Na aukcji w Bonhams wystawiono niezwykłą czaszkę sporządzoną z meteorytu

Kategorie: 

Niepowtarzalna czaszka z meteorytu, znalezionego w miejscowości Gibeon w Namibii, poszła pod młotek na aukcji w Bonhams. Kontrowersyjne dzieło powstało z materiału, który trafił na Ziemię około 0,5 mln lat temu.

 

Ciało niebieskie znaleziono w Namibii w Afryce w 1836 roku. Następnie fragmenty meteorytu zaczęły wędrować po różnych krajach. Wykorzystywano je w różny sposób, np. w branży jubilerskiej, przy projektowaniu fasad, itp. Czaszkę z meteorytu stworzył rzeźbiarz i malarz Lee Downey. Dzieło waży 21 kg i nazwano je na cześć błazna Yoricka z Hamleta Szekspira (akt V, scena I).

[ibimage==26001==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Czaszkę z meteorytu wystawiono na aukcji w Bonhams. Jej twórca twierdzi, że jego praca symbolizuje wieczność, nieśmiertelność i odrodzenie, a nazwę otrzymała na cześć błazna Yoricka z dramatu Szekspira. Początkowo planowano, że czaszka zostanie sprzedana za 300 - 400 tysięcy dolarów. Pierwsze oferty wpłynęły już 24 listopada br., a zaproponowane kwoty przeszły najśmielsze oczekiwania… Niektórzy znawcy sztuki tłumaczą, iż przekroczone zostały granice sztuki współczesnej i historii naturalnej.

 

 
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze