Archeolodzy pokazali ofiary erupcji wulkanu w Pompejach

Kategorie: 

Archeolodzy pokazali ofiary erupcji wulkanu w Pompejach. Wystawa fotograficzna odbyła się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

 

24 sierpnia 79 roku ludzkość poczuła na własnej skórze, jak okrutna i bezlitosna potrafi być natura. Erupcja Wezuwiusza zniszczyła całe miasto i wszystkich jego mieszkańców. Tragedia Pompei był tak ogromna, że pamięć o niej przetrwała do dnia dzisiejszego. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu otworzyło wystawę, która pokazuje rozmiary tragedii.

Wystawa prezentuje postacie, które zginęły w czasie erupcji. Na wystawie można zobaczyć 86 figur gipsowych. Zdecydowanie ekspozycja kierowana jest do ludzi o mocnych nerwach. Wiele osób jest zaskoczonych tym, jak ci ludzie wyglądał w chwili swojej śmierci.

 

Z powodu bólu ofiary mają zniekształcone twarze, otwarte usta, zerwaną skórę… Wszystko to odzwierciedla chęć przetrwania w beznadziejnej sytuacji. Gipsowe ofiary są wierną kopią zmasakrowanych ciał. Massimo Osanna, dyrektor muzeum, tłumaczy, że ludziom, którzy zginęli 2 tys. lat temu, należy się odpowiedni szacunek. W Pompejach wciąż prowadzone są wykopaliska.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika El Koto

To miasto to był jakiś wielki

To miasto to był jakiś wielki burdel. To nie było normalne miasto. Czemu te naukofce nie piszą nic o licznych graffiti wyskrobanych kamieniem na ścianach domów Pompei? Te napisy są utrzymane tyko w jednym stylu! Cytat: ''Cabajus Gejus tu był i wszystko wydupczył.''

Portret użytkownika baca

bo kiedyś było wszystko

bo kiedyś było wszystko normalnie...  dziś aby sobie podupczyć musiałbyć mieć jaja, kocie buty, głos Banderasa i plecy u Shreka...
to straszne wysłuchiwac tych niekończących się żalów kotów które zostały wykastrowane, włócza się po podwórkach i zapijają żal w wódce Smile

Portret użytkownika fantejstrony

To troche nie tak Cabaj. Po

To troche nie tak Cabaj. Po pierwsze, w tym czasie kiedy miał miejsce wybuch, chrześcijan było jeszcze w tamrych czasach jak na lekarstwo. Nie pisz więc o nich tak jak o chrześcijanach. Po drugie, czy  w czasach obecnych, wybudował byś dom w pobliżu elektrowni jądrowej ? Ci ludzie wiedzieli że wulkan wybuchnie, bo zdarzało sie to już wielokrotnie w przeszłości, a pomimo to zaryzykowali. Obecnie pod wezuwiuszem równiez mieszka mnustwo ludzi. Ich wybór !

Portret użytkownika Takitam

A czemu boisz się węglowej,

A czemu boisz się węglowej, uważasz że bardziej szkodzi ?. Najwyraźniej dałeś sobie zrobić wodę z mózgu - emisja CO2 etc. Kocioł elektrowni węglowej w niczym nie przypomina kuchni u Twojej babci. Spaliny z takiego kotła składają się z pary wodnej i CO2. Dodatkowo dochodzą pyły które są skutecznie wyłapywane przez system cyklonów i elektrofiltrów. Jednym słowem spaliny na wylocie komina praktycznie nie różnią się od spalin elektrowni opalanej np. gazem ziemnym. Emisja CO2 elektrowni gazowej jest porównywalna z emisją CO2 z węglowej. Natomiast niebezpieczeństwo sąsiedztwa elektrowni jądrowej są daleko większe - bynajmniej nie z powodu spalin których tam praktycznie nie ma. Wybuduj się pod Fukuschimą a zrozumiesz "o co biega". Ponadto nie wiem czy wiesz, że Niemcy po rezygnacji z elektrowni jądrowych "przeprosili się " z węglowymi, -  im węgiel raczej nie szkodzi, ale Ty o tym zapewne nie słyszałeś. Twoja wiedza o energetyce jest zerowa. A cały ten szum jest po to, by plebs chciał płacić więcej za prąd - bo niemiecki jest "zdrowszy". Jedyna elektrownia dużej mocy na północy Polski to Dolna Odra pod Gryfinem. Pracują tam obecnie tylko 2 generatory dużej mocy bo reszta jest rozkompletowana - włącznie z kotłowniami (komuś na tym wyraźnie zależało - ciekawe komu ?), a w kraju (sierpień) ponownie ogłasza się 20 stopień zasilania - jak za komuny.  Prawdopodobnie ta elektrownia już niebawem zostanie wyłączona, i wtedy cała północna część naszego mądrego kraju będzie zasilana prądem z Niemiec, TAŃSZYM czy ZDROWSZYM ??? - jak myślisz ?. Cały świat już z nas się śmieje, a Ty powielasz takie bzdety...

Portret użytkownika Cabaj

Kolejny dowód na to że

Kolejny dowód na to że "wszechmogący"nie jest żadną "miłością" ponieważ na  świecie jest tyle zła, a już w szczególności tyle zła wobec niewinnych – jak np. wobec dzieci?! Wojny...choroby...głod...patologie”A tych tutaj najpierw zalał magmą i zaraz wzioł do "nieba"he he...wolne żarty!Mieli tą "wolną wole"ale i tak nie mogli jej użyć bo "wszechmogący"i tak nakazał co im wolno a czego nie.Dlatego ta "wolna wola"to fikcja.

Portret użytkownika El Koto

Daj se spokój wybrańcu

Daj se spokój wybrańcu narodowy, już tyle razy udowodniłeś swoje koszerne tezy, że robisz się nudny jak Homoś Sapieńś. Masz tu coś fajnego o tym co sam wymieniłeś i piszesz o tym ciągle w kółko, weź wbij w to zęby ty psie:
"12 marca 1911 roku na przedmieściach Kijowa chłopiec o imieniu Andrzej Juszczińskij o poranku wyszedł z domu znikając bez śladu. 20 marca 1911 r. zostało znalezione martwe ciało Andrzejka całe pokłute i bez krwi. Śledztwo ujawniło, że na głowie, szyi i tułowiu było 47 ran. które doprowadziły do pobrania całej krwi z ciała chłopca. Wszystkie rany w tym i przebicie się do powłoki mózgu (niewyobrażalny ból) zostały dokonane na żywym jeszcze chłopczyku. Usta Andrzejka były zakneblowane. Zabójców było kilku. Sam widok martwego ciała, z 47 ukłuciami, na wpół odzianego, ze związanymi za plecami rączkami, wyrzucone jak padlina i to przed paschą żydowską — nie dawały dla narodu wątpliwości, że zabójstwa dokonano przez żydów: ze względu na chrześcijańską krew. Śledztwo trwało 2 lata. Pojawili się fałszywi podkupieni świadkowie. W czasie śledztwa wyszło, że policja także była podkupiona. Dzieci Wiery Czebieriakowej, które widziały, że Andrzejka porwał i zaciągnął na teren zakładu żydowskiego żyd - Mendel Bejlis (gdzie znajdowała się tajna synagoga), nieoczekiwanie umierały jedno za drugim, gdy tylko o tym zeznały. Tak samo szybko zginęli i pozostali ważni świadkowie. Także bez wyjaśnienia spłonął żydowski zakład, gdzie dokonano mordu. Ława przysięgłych na sądzie stwierdziła, że zabójstwa dokonano na tle religijnym."