Znaleziono grób Attyla - legendarnego przywódcy Hunów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas budowy nowego mostu na Dunaju w Budapeszcie, robotnicy odkryli grób z V wieku. Analiza wykazała, że pomnik grobowca może wskazywać, iż jest to miejsce pochówku Attyla, wielkiego wodza i przywódcy Hunów - pisze Worldnewsdailyreport.com.

 

Odkrycie można bez cienia przesady nazywać sensacyjnym.

„Znaleźliśmy wiele szkieletów koni, jak również różne bronie i inne przedmioty związane z Hunami. Także wśród nich jest wielki miecz wykonany z żelaza meteorytowego, który z pewnością może należeć do Attyla. Z naszego punktu widzenia, być może nie jest to miejsce spoczynku wielkiego Attyla, ale musimy zrobić odpowiednie analizy"- powiedział Albrecht Rumshtein, historyk z Uniwersytetu w Budapeszcie i członek zespołu archeologów.

Zdaniem naukowca, odkrycie grobowca przyniesie odpowiedzi na pytania dotyczące historii i życia Hunów, które były dotychczas przedmiotem sporów naukowców.

Analiza artefaktów, znalezionych w grobowcu, rzuci nowe światło na kulturę i życie tego tajemniczego ludu. Attyla był przywódcą Hunów od 434 do 453 roku. Zjednoczył on pod swoim panowaniem wiele plemion od Nadrenii Północnej aż po Morze Czarne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Komentator

Witam Mapa pokazująca na

Witam
Mapa pokazująca na filmie zasięg panowania Attyli jest sfałszowana ponieważ zasięg jego panowania ograniczał się głównie do terenów ziem węgierskich i okolic Morza Czarnego. POZDRAWIAM

Portret użytkownika Komentator

Należy zauważyć, że państwo

Należy zauważyć, że państwo Hunów (wodza Attyli) jeśli można je nazwać państwem nie obejmowało tak wielkich obszarów jak te pokazane na filmie i w różnych innych niezweryfikowanych informacjach z internetu. Nie obejmowało ono Polski i innych ziem położonych na północ. Na obecnych południowych ziemiach polskich znaleziono pojedyncze grobowce które ewentualnie można (poprzez ich wyposarzenie) porównać do grobowców huńskich ale to nie dowodzi, że Attyla (czy inni władca Hunów) w okresie największej świetności panował nad tymi ziemiami. Równie dobrze można powiedzieć, znajdując pojedynczy pochówek (bez analizy ogólnych przemian społeczno-kulturalnych) jakiejś obcej kultury na ziemiach polskich, że to ona tam panowała, a to całkowite nadużycie. Władza Attyli ograniczona była na północ w największym możliwym zasięgu gdzieś do terenów słowackich (to tam znajduje się granica gdzie kończą się znaczące pochówki huńskie oraz to tam należy szukać granicy wpływów huńskiej władzy). Także proszę nie ekscytować się niesprawdzonymi mapkami czy informacjami które są tworzone w internecie bez oparcia na faktach. Pozdrawiam

Strony

Skomentuj