Zrekonstruowano grecki komputer sprzed 2000 lat

Kategorie: 

Mechanizm z Antikythery - źródło: wikipedia.org

Zwykle wydaje nam się, że w starożytności nie istniała technologia. To częsty błąd, który obnaża wiele artefaktów, a zwłaszcza słynny mechanizm z Antikythery. Duży fragment starożytnego urządzenia odnaleziono około roku 1900 podczas penetrowania wraku rzymskiego statku z łupami wojennymi, który zatonął prawdopodobnie około roku 100 przed Chrystusem.

 

Od początku stało się jasne, że mechanizm z Antikythery to coś wyjątkowego i w jakiś sposób związanego z astronomią. Aby zrozumieć zasadę działania urządzenia naukowcy podjęli się heroicznego zadania. Zbudowano specjalnego rentgena, który miał prześwietlić mechanizm warstwa po warstwie, co mogłoby pomoc potwierdzić ilość zębów jednego z dużych trybów znajdujących się w tym urządzeniu. Potem aparat rentgenowski przyjechał do muzeum gdzie przechowuje się mechanizm.

 

Precyzja wykonana tego prekursora komputera potwierdza nie tylko wielką wiedzę astronomiczną, ale i inżynierską. Zaprojektowanie takiego urządzenia nie jest rzeczą prostą nawet dzisiaj, czego doświadczyli nowożytni uczeni starający się odbudować replikę mechanizmu z Antikythery.

Naukowcy ustalili, że mechanizm miał do siedemdziesięciu zębów i był w stanie stymulować zachowanie ciał niebieskich takich jak Słońce, Księżyc i sześć najbliższych nam planet. Urządzenie to robi duże wrażenie, ponieważ jest dowodem na istnienie w starożytności technologii, która przypomina dbałością wykonania urządzenia z przełomu XIX i XX wieku.

 

Według doniesień BBC, która nakręciła film o tym dziwnym artefakcie z przeszłości,   pochodzenie tego mechanizmu może sięgać aż czasów Archimedesa. Niewykluczone, że jest to jego konstrukcja. Niestety specyfika starożytności już taka jest, że wiemy o niej niewiele. Ludzkość ma tendencje do zapominania wszystkiego i powtarza cyklicznie te same błędy. Mechanizm z Antikythery dowodzi istnienia w przeszłości nie tylko wyrafinowanej technologii, ale jeszcze geniuszy na miarę Leonardo da Vinci czy Issaca Newtona.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Nawet dziś w metalurgii

Nawet dziś w metalurgii stosuje się stare - niekiedy dziwnie wyglądające sposoby w celu oczyszczania metali. Z tego co wiem przy walcowaniu miedzi stosowany jest prastary sposób na jej oczyszczenie. Polega on na tym, że proces walcowania odbywa się w atmosferze dymu pochodzącego z tlących się polan brzozowych. Żadne inne drewno nie nadaje się do tego celu. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że z naukowego punktu widzenia proces ten nie ma zadnego uzasadnienia. Nie wiem jak to dziś wygląda w walcowni miedzi w Orsku - ale pracując wiele lat temu w przemyśle produkcji kabli widziałem ten proces w tym zakładzie na własne oczy. Podobne "kruczki" stosowane są podobno przy stopach metali. Ciekawe kto nauczył tego starożytnych metalurgów. W centrum Delhi jest żelazna kolumna datowana na parę tysięcy lat. Badania naukowe stwierdziły ze jest to żelazo o czystości 99,999%. Nie wiem czy dziś jakakolwiek nowoczesna huta wyprodukowałaby żelazo o takiej czystości. A najdziwniejsze jest to, że w wilgotnym klimacie Indii ta kolumna powinna by zamienić się w rdzę po 200 latach. Tymczasem nie ma na niej nawet śladu korozji.

Portret użytkownika wszystko wiem lepiej

Drogi Autorze,    STYMULOWAĆ,

Drogi Autorze, 
 
STYMULOWAĆ, to Ty sobie możesz narząd.
SYMULOWAĆ chyba chciałes napisać...
Wybaczcie, ale juz mnie mdli od ilości błędów gramatycznych w internecie. Dziennikarze powinni brać odpowiedzialnoć za każdy znak wychodzący spod ich ręki (klawiatury). Zarówno merytorycznie, jak i pod względem formy.  
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Gdyby ludzie z czasów

Gdyby ludzie z czasów Archimedesa posiadali technologie dostępne wspołcześnie, dawno już osiągnęlibyśmy granice Kosmosu. Niestety okres, w którym żyli był nieodległy od Potopu i cywilizacja ludzka dźwigała się dopiero na wyżyny.
Potomkowie przedpotopowych ludzi inteligencją bowiem przewyższali obecnych.
Przyczyną obniżenia się IQ obecnych społeczeństw jest wymieszanie ras aryjskiej ze słowiańską i ludami Wschodu.
To, że postęp technologiczny osiągnął poziom technologii przedpotopowych nie jset zasługą obecnych, lecz sprytnym skopiowaniem technologii istot zamieszkujących wnętrze Ziemi.
 
Oczywiście Annuaki, jak i NIBIRU to ściema ówczesnych twórców NWO...jak widać stanowiąca podstawy obecnego programu...
 
 

Portret użytkownika emil

"Przyczyną obniżenia się IQ

"Przyczyną obniżenia się IQ obecnych społeczeństw jest wymieszanie ras aryjskiej ze słowiańską i ludami Wschodu." No co jak co ale mieszańce nie graja tu roli,niestety ale głupi obywatel to dobry obywatel...system dziala bo przyklady widze na ulicy.
Kiedyś w każdej wysoce rozwiniętęj cywilizacji panowal z gory okreslony system hierarchi i warstw społecznych,każdy rodził się w określonej kascie  i byl szkolony do życia zgodnie z jej wytycznymi.Czyli władca byl władcą bo w jego żyłach płynela krew bogów,lub wladza ta została mu przez nich przekazana.Kaplani,strażnicy i krzewiciele wiedzy ( nie mam na myśli braciszka Tucka) byli najważniejsi,od dzieciństwa zgłębiali tajniki świata i przekazywali ją następnym pokoleniom,i tak samo bylo z dalszymi warstwami.Zaś cały ciężar cywilizacji spoczywal na barkach najniższej warstwy,niewolników,rolników(przynajmniej nie porzucali pługów by przejąc władzę w sejmie:-P) i robotników.Skutkowało to tym że obecnie podziwiamy ich osiągnięcia i wiedzę,choć jednoznacznie było to okupione cierpieniem wielu ludzi.Natomias chodzi o to że stopien zaawansowania ocenia się,nie na podstawie kurnych chat Jasia ale na osiągnięciach wyższych klas spoleczeństwa
Obecnie taki system nie ma racji bytu,już nie chodzi o podtrzymanie boskiej wladzy i wiedzy o nas,zapomieliśmy o naszych początkach.Teraz mamy wolność i demokrację ale czy to jest dobre?
Każdy ciołek i cwaniczek z grubym portfelem może pełnić najwazniejszą rolę w społeczeństwie (nie będe wymienial wystarczy obejrzeć Fakty),nie trzeba nic robić,można chlać,ćpać i robić tuzin bachorów o jeszcze niższej inteligencji niż tatuś,bo Panstwo da pieniądze  ktore  i tak pochodzą od innych,pracujacych uczciwie.DzIś życie nie wymaga wiele inteligencji i umiejętności jak masz pieniądze masz wszystko,będzie  żle bez pieniędzy,bo przeciętny Kowalski bez prądu,samochodu i pełnej lodowki leży i kwiczy.
I to jest powod debilowacenia populacji,mamy wszystko podane na tacy,nie wymaga sie od nas inteligencji ale głupoty by robic i wydawac pienadze,ktore są  najgłupszą rzeczą jaką wymyślił człowiek. 

Portret użytkownika jojo

Twoje uproszczenie zakrawa o

Twoje uproszczenie zakrawa o rasizm, wiadomości o tamtych odległych czasach są zaczerpnięte z filmów HOLLYWOOD. Życie to ,,nie je bajka,, jak mówią Czesi. Stosunki w dawnych społeczenmstwach nie były takie idylliczne, bunty i powstania krwawo tłumione przez tyranów i uzurpatorów. Mordy dokonywane na władcach i to często przez służbę czy kapłanów krwawo przejmujących władzę no i mieszanie krwi he he to było chyba najprzyjemniejsze Smile

Portret użytkownika dąb

ja nie wpiszę tego co

ja nie wpiszę tego co oczekujesz. Uważam , że ludzie dawniej byli mądrzejsi niż dzisiaj. I to nie mówię o bardzo odległych czasach ale nawet w śreniowieczu . Niech teraz któryś zgubi się w dużym lesie bez telefonu , albo niech wysiądzie wojskom USA łączność satelitarna . Przecież oni będą bezbronni  . A kiedyś prowadzono przemyślane kampanie wojskowe bez radia i szybkiej łączności. Teraz bez łączności i satelity to wrogie sobie armie mogłyby się wogóle nie znaleźć .Wymyślano potrawy o jakich my nie mamy pojecia . Niech ktoś wymyśli pieczenie chleba. Skąd pomysł na zakwas , jakie zastosować zboże itd, albo wytapianie metali - skąd ktoś wiedział , że trzeba wziąć rudę żelaza (a która to jest?) i wytapiać przez kilka dni w odpowiednim piecu w bardzo wysokiej temperaturze. No chyba że Annunaki są wśród nas.

Strony

Skomentuj