Zwoje z Morza Martwego składowane w Muzeum Waszyngtonie okazały się podróbkami

Kategorie: 

Źródło: http://dss.collections.imj.org.il/

Przeprowadzone niedawno badania nad 16 fragmentami tzw. zwojów z Morza Martwego przechowywanych w Muzeum Biblijnym w Waszyngtonie ujawniło długoletnie oszustwo. Jak poinformowano na stronie muzeum, wszystkie z posiadanych eksponatów przedstawianych jako starożytne zwoje, okazały się być fałszywe.

 

Zwoje znad Morza Martwego to najstarsze rękopisy znane ludzkości, które mają pochodzić z przełomu III-I wieku pne. Znajdywano je w różnych okresach w pobliżu Morza Martwego w Izraelu - w tym między innymi w jaskiniach Pustyni Judzkiej i na Masadzie. Niektóre z nich są w dobrym stanie, podczas gdy inne zachowały się tylko w małych fragmentach. 


Fragment znalezionych rękopisów eksponowany w Muzeum Archeologicznym, Amman, Jordania

Zwoje zawierają najstarsze znane teksty Starego Testamentu. Zdecydowana większość tych rękopisów religijnych jest wystawiana w Jerozolimie, ale wiele fragmentów na różne sposoby trafiło do innych muzeów na całym świecie czy też nawet prywatnych kolekcji. Jednym z takich muzeów, do niedawna miało być Muzeum Biblijne w Waszyngtonie. Jeszcze w październiku 2017 roku pozyskało ono fragmenty zwojów rękopisów z Morza Martwego pobrane z Narodowego Muzeum Iraku.

 

Wątpliwości co do autentyczności tych fragmentów, których istnienie zostało ujawnione dopiero w 2002 pojawiły się wśród pracowników muzeów niemal natychmiast. Pod koniec 2018 roku Muzeum Biblijne zorganizowało badanie, które wykazało, że 5 z 16 fragmentów to sprytna podróbka. Fragmenty zostały usunięte z ekspozycji, a eksperci brali udział w badaniu pozostałych fragmentów zwojów. Nowe badanie okazało się jeszcze bardziej rozczarowujące. Wykazano bowiem, że wszystkie eksponaty są fałszywe. Oto co w tej sprawie powiedział Colette Loll, kierownik badań, specjalista od oszustw artystycznych, cytowany na stronie internetowej muzeum. 

„Po wyczerpującym przeglądzie wszystkich wyników wizualizacji i analizy naukowej okazuje się, że żaden fragment tekstu w zbiorze zwojów Muzeum Biblijnego nie jest prawdziwy[...] Ponadto każda z nich ma cechy wskazujące na to, że są celowymi podróbkami stworzonymi w XX wieku w celu naśladowania autentycznych fragmentów zwojów Morza Martwego.” 

Do badania fragmentów naukowcy wykorzystali nowoczesne metody badawcze, w tym metodę wielospektralnej i refleksyjnej superpozycji struktur, tradycyjną i trójwymiarową mikroskopię, testy mikrochemiczne i inne współczesne badania. Naukowcy stwierdzili, że wszystkie manuskrypty zostały stworzone w XX wieku i jedynie naśladowały one starożytne pisma. 

 

Nieznani autorzy używali antycznej skóry. Przypuszczalnie mogła ona zostać zabrana ze starożytnych butów lub sandałów. Jak wykazały analizy, atrament został nałożony na materiał stosunkowo niedawno, a samą skórę pokryto klejem białkowym, który wzmocnił ją i nadał jej powierzchowny połysk, podobny do oryginalnych zwojów z Morza Martwego zapisanych na pergaminie.


Powyżej znajdują się fragmenty skórzanych butów z okresu rzymskiego; u dołu - fragmenty „zwojów” z Muzeum Biblijnego w Waszyngtonie pokazują podobne otwory po prawej stronie

Warto nadmienić, że ujawnione fakty nie podważają autentyczności 100 tysięcy fragmentów prawdziwych zwojów z Morza Martwego, z których większość przechowywana jest w Muzeum Izraela w Jerozolimie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj