Znaleziono starożytne wizerunki scen z Biblii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Przy odkopywaniu synagogi z czasów cesarstwa rzymskiego na terenie osady Huqoq izraelscy archeolodzy odkryli dwie nowe mozaiki paneli. Można na nich łatwo rozpoznać obraz Arki Noego i scenę rozstąpienia morza podczas exodusu Żydów z Egiptu. Podobne znaleziska, dotyczące tego okresu, są niezwykle rzadkie.

 

 

„Ja znam tylko dwa obrazy rozstąpienia morza w starożytnych synagogach” - powiedziała Jodi Magness, kierownik badań. „Jeden z nich to fresk w syryjskim mieście Dura Europos, a drugi, słabo zachowany znajduje się w Wadi Hamam w Izraelu".

Magness wymienia również tylko dwa obrazy Arki Noego – jeden w Jerash w północnej Jordanii, a drugi w Misis (starożytne Mopsuestia) w Turcji.

 

Na mozaice można zauważyć kilka niedźwiedzi z długimi pazurami, lamparta goniącego gazelę, parę osłów, lwów, a także owce, kozy, strusie, wielbłądy, słonie, węże i inne zwierzęta, które, według Biblii, wstąpiły na Arkę przed potopem. Mozaiką wyłożono północną część synagogi, ponieważ zgodnie ze zwyczajem, ludzie przebywając w głównym wejściu, tradycyjnie powinni znajdować się na południu.

 

Wykopaliska prowadzono w 2012 roku. Niedawno archeolodzy pracujący w wschodniej części świątyni znaleźli szereg niezwykłych obrazów, inskrypcje w języku hebrajskim, maski teatralne, figurki aniołów i tancerzy. Odkryto też najstarszą mozaikę trzypoziomową ze sceną niebiblijną, przedstawiającą spotkanie dwóch mężczyzn, którym towarzyszą żołnierze w zbrojach i słonie bojowe.

 

Prace na terenie starej synagogi będą kontynuowane od maja przyszłego roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Dlaczego wszystko jest

Dlaczego wszystko jest tłumaczone na temat religii i bajek religijnych, które są szerzone od długiego czasu, bo takie jest spojrzenie tych badających różne artefakty, nie udopstepniając  całości, które moga byc tłumaczone w rózny sposób. Życie to nie religia.

Portret użytkownika D.O.A.

Znajdzie się pewnie tutaj

Znajdzie się pewnie tutaj kilku znawców tematu, którzy zrobią sobie z tego kolejną żydowską polewke z takich lub podobnych odkryć archeologicznych, ale to nie zmieni faktu że taka jast niestety nasza historia ziemi ( tej ziemi ! jak to ktoś powiedział ), ja sam wielokrotnie zastanawiałem się po jakiego diabła albo anioła, jest ta zabawa w ciu-ciu-bakę z naszym stwórcą lub stwórcami, bo wielu z was zna historię na pewno lepiej niż ja, i będą tacy, którym to nie będzie pasowało do jakiejś ideologi ; prawicowej, lewicowej czy liberalnej lub jeszcze jakiejś innej i popierdo....nej !!! Niestety, ale takie są fakty i mi również wiele z nich sie nie podoba, bo jak tak można potraktować >> CZŁOWIEKA << lub >> LUDZI << przy akcie jego stwożenia, jak wieść niesie, dla wytrwałych polecam ciąg dalszy tematu https://www.youtube.com/watch?v=1N3SLq7YgkQ

Skomentuj