Bośniackie piramidy mogą być pozostałością starożytnego ludu

Kategorie: 

Wzgórze Visocica położone nieopodal bośniackiego miasta Visoko ma niezwykle intrygujący kształt i przypomina porośnięta lasem piramidę. Według zwolenników takiej właśnie teorii, jest to nieznana piramidą, którą wzniósł tajemniczy lud.

 

Co ciekawe, niedaleko Visoko znajduje się cały kompleks wzgórz-piramid oraz tuneli. W sierpniu odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona temu, co kryje Visocica, nazwana Piramidą Słońca.

 

Archeolodzy pracujący w Bośni doszli już jakiś czas temu do wniosku, że struktury z Visoko są dziełem człowieka. Ogłosili to światu w 2007 roku, po wizycie na miejscu dr Nabila Swelima, jednego z wiodących światowych egiptologów. Wydaje się jednak, że na Zachodzie niewiele osób dostrzegło ten fakt, choć pojawiły się również przeciwne opinie m.in. Anthony’ego Hardinga czy Roberta Schocha.

 

Dla Swelima, bośniackie „twory” są „wzgórzami-piramidami”. Termin ten Swelim stworzył przed trzema laty na opisanie tworów natury, którym człowiek nadał ponownie kształt, formując piramidę. Nawet Wielka Piramida może do pewnego stopnia być czymś podobnym, gdyż jej centrum powstało na niewielkim naturalnym pagórku.

 

Niektóre z informacji zasługują na odrębną uwagę. Oleg Chawroszkin z Instytutu Ziemskiej Fizyki Schmidta wspomniał o swych analizach geofizycznych, które wykonał między 20 lipcem a 4 sierpniem 2007 roku. Skany sugerowały istnienie pieczar pod ziemią. Odkryto je w Vratnicach i Pljesievicy i w tunelach. Jak podkreślili badacze, w grę wchodzić może istnienie potencjalnych komnat.

 

Czym zatem jest ten kompleks? Jak potoczą się dalsze badania? Wzgórza-piramidy, zarówno to poświęcone Słońcu, jak i to Księżycowi, są wyższe od Wielkiej Piramidy w Gizie. Czyni to z nich dumę Bośni. Wielu naukowców uznało jednak, że w prehistorii nie istniała na terenach tego kraju żadna kultura zdolna do budowania podobnych struktur, jednak to nie do końca prawda. Region ten leży na granicy Starej Europy, jak zdefiniowała to Marija Gimbutas, zaś archeologiczne znaleziska kultury Vinca można znaleźć także w samym Visoko.

 

Dr Ali Barakat (egipski geolog, który spędził 42 dni na badaniu Piramidy Słońca i jej tuneli w 2006 roku i który pojechał tam z rekomendacji Zahiego Hawassa) sugerował, że istnieją wystarczające dowody na to, że struktury te to nie anomalie geologiczne, jak twierdził dr Mohammed El-Anbaawy, który uznał cały region za serię najdziwniejszych anomalii i zaproponował początkowo, aby miejsce uznać za „geologiczną atrakcję turystyczną”.

 

Wciąż w swych wystąpieniach twierdzi on, że „nadal potrzeba wiele pracy, aby dostarczyć wystarczających dowodów w sprawie geologicznych cech piramidy, jak i działalności człowieka w Bośniackim Regionie Piramid.” W odniesieniu do tej sprawy kontynuowanie badań uznał on za „wysoce niezbędne”. El-Anbaawy był najbardziej krytycznym głosem na konferencji, jednak wyraźnie wsparł on dalsze badania i promocję miejsca.

 

Piramidy te mogą być nieznanym wymiarem kultury Vinca. Szczegóły datowania radiowęglowego próbki drewna wyciągniętej z tunelu w Ravne na konferencji zaprezentowali Andrew Lawler i Polka Anna Pazdur. Doszli oni do wniosku, że drewno pochodziło sprzed 34.000 lat, co teoretycznie mogło wskazywać na okres, kiedy pojawiły się piramidy. Jeśli to prawda (i jeśli wszystkie dalsze prace pójdą dobrze), Bośniacka Dolina Piramid nie tylko może ustalić nowy paradygmat, ale także zupełnie zatrząść naszą wiedzą.

 

 

Źródłohttp://infra.org.pl/historia-/zakazana-archeologia/474-boniackie-piramidy

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze