Na Cyprze znaleziono tajemniczy starożytny amulet

Kategorie: 

Dwustronny amulet, znaleziony przez archeologów na Cyprze, zawiera napis, składający się z 59 liter, które czyta się w obu kierunkach. Naukowcy szacują, że artefakt, który został odkryty w miejscowości Nea Pafos w południowo – zachodniej części Cypru, może liczyć 1500 lat.

 

Palidrom w języku greckim można przetłumaczyć: „Iahweh (Bóg) jest nosicielem tajnej nazwy lwa Re, który strzeże jego świątyni”.

 

Na drugiej stronie znajduje się kilka obrazków, w tym mumia (reprezentująca prawdopodobnie egipskiego boga Ozyrysa) leżąca na łodzi, a Harpokrates, bóg ciszy, siedzi na krześle i trzyma prawą rękę na jego ustach.  Na amulecie umieszczono także wizerunek Kinokefela – człowieka z głową psa, a jego postawa imituje Harpokratesa.

 

Joachim Śliwa, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, zauważa, że podczas pisania palindromu na amulecie popełniono dwa małe błędy pisarskie - zamiast litery „V” wpisano „P”. Śliwa zauważa również, że rysunki i napisy są proste i schematyczne, ale naukowcy nie potrafią wyjaśnić tajemnicy ich powstania.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika KoFi+

...ale ładnie namalowany

...ale ładnie namalowany aligator Biggrin hihihihi i jakiś strusiowaty czy inny klekot żabojad się znalazł a i wunż tyż jest ^_^
 
nie no dobra, już tak na poważnie - ja to widzę tak:
 
skoro aligator na dole i wokoło jakiś długonogi ptak a obok wąż to dla mnie to nic innego jak jakaś ceremonia pochówku zmarłej osoby która odbywała się w łodzi na wodzie z jakąś osobą towarzyszącą która odmawiała tam jakieś tamtejsze modlitwy/wierzenia itd.
 
 

Portret użytkownika mózggenerała

A słyszeliście o piramidach w

A słyszeliście o piramidach w Gdyni i teoriach, wizjach i badaniach Zofii Piepiórki? Są fascynujące i pokazują co najmniej jedno, że nie mamy pojęcia o swojej przeszłości..

Kolejnym tematem do zbadania jest Wandaluzja Janusza Prawdzica-Tella, gdzie zawarte są teorie tak szalone, że aż mogące być uznane za całkiem możliwe, a już najwyżej rozrywkowe to na pewno.

Po to dano nam inteligencję, żebyśmy jej używali na poznawanie wielu opinii, by z tego zaś tygla wytopić własną opinię. Mamy rozum i książki, to właśnie musimy przekazywać dzieciom, inaczej pozarzynają nas swoim fanatyzmem wypranych w szkołach mózgów.
Szkoły to linia produkcyjna intelektualnych zombi, dlatego od najmnłodszych lat trzeba dieciom pokazywać stare książki, by wiedziały, że szkoła/religia to tylko jedna z opcji..

Szerokie horyzonty impregnują mózg przed wypraniem.

Portret użytkownika fantejstrony

"A słyszeliście o piramidach

"A słyszeliście o piramidach w Gdyni i teoriach, wizjach i badaniach Zofii Piepiórki? Są fascynujące i pokazują co najmniej jedno, że nie mamy pojęcia o swojej przeszłości.."
Generale, chyba mózg przez pomyłkę włożyłeś do pralki. Blum 3

Portret użytkownika sio

Złe tłumaczenie - tu chodzi o

Złe tłumaczenie - tu chodzi o to, że Jahve to imię boga,którego świątynia jest chroniona przez lwa Re (też boga).
Prawdompodobnie jakaś sekta żydowska lub chrześcijańska próbowała w ten sposób głosić swoje prawdy, że ich bóg jest najwyższy i panuje nad wszystkim i jest ponad .
Problem w tym , że to nie ich bóg a tych którzy ich poprzedzali - czyli bóstw, a Jahve to imię czystej bezosobowej postaci, którego nazwano potem Gabrielem.
Tak czy owak Gabriel nie był nawet podrzędnym aniołem więc te nadzieje i oszustwa religijne są diabła warte

Portret użytkownika Zenek :)

  Brednia, mit o walce

 
Brednia, mit o walce Marduka z Tiamat się kłania. Tam jest wytłumaczona podbudowa religijna tego pierścienia:
 
Marduk (z jakiego zrobiono nazistowskiego cwela żydów zwanego yahwe) walczył w obronie i z pomocą Ra przeciwko żydostwu (Tiamat) deratyzując je prawie w całości.
 
Taki jest wzajemny związek tych bóst notabene obu słowiańskich.
 
 

Portret użytkownika baca

być może profesory z

być może profesory z Uniwersytetu Jagiellońskiego dostrzegli tam Ozyrysa na łodzi i Harpokratesa trzymającego Ozyrysowi rękę na ustach oraz jaiegoś Konkefala przypominajacego psa... być może... różni ludzie mają rózne zwidy na starość...
tymczasem na uniwesytecie bacologicznym stwierdzono na amulecie obecność jakiegoś osiłka na krzesełku turystycznym - on tam sobie siedzi, majta nóżkami beztrosko i tylko patrzy komu by tu przypier....
osiłek jest wyluzowany bo ma potężnego bejsbola pod ręką i wlaśnie się przymierza do zakatrupienia jakiegoś bażanta... który zupełnie nieświadomie podjechał do osiłka na kółkach...
w trumience natomiast a nie jakiejś łodzi widać wyraźnie lajkonika który też ma kółka... on chyba jako pierwszy oberwał, bo wygląda że się zepsuł na amen...
ponad lajkonikiem, jakiś koleś - pewnie wspólnik osiłka - mocno klęczy na wężu któremu aż język wyszedł - widocznie ten koleś jest bardzo zawzięty...
a wąż chyba także już wyłapał z bejsbola bo wygląda na zdezorientowanego i nad nim świecą jakieś gwiazdki....
obserwujący tę rzeź krokodyl rozdziawił japę i się zabunkrował pod lajkonika trumną
bacologom udało się nawet odczytać napis na amulecie:
CHŁOP ŻYWEMU NIE PRZEPUSCI

Portret użytkownika El Koto

Popełniono 2 błędy w tekście

Popełniono 2 błędy w tekście składającym się z 59 znaków? Toż to jest starożytny SMS. W naszych czasach w 1 SMSie jest z 5 do 10 błędów ... dlaczego tak się dzieje że zamiast rozwijać się robimy krok wstecz ? Próba odpowiedzi poniżej:
''Polska szkoła zamienia się w fabrykę konformistów. Portal natemat.pl informuje, że w podręczniku dla sześciolatków pojawił się taki oto wierszyk: „Do Unii też należeć chcę. To drugi dom, więc cieszę się. Dwa domy mam tak bliskie mi, w jednym chcę żyć, w drugim chcę być”. No tak, prawie jak słynna reklama. Wszyscy chcą należeć do Unii, chcę i ja.
Na koniec wisienka na torcie: „Scharakteryzuj rolę „Gazety Wyborczej” od dziennika solidarnościowej opozycji do najbardziej poczytnej, atrakcyjnej dla szerokiej publiczności polskiej gazety”. Znów nie ma miejsca na myślenie. Żadnemu yntelygentowi nie przyszło do tego hermetycznego, wypełnionego sloganami łba, aby zapytać uczniów co myślą o „Wyborczej”. Aby pozwolić wychowankom na swobodną wypowiedź. O nie, to byłoby zbyt ryzykowne. Trzeba młodzieży powiedzieć co ma myśleć, a jeśli za pierwszym razem nie zrozumie to naprostuje się ją jedyneczkami i wzywaniem rodziców. No bo wiadomo, słuszną linię ma nasza władza a wszystko co inne „od złego pochodzi”.''
Blum 3

Strony