Zwoje znad Morza Martwego, niezwykła zagadka starożytności

Kategorie: 

Źródło: http://dss.collections.imj.org.il/

"Zwoje znad Morza Martwego" to najstarszy na świecie znany zbiór biblijnych dokumentów, który od pewnego czasu jest również dostępny do czytania w sieci. Obecnie, można po prostu przewijać każdy z liczących 2000 lat zwojów, a system natychmiast tłumaczy je na język angielski. Jest to spore osiągnięcie dzisiejszej techniki, ponieważ przez bardzo długi czas, nie byliśmy w stanie w pełni poprawnie odczytywać zawartych w nich informacji. Dopiero po wielu latach i dogłębnych badaniach zdołaliśmy poznać część z kryjących się w nich zagadek. 

Zwoje znad Morza Martwego to najstarsze rękopisy znane ludzkości, które mają pochodzić z przełomu III-I wieku pne. Znajdywano je w różnych okresach w pobliżu Morza Martwego w Izraelu - w tym między innymi w jaskiniach Pustyni Judzkiej i na Masadzie. Niektóre z nich są w dobrym stanie, podczas gdy inne zachowały się tylko w małych fragmentach. Jeszcze w 2016 roku po ponad czterech latach, po mozolnego fotografowania i digitalizacji dziesiątek tysięcy maleńkich resztek zwojów, skanowanie zostało ostatecznie ukończone.

Wstępna analiza nieczytelnego wcześniej tekstu otwarła drzwi do nowej interpretacji starożytnych tekstów. Jednym z interesujących faktów było chociażby to, że zgodnie z jedną z zawartych w niej historii, dach Arki Noego mógł mieć kształt piramidy. Zdaniem badaczy wynika to z tego, że poprzednio nieczytelny wyraz następujący po określeniu "wysokości Arki" jest w rzeczywistości słowem "ne'esefet", oznaczającym "zebrane". Naukowcy uważają więc, że autor opisywał jak belki dachowe arki zebrały się lub spotkały w jednym punkcie, tworząc kształt piramidy.

 

Ustalenia dotyczące tego, co "na nowo" znaleziono w owym tekście mogą z pewnością powodować kontrowersje i to nie tylko wśród biblistów. Jeden z kontrowersyjnych fragmentów, opisuje że grzechy mogą być odpuszczone tak samo jak długi pieniężne. Wiodący badacz w tej dziedzinie Chanan Ariel sądzi, że odnosi się to do praktyki płacenia pieniędzy za przebaczenie Boga, aktywności podobnej do średniowiecznej sprzedaży odpustów.

Nowa analiza pomaga również wyjaśnić znaczenie niejasnych słów takich jak "ptil". W jednym z wielu historii związanych z płcią w Starym Testamencie Księga Rodzaju opowiada o Judzie, który uprawiał seks z żoną swojego syna, która jest przebrana za prostytutkę. Zgodnie z tekstem zapłacił jej on swoim "ptil" i teraz naukowcy dzięki dwóm czytelnym fragmentom są w stanie powiedzieć z pełną pewnością, że "ptil" oznacza jego pas.


Jeżeli interesują was zwoje znad Morza Martwego, warto pamiętać, że są one już bezpośrednio dostępne w Internecie. Jest to możliwe dzięki projektowi Muzeum Izraela w Jerozolimie i wykorzystaniu technologii firmy Google. Umożliwia ono przewijanie każdego z liczących 2000 lat zwojów, a system natychmiast tłumaczy je na język angielski. Aplikację internetową umożliwiającą przeglądanie manuskryptu znaleźć można pod tym adresem http://dss.collections.imj.org.il/

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj