Kategorie:
Choć wydawało się, że szanse na odkrycie życia pozaziemskiego w naszej galaktyce są całkiem spore, najnowsze badania naukowców z Wielkiej Brytanii i USA sugerują, że rzeczywistość może być znacznie mniej optymistyczna. Okazuje się, że większość układów gwiezdnych w Drodze Mlecznej nie nadaje się do zamieszkania z powodu intensywnej aktywności czerwonych karłów - najpowszechniejszego typu gwiazd w naszej galaktyce.
Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował dane zebrane przez misję NASA Galaxy Evolution Explorer (GALEX) w latach 2003-2013. Obserwacje wykazały, że czerwone karły mogą emitować niezwykle silne rozbłyski promieniowania ultrafioletowego (UV), które mogą mieć katastrofalne skutki dla potencjalnych form życia na krążących wokół nich planetach.
"Uważano, że niewiele gwiazd generuje w wyniku rozbłysków wystarczającą ilość promieniowania ultrafioletowego, aby wpłynąć na możliwość zamieszkania na planetach. Nasze wyniki sugerują, że tę zdolność może posiadać znacznie więcej gwiazd" - powiedziała Vera Berger z Uniwersytetu w Cambridge, liderka zespołu badawczego.
Naukowcy od dawna wiedzą, że wysokoenergetyczne promieniowanie UV może być niezwykle destrukcyjne dla życia. Może ono niszczyć atmosfery planet oraz uszkadzać złożone cząsteczki organiczne stanowiące podstawę budowy organizmów żywych. Dotychczas sądzono jednak, że takie rozbłyski są stosunkowo rzadkie. Nowe odkrycia sugerują, że problem ten może dotyczyć znacznie większej liczby układów planetarnych, niż wcześniej sądzono.
Choć badacze nie są jeszcze pewni, co dokładnie powoduje te ultrasilne rozbłyski UV, podejrzewają, że mogą one być związane z określonymi długościami fal emitowanego przez czerwone karły światła. Kluczowe będzie teraz lepsze zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za tę intensywną aktywność.
Odkrycie to stanowi poważny cios dla nadziei na szybkie odkrycie życia pozaziemskiego w naszej galaktyce. Czerwone karły, będące najpowszechniejszym typem gwiazd w Drodze Mlecznej, mogą okazać się znacznie mniej przyjazne dla rozwoju życia, niż dotychczas sądzono. Oznacza to, że poszukiwania inteligentnych form życia poza Ziemią będą jeszcze trudniejsze i będą wymagały jeszcze większego wysiłku.
Choć odkrycie to może wydawać się rozczarowujące, to wciąż pozostaje wiele innych obiecujących kierunków poszukiwań. Naukowcy będą musieli skoncentrować się na analizie innych typów gwiazd, które mogą okazać się bardziej sprzyjające dla rozwoju życia. Być może również poszukiwania powinny skupić się na mniejszej liczbie układów, ale za to bardziej szczegółowo je badać.
Niezależnie od tego, jaka będzie ostateczna odpowiedź, jedno jest pewne - badania te stanowią ważny krok w naszym zrozumieniu warunków, jakie muszą być spełnione, aby życie mogło rozwinąć się poza Ziemią. Choć droga do odkrycia pozaziemskich form życia może okazać się dłuższa i trudniejsza, niż wcześniej sądzono, to wciąż pozostaje ona pełna fascynujących wyzwań i obiecujących perspektyw.
Skomentuj