Znaleziono model samolotu sprzed 3000 lat! Czy starożytni potrafili latać?

Image

Źródło: kadr z YouTube

Tajemniczy artefakt odkryty podczas wykopalisk archeologicznych w 1973 roku na terenach dawnego Królestwa Urartu do dziś rozpala wyobraźnię naukowców i pasjonatów starożytności. W Muzeum Archeologicznym w Stambule przechowywany jest obiekt, który swoim kształtem do złudzenia przypomina współczesny jednomiejscowy samolot lub rakietę. To, co czyni to znalezisko niezwykłym, to fakt, że zostało wykonane ponad 3000 lat temu.

 

 

Precyzja wykonania tego starożytnego artefaktu jest zdumiewająca. Rzeźba ma wyraźnie stożkowaty kształt, a jej najbardziej intrygującym elementem jest dokładnie zaznaczone miejsce dla pojedynczego pilota. Co więcej, postać umieszczona w kokpicie wydaje się być odziana w coś, co przypomina współczesny kombinezon wysokościowy, używany przez pilotów odrzutowców. Szczególną uwagę zwraca tylna część obiektu, gdzie można dostrzec elementy przypominające zespół silników odrzutowych.

 

Królestwo Urartu, które istniało na terenach dzisiejszej Turcji, Armenii i Iranu od IX do VI wieku przed naszą erą, nie bez powodu uznawane jest za jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji starożytnego świata. Urartyjczycy słynęli ze swoich niezwykłych umiejętności inżynieryjnych i architektonicznych. Ich monumentalne budowle, wznoszone bez użycia zaprawy, do dziś wprawiają w zdumienie ekspertów i zachowują się w doskonałym stanie, świadcząc o wysokim poziomie technologicznym tej cywilizacji.

 

Odkrycie tak nietypowego artefaktu wywołało gorącą debatę w środowisku naukowym. Część badaczy sugeruje, że może to być dowód na istnienie zaawansowanej wiedzy technologicznej w starożytności. Niektórzy idą jeszcze dalej, wysuwając hipotezy o możliwych kontaktach z pozaziemskimi cywilizacjami. Jednak bardziej konserwatywni naukowcy skłaniają się ku teorii, że rzeźba jest po prostu wytworem bogatej wyobraźni starożytnego artysty, który mógł czerpać inspirację z obserwacji astronomicznych lub lokalnych mitów i legend.

 

Co ciekawe, podobne znaleziska nie są odosobnione. W różnych częściach świata archeolodzy natrafiali na artefakty przypominające współczesne maszyny latające. Szczególnie interesujące są złote figurki odnalezione w Kolumbii, pochodzące z okresu prekolumbijskiego, których kształt przywodzi na myśl konstrukcje lotnicze. Te podobieństwa rodzą pytania o to, czy w różnych kulturach starożytnych idea latania była bardziej rozwinięta, niż dotychczas sądziliśmy.

 

Obecnie tajemniczy model przechowywany jest w Muzeum Archeologicznym w Stambule, jednej z najważniejszych placówek muzealnych w Turcji. To instytucja o ogromnym znaczeniu dla światowego dziedzictwa kulturowego, założona w 1891 roku. Muzeum podzielone jest na trzy główne działy: Muzeum Starożytnego Wschodu, Pawilon fajansowy oraz Muzeum Dzieł Starożytnych. W jego zbiorach znajdują się bezcenne eksponaty z różnych epok i kultur, od starożytnego Egiptu, przez Mezopotamię, po Anatolię.

 

Niezależnie od przyjętej interpretacji, artefakt z Urartu pozostaje fascynującym świadectwem kunsztu i wyobraźni starożytnych rzemieślników. Jego precyzyjne wykonanie i zadziwiające podobieństwo do współczesnych konstrukcji lotniczych zmusza nas do przemyślenia na nowo naszych wyobrażeń o możliwościach technologicznych dawnych cywilizacji.

 

 

Ocena:
4 głosów, średnio 100 %