Amerykańska starożytna cywilizacja Olmeków mogła pochodzić z Afryki

Kategorie: 

Jedną z najbardziej tajemniczych kultur, jakie żyły na Ziemi są z pewnością Olmekowie. Przez dłuższy czas nauka odmawiała im istnienia, ale ilość znajdowanych wciąż artefaktów zmusił do rewizji niektórych zatwardziałych sceptyków. Nadal jednak nie ma zgodności, co do tego, kim byli Olmekowie i skąd się właściwie wzięli.

 

Swoją interesującą teorię wysnuł Zecharia Sitchin. Środowisko naukowe zaakceptowało istnienie tej kultury mezoamerykańskiej dopiero, w 1869 kiedy to wykopano wielką rzeźbioną głowę z okresu olmeckiego. To właśnie rysy twarzy na tej głowie stanowią podstawę teorii słynnego badacza. Uważa on, że to są rysy afrykańskie i jakkolwiek występowanie ludów azjatyckich w Ameryce jest uważane za normalne tak możliwość istnienia tam cywilizacji opierającej się na przybyszach z Afryki wydawała się nieprawdopodobna.

 

Stichin polemizował również z odkryciami odnośnie szacowania wieku tej wielkiej pierwotnej cywilizacji Ameryki. Uważa on, że to, co najmniej 5000 lat i że wiedzę i zaczyn tej kulturze dali przybysze z Egiptu. Jako dowód podaje podobną architekturę i ikonografię. Poza tym tłumaczy, że olmecki kalendarz Haab (365 dniowy) i tzolkin (260 dniowy) były ze sobą sprzężone i zbiegały się w jednym punkcie dokładnie, co 52 lata a była to święta liczba również dla egipskiego boga Księżyca Thota.

 

Z kwestią kalendarza wiąże się też interesujący aspekt tzw. kalendarza długiej rachuby liczonego od dnia pierwszego. Sama koncepcja dnia pierwszego jest intrygująca, bo czymże on jest, że zasłużył na bycie pierwszym? Czy to data ot tak czy coś na tyle znaczącego, ze zasłużyło, aby być oznaczeniem nowej ery. Ten dzień pierwszy według naszej rachuby czasu to 13 sierpnia 3113 r. p.n.e.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika FuBBu

Kurcze... trochę to dziwne z

Kurcze... trochę to dziwne z tym "pierwszym dniem", ponieważ jeżeli do 3113 dodamy 2012 okazuje się, że mamy 5125 lat. A tyle trwa jeden cykl wg. Majów (dziwna zbieżność z rokiem 2012). Tyle że ich cykl kończy się 21 grudnia, natomiast wg. tych Olmeków, jest to 13 sierpień. Chociaż co ciekawe, Wielki Cykl wg. Majów, też się zaczął 13 sierpnia, ale mówi się o końcu cyklu w grudniu... dziwne to, ale być może po dokładnym przeliczeniu dni, wszystko się zgodzi, nie wiem. Pozostaje tylko pytanie, co tak naprawdę przyniesie nam rok 2012 ? Starożytne cywilizacje miały bardzo wysoko rozwiniętą astronomię i interesowały się tego typu zjawiskami, więc można przypuszczać, że podział na określone ramy czasowe, ma jakieś odzwierciedlenie w zjawiskach kosmicznych. Pytanie, tylko jakie ?

Portret użytkownika Balsan

Po lekturze tego oieeltfnu

Po lekturze tego oieeltfnu odniosłem wrażenie jakby autor pisał z przyszłości, już po wyborach, do tego wygranych przez Kaczyńskiego. Trochę wolniej, Autorze, jeden sondaż wiosny nie czyni. Gdyby nie powstał on na zamf3wienie Rzepy, sądziłbym, że chodzi o mobilizację elektoratu Komorowskiego (i tak tę rolę, niestety, spełni, oby nieskutecznie!). Swoją drogą nie należy mieć nadziei, że potencjalna przegrana czegokolwiek platformersf3w nauczy. To już przerabialiśmy przed pięcioma laty. Reakcją była frustracja i zaciekła złość, konsekwencją - upadek POPiSu i odejście w niebyt wspf3lnie projektowanej wizji IV RP (nota bene, na jakiej podstawie MO usiłuje wymusić na Kaczyńskim przeprosiny za IV RP, czemu nie idzie z tym do Śpiewaka np.?)Tak i tym razem będzie: walka, walka bez granic i zahamowań, przecież nie ukrywa tego Schetyna, nie ukrywa tego Tusk! Z ich wypowiedzi widać jasno kto tu jest chory na władzę! Slogan "Zgoda buduje" w zderzeniu z rzeczywistym zachowaniem się PO podczas kampanii przywodzi na myśl słynną "linię porozumienia i walki" Jaruzelskiego - nie dziwota więc, że do Gajowego bliżej tak generałowi jak też Urbanowi, ktf3ry, być może ten slogan wykreował jako propagandowa tuba wrońskiego reżimu.

Portret użytkownika iness

Hmmm bardzo interesujące

Hmmm bardzo interesujące jakkolwiek nie wiem czy ierzyć Sitchinowi, ale kamienne głowy mówią same za siebie - bardzo przypominaja wyglądem ludzi z Afryki niż typowo znanych nam  rdzennych indian z Ameryki.  

Portret użytkownika Kem

W  w/w kamiennych glowach

W  w/w kamiennych glowach szczeki OSOBNIKOW nie sa wysuniete  w stosunku do nosa( patrzac z profilu ) co charakteryzowaloby osobnika rasy NEGROIDALNEJ.Aczkolwiek niedawno archeolodzy brazylijscy i francuscy dokopali sie masowychszczatek negroidalnych a Brazylii w regionie SIERRA DA CAPIBARRA datujacychsie na 40 000 - 50 000 pne. Osobnicy Ci pochodzenia negroidalnego zostaliwyeliminowani przez Indian. Niektorym udalo sie uciec na tereny Ziemi Ognistej,gdzie zostali wchlonieci w spoleczenstwo Indianskie tzw. Fuegans.Obecnie znaleziono  tam jedynie 2  starsze Indianki, ktore  posiadaja  takze geny negroidalne.