Brytyjscy naukowcy nie mogą rozwiązać tajemnicy średniowiecznego miecza

Kategorie: 

Brytyjscy naukowcy nie mogą rozwiązać tajemnicy średniowiecznego miecza. Aby rozwiązać tę zagadkę, British Library zaapelowała do wszystkich fanów łamigłówek i zagadek historycznych.

 

Znaleziony w Wielkiej Brytanii miecz średniowiecznego rycerza zaskoczył naukowców i historyków. Na jego środkowym rowku wygrawerowano osiemnaście tajemniczych liter NDXOXCHWDRGHDXORVI. Nikt nie umie rozszyfrować tych symboli od 200 lat.

Istnieje oczywiście kilka wersji na temat kodu. Jedni uważają, że jest to okrzyk wojenny. Inni twierdzą, że jest to zestaw liter wykuty przez niepiśmiennego mistrza. Według trzeciej wersji, miecz powstał w Niemczech, więc klucza na rozwiązanie zagadki należy szukać w języku niemieckim.

Broń została znaleziona w 1825 roku na dnie rzeki Witham w Lincolnshire. Miecz wykonano w 13 wieku i należał do zwykłego średniowiecznego rycerza. Mierzy około metra długości – dokładnie 96 cm i waży 1,2 kilogramów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika H.R.

To niech spróbują kodu

To niech spróbują kodu Normanów używanego przez nich do zabawy. Literę tekstu runicznego, czyli zapisanego futharkiem, zastępuje się ostatnią literą nazwy poszczególnego runu użytego w szyfrowanym tekście. Muszą jednak najpierw ustalić, którym rodzajem futharku mógł się posługiwać piszący. Może im co wreszcie wyjdzie.

Portret użytkownika Io600

To proste, wystarczy dodać

To proste, wystarczy dodać sumę różnicy kwadratu do pierwiastka iloczynu różnicy i wychodzi data urodzenia ojca brata córki zięcia bratowej babci Tereski, która mieszkała tego tam obok tamtego, co ten tego tu.
 

Strony