Zoolodzy odkryli na Evereście pozostałości zwierzęcego DNA, których nie mogło tam być

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grupa zoologów z Appalachian State University znalazła na Evereście pozostałości zwierzęcego DNA, które nie powinny znajdować się na takich wysokościach. Prace naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie iScience.

Zespół wykorzystał DNA ekologiczne (DNA, które jest pobierane z różnych próbek środowiskowych) z próbek wody pobranych w ciągu miesiąca w różnych górskich zbiornikach wodnych, położonych na wysokości od 4500 m do 5500 m. W ten sposób grupa miał nadzieję ocenić bioróżnorodność na Evereście.

 

Po zbadaniu 20 litrów wody zidentyfikowali organizmy należące do 187 rzędów taksonomicznych, co odpowiada 16,3% ogólnej liczby znanych rzędów na ziemskim drzewie życia. Udało im się również zsekwencjonować DNA niektórych gatunków zwierząt, takich jak niesporczaki i tybetańskie kurki śnieżne.

 

Naukowcy znaleźli między innymi DNA psa domowego i kurczaka, które nie mogły żyć na takiej wysokości. Naukowcy twierdzą, że odkrycie pokazuje, w jaki sposób działalność człowieka wpływa na krajobraz, a badanie jako całość kładzie podwaliny pod dalsze badania nad tym, jak gatunki przystosowują się do życia na wysokości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj