest bogiem - bo nie dość że samo siebie stworzyło i to bez jakiejśc nadętej rasistowskiej liturgii religiopodobnej to jeszcze wszystko to, co sie tylko w Ukladzie Słonecznym znajduje - to udowodnione, sprawdzone, potwierdzone, niezbite...
nawet niestety podjuszk-owca tak powstała...
ale dobra wiadomość jest taka że do ulepienia podjuszk-owcy użyto atomów z samego dna plamy słonecznej czyli dużo gorszego materiału, to w zasadzie same odpady...
tak więc jesteśmy i to dosłownie dziećmi prawdziwego boga a podjuszk-owca tylko jego niesmacznym żartem... ślepa ścieżka ewolucji... boczny tor... błąd statystyczny... plew...

Portret użytkownika RACJA

ENDOR, TU NIE GOŚC

ENDOR, TU NIE GOŚC NIEDZIELNY, CHCESZ GŁOSIĆ PARANOJE TO ZNJADŹ SOBIE GÓRKE I GADAJ DO RĘKI... SORY ALE WKURZASZ LUDZI... GŁUPIĄ GADANINĄ... ŻADNYCH ZDROWYCH PRZEMYŚLEŃ TYLKO WYTRESOWANE ZDANIA - CIEKAW JESTEM CZY TEŻ NA SEMINARIUM KAZALI WAM JEŚC I PIERDZIEĆ NA ROZKAZ PRZEŁOŻONEGO

Portret użytkownika adrem

Głupiś baca. To nie nas

Głupiś baca. To nie nas ulepiono  z gliny . Ludzie na Ziemi byli dużo wczesniej. Różni od setek tysiecy lat.
A ulepiono z gliny tylko potomstwo Adama i Ewy.
Zajrzyj no do sięgi rodzaju, to zobaczysz co to za jedni.

Portret użytkownika biedulka

Baca nie jest głupi. Ma  dużą

Baca nie jest głupi. Ma  dużą wiedzę i duże  poczucie humoru.
Gdyby tylko  nie te klapki na jego oczach wykonane z pejsów pewnej grupy narodowościowej, które przesłaniają mu obiektywne spojrzenie w rzeczywistość, to zapewne byłby to jeden z mądrzejszych ludzi na świecie.  A tak to tylko Baca ..... Ech... szkoda człowieka !!!!

Portret użytkownika pako1205

Wszystkie cięższe pierwiastki

Wszystkie cięższe pierwiastki od Fe powstawały przy kolizjach galaktyk,zderzeniach gwiazd.Kluczowym czynnikiem umożliwiającym zrodzenie się tych pierwiastków jest temperatura,która przy tych kolizjach dochodziła wg znawców zagadnienia do 300-400 mln stopni C.

Portret użytkownika 85r

A przecież go już uczono na

A przecież go już uczono na siłę  na lekcjach religii w podstawówce. Nie wspominając i setkach filmów na ten temat latających w kółko co święta w telewizji. Ja taki stan rzeczy nazywam programowaniem na jedynie słuszną religie. I jak widać wielu się na to łapie. Całe szczęście nie na wszystkich ten wzór działa.

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem tego Boga ?  Czyż może od Boga się różnić ?   Czyż dąb nie jest w żołędziu zawarty  ? Czyż Bóg nie jest ukryty w Człowieku ?

Portret użytkownika Dexter

Bardzo ciekawe, nie dziwię

Bardzo ciekawe, nie dziwię sie że starają się poznać prawdę o początkach naszego istnienia, jednak jednocześnie wydaje mi się że ten temat to przysłowiowa Puszka Pandory, którą najlepiej zostawić w spokoju

Skomentuj