Życie po śmierci? Badanie dowodzi że NDE to nie halucynacje
Image
Nowe badanie analizujące doświadczenia z pogranicza życia i śmierci, doprowadziło naukowców do niespodziewanego wniosku. Sceptycy nazwają te doświadczenia halucynacjami lub iluzjami, ale naukowcy z NYU Grossman School of Medicine twierdzą, że wyjaśnienie tego fenomenu może być wręcz odwrotne.
Zespół badaczy z kilku dyscyplin medycznych — w tym neurobiologii, intensywnej opieki medycznej, psychiatrii, psychologii, nauk społecznych i humanistycznych — po dokonaniu przeglądu epizodów, które wiążą się z podwyższonym stanem świadomości, doszedł do szeregu wniosków. Głównym odkryciem jest to, że badane wydarzenia nie mają wiele wspólnego z halucynacjami lub wizjami po zażyciu narkotyku psychedelicznego.
Podstawowym pytaniem jakie zadali sobie badacze jest kwestia tego czym dokładnie jest NDE (near death experience). Zjawisk tego typu przebiegają zwykle wedle następującego scenariusza:
- Oddzielenie od ciała z poczuciem świadomości tego, że umierają/„podróżują” do innej lokalizacji
- Sensowny i celowy przegląd swojego życia, obejmujący krytyczną analizę wszystkich przeszłych działań
- Niektórzy mówią, że zbliżali się do miejsca, które wydaje się „domem”
- Uczucie powrotu do życia
Badacze zauważają, że NDE zwykle wywołuje pozytywną i długoterminową transformację psychologiczną u osoby. Okazuje się, że naukowcy faktycznie dostrzegli fizyczne zmiany w mózgu, u osób które otarły się o śmierć. Naukowcy odkryli obecność aktywności gamma i impulsów elektrycznych, nawet podczas śmierci klinicznej. Jest zwyczajowa oznaka podwyższonego stanu świadomości.
Odkrycia dodatkowo potwierdzają słowa ludzi, którzy twierdzą, że „porzucili swoje ciało” podczas śmierci. Autorzy badania konkludują, że ani procesy fizjologiczne, ani poznawcze nie kończą się całkowicie w momencie śmierci. Autorzy badań zauważają, że postępy w medycynie w ciągu ostatniego stulecia sprowadziły niezliczonych ludzi z wrót śmierci. Dopiero teraz nadażyła się okazja aby dogłębnie zbadać i zrozumieć ten proces oraz jego wpływ na ludzki mózg.
- Dodaj komentarz
- 2345 odsłon
A kto jest autorem tychbadań.
A kto jest autorem tych badań? Ani jednej wzmianki o zespole badawczym i w jakim periodyku naukowym opublikowano badania. Bez tych informacji to zwyky BEŁKOT!
Dodaj komentarz