240 – letnia lalka, stworzona przez szwajcarskiego zegarmistrza, wciąż precyzyjnie pisze piórem

Kategorie: 

Lalka, trzymając gęsie pióro, jest w stanie napisać czterdzieści znaków tekstu. Zabawka powstała 240 lat temu. Skonturował ją szwajcarski zegarmistrz.

 

Twórcą zabawki, zdolnej do samodzielnego pisania, jest Pierre Jacques-Droz. Od czasu do czasu kukła zanurza pióru w kałamarzu. Robi to delikatnie, aby nie chlapać atramentem, a także śledzi „wzrokiem”, powstający tekst.

 

Głową rusza tylko wtedy, gdy trzeba zaczerpnąć atramentu. Lalkę można zobaczyć na własne oczy w Genewie w Muzeum Sztuki i Historii Neuchâtel. Stanowi ona niezwykły pomnik zdolności o kreatywności ludzkości.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika huba

Po 240 latach niestety nie

Po 240 latach niestety nie żyją już świadkowie wykonania tego cudu techniki a jeśli jest to opisywane na szerokim forum, bo w telewizji też to klepali, to znaczy, że gościu był żydem lub miał żonę żydówkę, czyli jego pochodzenie wskazuje na jakiegoś "koczownika" w/g niektórych internautów. Przykro ale o innych ludziach się dziś nie pisze, a jeśli był żydem to znaczy, że to nie jego dzieło ale jakiegoś zdolnego ucznia, może Polaka, "mistrz" zawsze podpisuje się pod dziełem ucznia.

Portret użytkownika H.R.

Wyobraźcie sobie teraz taki

Wyobraźcie sobie teraz taki wyrób w wykonaniu Polaka, rdzenne go Polaka. Czy taki wyrób działałby bezbłędnie przez 240 lat??? W życiu!!! Warto sobie uświadomić tę różnicę pomiędzy ludźmi z zach. Europy, a Polakami. Tubylcy w Polsce są pozbawieni nawet śladu ambicji, nigdy nie byli fachowcami w żadnej dziedzinie i nigdy nie będą, bo do tego potrzebna jes właśnie ambicja, ambicja bycia najlepszym, doskonałym. Dla tegdo w Polsce jest, jak jest, bo to kraina ludzi absolutnie pozbawionych ambicji, czyli Polaków. Dobry materiał tallin, bardzo poglądowy.

Portret użytkownika pilip

co ty [ciach]? wiele

co ty [ciach]? wiele wynalazków to zasługa Polaków, również w czasach dzisiejszych(tylko niestety nie potrafimy  czerpac z tego korzysci jako cały naród)
takiś ambitny to byś poczytał to i owo zamiast [ciach] bez składu i ładu.
na całym swiecie fachowcy z Polski są doceniani, ale ty? ty jestes zwykłym rozdeptanym [ciach] na chodniku nie wartym uwagi wiekszej niz to aby nie [ciach] sobie podeszwy buta.

Portret użytkownika H.R.

Otóż to. Polacy nie potrafią

Otóż to. Polacy nie potrafią niczego doprowadzić do sensownego końca, aby czerpać z tego korzyści. W ogóle nie potrafią zrobić nic sensownego. Z moimi kwalifikacjami byłem wynajmowany do rządowych kontraktów na zachodzie, bo w Polsce byłem pogardzany przez tubylców, a moje kwalifikacje uważano za bezwartościowe. Innego zdania byli rozumni ludzie za granicą, którzy chętnie korzystali z mojej wiedzy i umiejętności. Może dla tego, że myślę inaczej, bo nie jestem Polakiem, a jedynie miałem tą bardzo wątpliwą przyjemność urodzić się w Polsce.

Portret użytkownika H.R.

Widzisz, antymosiek, gdybyś

Widzisz, antymosiek, gdybyś znał na przyzwoitym poziomie swój ojczysty język, to wiedziałbyś, że mianem "tubylcy" zawsze określano ludność rdzennie miejscową na terenach, na które wkraczał człowiek cywilizowany. To określenie kurtuazyjne, zamiast bezpośredniego "dzicy". Swój ojczysty język znasz na poziomie przwdziwego tubylca.

Portret użytkownika antymosiek

wiesz ryży, Ja przynajmniej

wiesz ryży, Ja przynajmniej mam ojczyznę, mówię w ojczystym języku, mam narodowych bohaterów rozsławionych w świecie, mam Polskie Morze, Polskie Góry, jeziora, doliny, lasy, a ty dość ze nie masz korzeni, opluwasz kraj, który dał twojej bezdomnej matce dach nad głową by mogła po ludzku, a nie jak krowa w polu urodzić ciebie, dostała być może marny bo marny ale jednak jakiś zasiłek, a teraz gdy nagle jakiś przyszywany wujek zabrał cię do izraela który się mieści w Państwie Palestyna, nagle uważasz,ze jesteś kimś, Pochwal się więc chociaż jednym wynalazkiem twoich"tubylców" ale takim prawdziwym nie ukradzionym Polakom,bo tak na dobrą sprawę to nawet własnego kraju nie masz i chyba stąd ta zazdrość. Na koniec powiem ci rudy, że bardzo się cieszę że nie jesteś Polakiem, bardzo :-). 

Portret użytkownika superduper

Wydaje mi się antymosiek, że

Wydaje mi się antymosiek, że H.R. pisząc "tubylcy w Polsce" miał właśnie na myśli rdzennych polaków a nie koczowników.
Wynika z tego że sam właśnie jest z tej pustynnej nacji, która dużo mówi a mało robi. Ale kto by sie przejmował biadoleniem sfrustrowanego koczownika, któremu polski urząd pracy  odmówił zasiłku, bo juz za długo na nim był. Pora mosiek do roboty iść! Smile

Portret użytkownika trzcina_1

ales mnie zawiodl... szok a

ales mnie zawiodl... szok
a sprawdzales kiedys prototypy aut gdzie powstaly i kto je wymyslil ...
jak bardzo sa podobne do prototypow polskich z lat 50- 60...
syrenka wygladala jak porshe, maluch jak wolcwagen ( czy jak to tam po zydowsku sie pisze moze wiesz??? )
wszystkie prototypy nie zostaly zrealizowane a kto teraz je robi oczywiscie zachod...
to tak jak bys powiedzial ze Polska nie pochodzi od Lecha...
puknij sie w leb ze swoim zydowskim i zmulzumanionym zachodem...

Portret użytkownika H.R.

Syrena wygląda, jak Porsche.

Syrena wygląda, jak Porsche. Porównujesz jeżdżącą motopompę z samochodem. Dobry przykład. Syrena, to właśnie JEDYNY polski pojazd samochodopodobny, w pełni skonstruowany przez Polaków i wyprodukowany z miejscowych materiałów. No, był jeszcze Mikrus, ale co z tego? Czy to zmotoryzowało Polskę choćby w takim stopniu jak Trabant i Wartburg DDR, nie mówiąc już o fiatowskiej 500-ce i 600-ce, które dokonały rzeczywistego zmotoryzowania Italii? Czy to weszło kiedykolwiek do naprawdę masowej produkcji? Zero efektów. To jest włąśnie przykład możliwości ambicyjnych rodowitych tubylców. Nawet dziś będą się tym chwalić. Załosne.

Portret użytkownika trzcina_1

HR no dobra, ale wez sie

HR no dobra, ale wez sie zastanow najpierw kto doprowadza do tego zeby u nas nie produkowano naszych wynalazkow... albo narzuca tak wysokie podatki zeby nie oplacalo sie nam tego robic, ale oplacilo sie robic zachodowi...

Portret użytkownika superduper

Trzcinka, tu nie chodzi o

Trzcinka, tu nie chodzi o blache, bo tą można dowolnie kształtowac, ale o to co jest w środku. Sercem każdego samochodu jest silnik, a ten w syrence był od początku do bani. Smile Co do malucha to popełniłaś gafę, bo to była Włoska licencja. Tak więc jeśli chodzi o samochody, to raczej polacy nie maja sie czym pochwalić. W innych dziedzinach tak, ale w przemyśle motoryzacyjnym poniżej przeciętnej.

Portret użytkownika puchacz

Tylu pomordowanych w czasie

Tylu pomordowanych w czasie wojen Polaków to aż dziw, że dziś jeszcze mamy tylu fachowców, syrenka może i była prosta w obsłudze ale silnik był tak samo nieśmiertelny jak u trabanta. Takie były samochody bo wojna niszczy wszystko nawet wynalazców. Nie można zapominać, że najwięcej wynalazców trafiło za ocean jako niemieccy jeńcy wojenni, w walczącej Europie wynalazców wycięto jak lasy w Tatrach.

Portret użytkownika H.R.

Jeżeli bredzisz, że dwusów

Jeżeli bredzisz, że dwusów jest nieśmiertelny, to jesteś autentycznym tubylcem. No i oczywiście polskie upośledzenie - pięć lat okupacji, rozbiory i Ruscy. Gdyby nie to, to ho ho! Polska sięgałaby teraz wielkością do Księżyca, albo i dalej, jak dobrze policzyć.

Portret użytkownika H.R.

To znaczy, że inteligencja

To znaczy, że inteligencja nie jest ci obca, przynajmniej w jednej dziedzinie osiągnęłaś wysoki, lub b. wysoki poziom umiejętności i nadal starasz się go podnieść, nie cierpisz ćoków zadufanych w swojej niczym nieuzasadnionej i wyimaginowanej wielkości, potrafisz trzeźwo patrzeć na świat i oceniać go. Inaczej mówiąc, wg. opinii jakie tu widać, jesteś dzikusem i zapewne Żydem, albo Ruskim. Pozdrawiam.

Portret użytkownika H.R.

To dołóż do tej listy Polaków

To dołóż do tej listy Polaków obok Skłodowskiej Chopina, Mickiewicza i Kubę Rozpruwacza i sporo innych. Wszyscy to "rodowici" Polacy. Prawdziwym Polakiem jest niejaki Łukasiewicz, największa porażka XIX i XX stulecia. Odkrył, co można zrobić z ropy i nie zarobił na tym ani grosza w przeciwieństwie do reszty świata. Jego kraj również nic nie zarobił. To jest włąśnie obraz tubylca z Polski. Powinien zostać patronem swej ojczyzny.

Portret użytkownika WR

Przesadzasz z tą krytyką

Przesadzasz z tą krytyką Polaków ta lalka pracuje od czasu do czasu nie ciągle ,zapraszam pokaże Ci buty Polskie "Zuchy": dostałem je jako uczeń ZSZ 1967 roku są jak nowe podeszwy nie zdarte taka guna drugie z 1969 też podobne nikt nie chce wierzyć ze mają tyle lat nie przemakają oczywiście jak produkowane obecnie

Portret użytkownika jacek1950

Nie staram się używać

Nie staram się używać niecenzuralnych zwrotów, ale wg mnie w........l z naszego kraju i nie zapomnij zabrać tych podobnych do ciebie nieudaczników. Najlepiej do Moskwy bo widać jaką nację reprezentujesz.

Portret użytkownika H.R.

~pensjonat, czyżbyś był

~pensjonat, czyżbyś był ograniczony??? To jest właśnie DOSKONAŁY przykład, obrazujący różnice pomiędzy rdzennymi Polakami, urodzonymi tandeciarzami bez ambicji, a ludźmi z zach. Europy. Bo właśnie tam powstała współóczesna cywilizacja, a nie na terenach Polski. Tutaj, to... a  z resztą, szkoda gadać, Europa  Wschodnia.